Katalog

Iwona Łyczek
Religia, Scenariusze

Montaż słowno-muzyczny na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II

- n +

Montaż słowno - muzyczny przygotowany z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II

Śpiew pieśni - "Powołałeś mnie jak Piotra"

NARRATOR I

Od pamiętnego roku 966, w którym Mieszko I wraz z dworem przyjął chrzest, dzieje państwa polskiego splotły się z losami Kościoła katolickiego i papiestwa. Niezliczoną ilość razy Polacy dawali dowody głębokiego przywiązania do wiary i stolicy Piotrowej, a papieże często obdarzali Polaków błogosławieństwem. Aż stała się rzecz niezwykła - Polak otrzymał misję prowadzenia Kościoła Chrystusowego. Mowa oczywiście o Janie Pawle II.

16 października przypada 25 rocznica Jego niezwykłego pontyfikatu. Dlatego chcielibyśmy dzisiaj przypomnieć najważniejsze momenty z jego życia.

NARRATOR II

Karol Wojtyła, bo tak brzmi Jego rodowe nazwisko, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Przyszedł na świat przy akompaniamencie dzwonów kościelnych, gdyż w pobliskim Kościele odprawiano właśnie nabożeństwo majowe. Był drugim synem Emilii i Karola Wojtyłów. Już gdy był mały, matka często powtarzała: "Mój Lolek zostanie wielkim człowiekiem" Nie dane jej było dożyć dni, w których sprawdziły się jej słowa - zmarła, gdy chłopiec miał zaledwie 9 lat. 3 lata później zmarł Jego starszy brat - Edmund. Mimo wielkiego bólu nie poddał się rozpaczy, ale w każdym wydarzeniu szukał Bożych drogowskazów. Chcąc być dobrym i mądrym człowiekiem uczył się z wielką pasją i zaangażowaniem najpierw w szkole podstawowej, a później w gimnazjum wadowickim. Po zdanej maturze w 1938 r. przeprowadził się wraz z ojcem do Krakowa, gdzie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jednak wybuch II wojny światowej zmienił Jego życie. Przerwał studia i kilka lat później wstąpił do Seminarium Duchownego. Święcenia przyjął w 1946r. a w 1958 r. otrzymał Sakrę Biskupią. Gdy miał 47 lat, papież Paweł VI nominował Go na kardynała. Był jednym z najmłodszych kardynałów na świecie.

Po latach Jan Paweł II wspominając czasy swojego dzieciństwa i młodości, powiedział: "Nie mogę zapomnieć dobra doznanego w tamtym trudnym okresie od ludzi, których Bóg postawił na mojej drodze".

Swoją pamięć, a zarazem tęsknotę do matki wyraził w wierszu pt. "Emilii, matce mojej"

RECYTATOR I
Emilii Matce mojej

Nad Twoją białą mogiłą
białe kwitną życia kwiaty -
- o, ileż lat to już było
bez Ciebie - duch skrzydlaty -

Nad Twoją białą mogiłą,
od lat tylu już zamkniętą,
spokój krąży z dziwną siłą,
z siłą, jak śmierć - niepojętą.

Nad Twoją białą mogiłą
cisza jasna promienieje,
jakby w górę coś wznosiło,
jakby krzepiło nadzieję.

Nad Twoją białą mogiłą
klęknąłem ze swoim smutkiem -
o, jak to dawno już było -
jak się dziś zdaje malutkiem.

Nad Twoją białą mogiłą
o Matko - zgasłe kochanie -
me usta szeptały bezsiłą:
- Daj wieczne odpoczywanie -


NARRATOR I

Nastąpił niezwykły dzień w życiu Karola Wojtyły - dzień 16 października 1978 r. Arcybiskup Krakowa - został wybrany na papieża. Na biały dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej oczekiwało przed Bazyliką św. Piotra 200 tysięcy ludzi. Kardynał Pericle Felici obwieścił wybór nowego -264 z kolei papieża. Gdy to uczynił zapanowała chwila konsternacji. Mało kto spodziewał się, że nowym biskupem Rzymu nie będzie Włoch. Przez ponad 400 lat papieżami byli przecież Włosi. Wielka radość zapanowała w Polsce. Rozdzwoniły się dzwony we wszystkich kościołach, wierni spieszyli na nabożeństwa w intencji wielkiego rodaka.

Po konklawe wspomniano prorocze słowa wiersza Juliusz Słowackiego:

"Pośród niesnasków - Pan Bóg uderza w ogromny dzwon.

Dla Słowiańskiego oto Papieża otwarty tron".

