Katalog

Anna Smolińska
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

- n +

Płynie Wisła, płynie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DO KLASY III

BLOK TEMATYCZNY: Woda w przyrodzie

TEMATYKA ZAJĘĆ: Wyodrębnianie elementów realistycznych i fantastycznych w "Legendzie o Wiśle". Opowiadanie legendy. Pisownia wyrazów z "ó". Poznanie biegu rzeki od źródła do ujścia. Wskazywanie Wisły na mapie fizycznej Polski. Dodawanie i odejmowanie pisemne- zadania tekstowe. Gry i zabawy ruchowe.

CELE:
- zapoznanie z legendą powstania Wisły;
- dostrzeganie cech charakterystycznych legendy;
- wyróżnianie elementów realistycznych i fantastycznych;
- doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem;
- wdrażanie do udzielania odpowiedzi całymi zdaniami;
- kształcenie umiejętności opowiadania legendy;
- wzbogacenie słownictwa w związku z tematyką;
- kształcenie umiejętności posługiwania się mapą;
- wdrażanie do koncentracji uwagi na wykonywanym zadaniu;
- wdrażanie do prawidłowego określania prawego i lewego brzegu rzeki, nurtu, koryta rzecznego;
- stosowanie dodawania i odejmowania pisemnego do rozwiązywania zadań tekstowych;


- kształcenie umiejętności poprawnej pisowni z "ó" wymiennym i niewymiennym;

METODY PRACY: słowne, oglądowe, zadań praktycznych, poszukujące

FORMY PRACY: zbiorowe, indywidualne, grupowe

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst legendy, zagadka, mapa fizyczna Polski, nagranie piosenki,
karty pracy, arkusze pakowego papieru.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie- zabawa ze śpiewem przy "Piosence na powitanie".
2. Rozwiązanie zagadki:
Z Karpat szybko na dół zbiega,
pod Warszawą płynie
i przez Toruń mknie do Gdańska,
aż w Bałtyku zginie. (Wisła)

3. Wskazywanie na mapie fizycznej Polski rzeki Wisły i miast, przez które przepływa.
- Co to jest Wisła?
- Jak określamy położenie Wisły w Polsce?
- Przez jakie miasta ona przepływa?
- Dlaczego nazywa się ją królową polskich rzek?
- Jak nazywa się druga co do wielkości rzeka w Polsce?

4. Wyjaśnienie pojęcia "legenda".
- Co to jest legenda?
5. Uzupełnianie karty pracy nr15 ćw.3.
6. Ćwiczenia w czytaniu legendy (str.24).
7. Próba czytania legendy z podziałem na role.
8. Wyodrębnienie elementów:
realistycznych (prawdopodobnych)  fantastycznych (nieprawdopodobnych)
- pasmo gór Beskidy  - król Beskid
- pola, łąki  - syn Lan,
- Biała Wisełka  - córka Białka
- Czarna Wisełka  - córka Czarnocra
- Wisła  - rycerz Czantor
- góra Czarnocha  - królowa Borana
9. Wskazywanie na mapie Białej i Czarnej Wisełki oraz Baraniej Góry (karta pracy nr15 ćw. 1).
10. Opowiadanie, jak legenda wyjaśniła pochodzenie nazwy Wisły. Odczytywanie wybranych fragmentów.
11. Ustne opisywanie biegu Wisły. Udzielanie odpowiedzi na pytania.
- Co się stało po śmierci króla Beskida?
- Co Borana dała pod opiekę synowi?
- Co matka nakazała córkom?
- Co przegrodziło drogę Białce i Czarnosze?
- Co rozkazała Ziemia Czantorowi?
- Jaką drogę pokonała Wyszła?
- Co z niej powstało?

12. Opowiadanie legendy przez chętne dzieci.
13. Podział wyrazów z "ó" na wymienne i niewymienne. Uzupełnianie tekstu z lukami (karta nr 15, ćw. 6, 8).
14. Uzupełnianie tekstu z lukami (karta 16, ćw.2). Odczytanie zdań.
15. Z biegiem Wisły- słuchanie z kasety audycji dźwiękowej "Płynie Wisła, płynie". Rozpoznawanie odgłosów kojarzących się z rejonami Polski i miastami, przez które przepływa Wisła (oglądanie odpowiednich zdjęć z albumu).
16. Podział uczniów na grupy. Nauczyciel daje każdej grupie arkusz pakowego papieru z narysowaną Wisłą od źródła do ujścia.
I- krajobraz gór
II- widoki Krakowa
III- ilustracje Warszawy
IV- obrazy, które kojarzą się z morzem
(Uczniowie na dużym arkuszu pakowego papieru przyklejają swoje obrazy i podpisują je)
17. Śpiewanie piosenki "Tylko nad Wisłą". (Dzieci chwytając kolejno wstążeczkę za końce tworzą
długą rzekę. Ruchem improwizowanym ukazują charakter piosenki.)

18. Wskazywanie na schematycznej ilustracji rzeki (karta16, ćw.1) poszczególnych elementów.
Nauczyciel prowadzi z uczniami rozmowę kierowaną, podczas której powinny wypłynąć następu-
jące informacje:
- Początek rzeki to źródło. Większość rzek wypływa z gór. Rzeka płynie w naturalnym korycie. Szybkość wody zależy od spadku terenu. Rzeki mają odcinki o różnej szybkości nurtu. Są to tzw. biegi rzeki (górny, środkowy, dolny).
- Rzeka początkowo jest potokiem. W górach spadając ze stromych progów skalnych tworzy wodospady.
- Bieg środkowy jest najczęściej prosty, a w dolnym rzeka tworzy zakola.
- Mniejsze rzeki wpływające do większej - to dopływy.
- Jeżeli rzeka wyleje poza swoje koryto, jest to powódź.
- Nauczyciel wyjaśnia pojęcia (lewy brzeg, prawy brzeg, ujście rzeki) i pokazuje na mapie.
19.Zabawa- dzieci tworzą rzekę.
Kilkoro dzieci stoi na krzesłach- to źródło. Następne dzieci stoją gęsiego, tworząc coraz niższy szereg.
Rzeka rozszerza się, rzeka rozszerza się- dzieci stoją po dwoje, troje. Następnie rzeka wpada do
morza- dzieci tworzą morze. Wszyscy stoją tyłem do źródła, a twarzą do ujścia. Wskazują prawy i
lewy brzeg, Pozostałe dzieci tworzą prawy i lewy dopływ.
Nauczyciel mówi, np.: pozdrawiam źródło- wówczas wszystkie dzieci obrazujące źródło machają rękoma.

20. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Nauczyciel przypina na tablicy dwie kartki:




Pytania:
- O ile Wisła jest dłuższa od Odry?
- O ile Odra jest krótsza od Wisły?
- Jaką długość mają obie rzeki razem?

Uczniowie zapisują poszczególne pytania na tablicy oraz rozwiązują zadania (obliczenia wykonują sposobem pisemnym), zapisują odpowiedź.
21. Podsumowanie dnia i ocena.
Czego dotyczyła dzisiaj poznana legenda?
Skąd wypływa Wisła?
Jak nazywają się góry, z których wypływa?
Jak nazywa się początkowy (końcowy) bieg rzeki?
Co to jest ujście?

Itp.
22. Zadanie pracy domowej.
Nauczyć się czytać i opowiadać legendę.


Opracowano na podstawie "Przewodnika metodycznego" WSiP do kl.III oraz własnych pomysłów.

Opracowanie: Anna Smolińska

Wyświetleń: 11026


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.