AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Janusz Kucharuk
Wychowanie fizyczne, Scenariusze

Scenariusz lekcji wf - koszykówka: Rzut piłki do kosza po zwodzie piłką

- n +

Rzut piłki do kosza po zwodzie piłką.

Miejsce ćwiczeń - sala gimnastyczna
Środki dydaktyczne - piłki koszykowe, stojaki, szarfy

Metody prowadzenia zajęć

bezpośredniej celowości mchu,
zabowowo-klasyczna
zadaniowo-ścisła

Zadania:

Psychomotoryczność - Kształtowanie zręczności, koordynacji ruchowej, wytrzymałości oraz szybkości reakcji na zwody
Umiejętności - nauka zwodu pojedynczego piłką przy reakcji obrońcy na próbę rzutu zawodnika atakującego
Wiadomości - przekazanie wiadomości na temat wpływu ćwiczeń wytrzymałościowych w piłce koszykowej na stan hartowania się organizmu i jego wydolności.

Cele:

Poznawczy - zapoznanie uczniów z prawidłowym wykonaniem zwodu, celowością jego zastosowania oraz przepisami dotyczącymi błędów kroku przy naskoku.
Kształcący - zapobieganie wadom postawy, wyrabianie pozytywnych nawyków ruchowych, rozwijanie zdolności poznawczych uczniów (obserwacja)
Wychowawczy - Kształtowanie postaw higieny i estetycznych, pogłębianie wiedzy o własnym organizmie, ład i porządek w czasie zajęć.
 
Część lekcji  Treść lekcji Uwagi organizacyjno - metodyczne
Część wstępna 5 min 1. Zbiórka
2. Przywitanie się z grupą i sprawdzenie obecności
3. Podanie zadań lekcji
4. Zabawa ożywająca "lawina"
Uczniowie stoją w szeregu, dyżurny klasy zgłasza nieobecność uczniów.
Część główna 35 min 1. starty z różnych pozy ej i wyj solowych
- siad prosty
- leżenie przodem
- leżenie tyłem
2. Bieg po obwodzie koła krokiem skrzyżnym
3. J.w. krok odstawno-dostawny
4. Wyskoki dosiężne
5. Marsz, co trzeci krok skłon
6. Bieg, na jeden gwizdek siad prosty, na dwa gwizdki siedzenie przodem
7. Jeden z uczniów wykonuje swobodny bieg drugi kozłuje za nim piłkę, na sygnał zmiana ról
8. "Wyliczanka liczbowa" - uczeń z piłką kozłuje za kolega, który w czasie biegu pokazuje za plecami dowolna ilość palców
9. Zawodnik A kozłuje piłkę lewa i prawa ręką na zmianę starając się być jak najdłużej w jej posiadaniu, zawodnik B stara się zmusić zawodnika A do błędu
10. Dwutakt ze skrzydła po slalomie J.w. rzut pozycyjny ze skrzydła i z linii rzutów wolnych
Uczniowie siedzą przy ścianie i na sygnał prowadzącego pokonują wskazany odcinek sali biegiem.







Ćwiczenia z piłkami, Jedna piłka na dwójkę.


Na sygnał zmiana ról
Po błędzie zmiana ról


Rząd rzuca, rząd zbiera
  I. Rzut piłki do obrońcy i bieg w jego kierunku, obrońca odrzuca piłkę do atakującego, który robi naskok z piłką przed obrońcą i markuje rzut na kosz po czym wykonuje zwód piłką zakończony rzutem z dwutaktu
II. J.w. zwód zakończony rzutem pozycyjnym ze skrzydła lub linii rzutów wolnych
III. Jak w ćwiczeniu I i II z tym, że jeśli obrońca nie reaguje na próbę rzutu to następuje rzut pozycyjny do kosza z przed obrońcy, jeśli reaguje atakujący wykonuje rzut po zwodzie
IV. Gra j eden na j eden na jeden kosz.
Objaśnienie i pokaz Obrońca reaguje na rzut
















Gra z wykorzystaniem zwodu
Część końcowa 5 min. 1. "Koci grzbiet"
2. "Wahadło" na drabinkach
3. "Minuta"
4. Omówienie lekcji, ocena uczniów
5. Pożegnanie się z klasa
Ćwiczenia korekcyjne


Zabawa uspokajająca Wyróżnienie najlepszych i wskazówki do pracy w domu.

Opracowanie: Janusz Kucharuk

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 8195


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6



Ilość głosów: 1