W archiwach kościelnych odnaleziono taśmę filmową, na której zarejestrowano niezwykłe wydarzenie. Podczas uroczystości w Ludźmierzu w 1963 r. kardynał Stefan Wyszyński ukoronował figurę Matki Bożej Królowej Podhala. Gdy figurę niezbyt ostrożnie podniesiono do góry, z jej ręki wypadło berło. Schwycił je obecny wówczas biskup Karol Wojtyła. Prymas uśmiechnął się i powiedział: "Karolu, Matka Boża oddała Ci władzę nad Kościołem" Te prorocze słowa spełniły się.

Śpiew pieśni - "Czy wy wiecie, że my mamy Papieża?"

I Czy wy wiecie, że my mamy papieża? (3x)
Papieża, w którym mieszka Święty Duch.

Ref. Pełen mocy, wdzięczności i chwały (3x)
Papieża, w którym mieszka Święty Duch.

II Czy wy wiecie, że On chodził po górach?

III Czy wy wiecie, że On jeździł rowerem?

IV Czy wy wiecie, że On pływał kajakiem?

NARRATOR III

Wśród tych niezwykłych 25 lat posługi Ojca świętego nie zabrakło chwil smutnych, bo oto w trzecim roku pontyfikatu dwie kule naznaczyły drogę Jego cierpienia. 13 maja 1981 r. podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie turecki terrorysta Ali Aga oddał w kierunku Papieża dwa strzały. Jedna z kul ugodziła Go w palec i łokieć, druga utkwiła w brzuchu - 5 milimetrów od aorty. Jan Paweł II przetrwał skomplikowaną, pięciogodzinną operację. Przez lekarzy pomyślny koniec tych tragicznych wydarzeń został nazwany cudem. Również sam Ojciec święty twierdzi, że Matce Bożej Fatimskiej zawdzięcza swoje ocalenia.

RECYTATOR II

O Panie, przebacz mej myśli, że nie dość
jeszcze miłuje,
przebacz miłości mej, Panie, że tak strasznie
przykuta do myśli,
że chłodnym myślom, jak nurt, Ciebie
obejmuje
i nie ogarnia płonącym ogniskiem.

Ale przyjmij, Panie, ten podziw, który się
w sercu zrywa,
jak zrywa się potok w swym źródle-
-znak, że stamtąd przypłynie żar-
i nie odtrącaj, Panie, nawet tego chłodnego
podziwu,
który nasycisz kiedyś kamieniem płonącym
u warg -

I nie odtrącaj, Panie, mojego podziwu,
który jest niczym dla Ciebie, bo Cały jesteś
w Sobie,
ale dla mnie teraz jest wszystkim,
strumieniem, co brzegi rozrywa,
nim oceanom niezmiernym tęsknotę swoją wypowie.


NARRATOR IV

Jan Paweł II zyskał miano Papieża Pielgrzyma. Jest bez wątpienia człowiekiem, który w naszych czasach spotkał się z największą liczba ludzi na całym świecie. Wszyscy znają Jana Pawła II: Jego twarz, spontaniczny uśmiech i radość, Jego sposób mówienia, pogrążenie się w modlitwie, a nawet sposób poruszania się.

Niektóre Jego słowa głęboko zapadły w pamięci, pozostawiły trwały ślad. W dniu rozpoczęcie swego pontyfikatu wypowiedział wezwanie: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi, nie lękajcie się Go". Te słowa napełniły nadzieją serca wielu ludzi. Tymi słowami Papież wskazał każdemu człowiekowi możliwość odnalezienia prawdziwego życia oraz prawdziwej miłości i wolności. Odtąd spotykamy Jana Pawła II na drogach całego świata, niestrudzenie głoszącego Ewangelię "aż po krańce ziemi". Do chwili obecnej odbył On 103 podróże apostolskie, odwiedzając 130 krajów na całym świecie. Naszą Ojczyznę odwiedził 9 razy. Jego pielgrzymki nie odbywają się ani dla reklamy, ani dla popularności. On przychodzi do nas, ponieważ leży Mu na sercu dobro człowieka.

RECYTATOR III

Panie, jam Dawid, syn Izai,
Piastowy jestem syn.
Ty mi na sercu znak wypalisz -
zasłucham się w Twój rym.

Wiosną-ś przyoblókł, wiosną tęsknot
Ciało i siłę bark -
Niechaj jesienią nie rozpękną
tęskniące struny harf.

Ja jestem Dawid, jam jest pasterz -
Błagalną, wiodę pieśń,
byś się zmiłować chciał nad Piastem,
byś żniwo zwolił zwieść.

