AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Ireneusz Radomski
Geografia, Konspekty

Konspekt lekcji przyrody w klasie 6 - W jaki sposób człowiek wykorzystuje warunki naturalne Australii?

- n +

W jaki sposób człowiek wykorzystuje warunki naturalne Australii.

Konspekt lekcji przyrody w kl. VI

Program B. Klimuszko B. Wilczyńska - Wołoszyn Wyd. Żak
Sem. 1 Dział programowy Krajobrazy Australii i Oceanii

Cele:


Wiadomości :
- U. zna położenie geograficzne Australii
- U. zna warunki klimatyczne Australii
- U. zna występowanie i rodzaje bogactw naturalnych Australii
- U. zna najważniejsze gałęzie gospodarki Australii

Umiejętności:
- U. potrafi określić położenie geograficzne i warunki klimatyczne Australii
- U. potrafi wykazać związek pomiędzy klimatem Australii a występującą tam roślinnością
- U. uzasadni związek pomiędzy warunkami klimatycznymi a rozmieszczeniem ludności
- U. wyjaśni, dlaczego Australia nazywana jest największa "owczarnią" świata.
- U. wskaże na mapie obszary występowania bogactw naturalnych

Postawy:
- U. jest przekonany o konieczności racjonalnego gospodarowania bogactwami naturalnymi w tym wodą.
- Rozbudzenie zainteresowań geografią świata

Metody i formy pracy:
- Metoda metaplanu, pogadanka, praca indywidualna i w grupach

Pomoce i środki dydaktyczne:
- Podręcznik, mapa krajobrazowa świata, szary papier, kolorowe kartki papieru samoprzylepnego, flamastry.

Przebieg lekcji:
1. Przypomnienie uczniom zasad pracy metodą metaplanu, podanie tematu lekcji
2. Podział klasy na grupy 5 osobowe
3. Każda grupa otrzymuje materiały (arkusz papieru, kartki samoprzylepne) , czas wykonania zadania ok. 20 min.
4. Każda grupa tworzy plakat zawierający propozycje rozwiązania, łącznie z wnioskami
5. Każda grupa wybiera osobę która będzie prezentować plakat
6. Prezentacja plakatu (bez ingerencji nauczyciela)
7. Nauczyciel zbiera kartki z wnioskami zaproponowanymi przez uczniów, przykleja je na tablicy
8. Otwiera dyskusję której celem ma być przewartościowanie zaproponowanych wniosków, ustalenie wniosków końcowych
9. Zapis w zeszytach ćwiczeń

Graficzny układ metaplanu
Temat (problem do rozwiązania)
 
Jak jest?

- Człowiek walczy z pustynią
- Hoduje owce
- Brak wody
- Mało ludzi - duży obszar
- Wiele bogactw naturalnych
Jak powinno być?

 - Wykorzystuje wody artezyjskie
 - dalsza specjalizacja w hodowli owiec
 - bud. systemów  nawadniających

Dlaczego nie jest tak
jak powinno być ?

- Bo oddalona od innych kontynentów
- Położenie wokół zwrotnika Koziorożca (gorąco, sucho)
- Przeważająca część kraju ma klimat wybitnie suchy
- B. słaba gęstość zaludnienia

Wnioski:
1. Zwiększenie liczby ludności (imigracja) przyczyni się do lepszego zagospodarowania obszaru
2. Konieczne jest zwiększenie inwestycji nawadniających
3. Dalsze poszukiwanie bogactw naturalnych w głębi kraju
4. Pozyskiwanie energii elektrycznej z zastosowaniem alternatywnych źródeł energii

Opracowanie: Ireneusz Radomski

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2996


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 1



Ilość głosów: 1

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.