A gdy powstanie olbrzym Goliath,
by złamać młodość mą -
Błagając ciebie Syjon, Moria:
ku wspomożeniu zstąp!

taka jest pieśń poranna
Dawida - Pasterza


NARRATOR V

Na pewno chcielibyście się dowiedzieć jak wygląda zwykły dzień Papieża.

Jan Paweł II wstawał kiedyś bardzo wcześnie (ok. 5.30), teraz czyni to nieco później. Msz święta w Jego prywatnej kaplicy rozpoczyna się o 7.30. Po mszy Papież spotyka się na krótko z jej uczestnikami i często zaprasza gości na wspólne śniadanie. Po śniadaniu, a więc około 9.30, udaje się do swojego gabinetu i przystępuje do zajęć. Pracuje, pisząc i czytając dokumenty, przygotowując encykliki, wtedy także czyta prasę (w kilku językach). Papież posiada komputer, ale raczej go nie używa. Zwykle pisze teksty ręcznie, po polsku, po czym oddaje je do tłumaczenia.

0 11.00 rozpoczynają się zwykle audiencje i spotkania z gośćmi, które trwają do godziny 13.00. 0 13.30 Papież je obiad, a jeśli są to obiady "pracujące", na których Ojciec Święty spotyka się z gośćmi, mogą one trwać nawet do godziny 15.00. Czasami po obiedzie Papież udaje się na 20-minutową sjestę. Potem na nowo rozpoczyna się praca i spotkania z biskupami. Z racji wieku robi sobie krótkie przerwy, aby odpocząć i pomodlić się. Około godziny 18.30 Papież spotyka się ze swymi współpracownikami. Godzinę później rozpoczyna się kolacja, która podobnie jak inne posiłki jest kontynuacją spotkań i audiencji. Od 20.30 Ojciec święty poświęca czas na lekturę. Po wieczornej modlitwie udaje się na spoczynek, zwykle między 23.00 a 23.40.

Śpiew pieśni -"Madonna"

NARRATOR VI

Nauczanie Papieża przepełnione jest miłością i radością. Jan Paweł II nigdy nie straszył piekłem. Zawsze powtarzał, że Bóg jest miłosierny i że kocha wszystkich ludzi. Okrzyknięto go człowiekiem Stulecia i Papieżem Przełomów, gdyż żaden jego poprzednik nie dokonał tak wiele, by zbliżyć Kościół do ludzi. Przeprosił za błędy Kościoła i chrześcijan - za łamanie prawa do życia, za nawracanie siłą, za przymykanie oczu na niesprawiedliwość. W swoim nauczaniu wyraża troskę o pokój, rodzinę, i dzieci, kieruje do nas niezwykłe wskazówki np.: "Zwyciężajcie nienawiść - miłością, nieprawdę - prawdą, przemoc - cierpieniem. Poucza również, że: "Wartości człowieka nie mierzy się tym, co posiada, lecz tym, kim jest".

RECYTATOR IV

Splecione palce, dłonie złączone,
Usta zamknięte spuszczona głowa,
Tak Ojciec Święty modli się co dzień.
Modli się za nas, by Bóg zachował.

Chylmy się ku niemu, jak róże ku słońcu,
sycąc się jego ciepłem,
A wtedy noc rozjaśni się w końcu,
Świat między niebem, a piekłem.

Uczy nas grzech odróżniać od dobra,
Uczy jak słuchać co mówi Bóg,
On walczy słowem, oddala od zła,
Jest drogowskazem wśród krętych dróg.

Potrafi wzniecić tych, co wygaśli,
Co są martwymi za życia,
Jesteśmy przy nim my tacy mali,
Przed nami coś do zdobycia.
Naucz Nas Ojcze jak trzeba kochać,
Jak cały świat zrozumieć,
Jak umieć patrzeć, słuchać, dotykać,
Jak się odnaleźć w tym tłumie.


Na koniec mamy jeszcze dla was kilka ciekawostek o Ojcu świętym:

- Obliczono, że Jan Paweł II przebył drogę niemal czterokrotnie dłuższą, niż odległość dzielącą Ziemię od Księżyca.
- W Tokio papież powitał zebranych po japońsku i w tym języku wygłosił też homilię.
- Mieszkańcy Kenii podarowali Papieżowi koziołka. Nietypowy prezent beczał przez całą Mszę świętą.
-Za pontyfikatu Papieża Polaka liczba katolików na całym świecie wzrosła około 300 mln.
- Z upływem lat coraz więcej młodych ludzi uznaje Jana Pawła II za największy autorytet.

Nasze spotkanie zakończymy ulubioną pieśnią Ojca świętego, pt. "Barka".

Opracowanie: Iwona Łyczek

Wyświetleń: 3868


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.