Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Sławomir Maruszewski
Wychowanie fizyczne, Scenariusze

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

- n +

Doskonalenie podań i chwytów w piłce koszykowej w dwójkach i zespołach.

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

KLASA: III C - Gimnazjum

CELE LEKCJ
1. Nauka kozłowania prawą i lewą ręką (w miejscu, marszu, biegu)
2. Doskonalenie podania piłki jednorącz w miejscu prawą i lewa ręką
Wyżej wymienione elementy mini piłki koszykowej rozwijamy w części głównej

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE
W zakresie sprawności motorycznej uczeń rozwija:
- siłę rąk
- moc
- koordynację ruchową

W zakresie umiejętności uczeń potrafi wykonać
- podanie jednorącz
- chwyt piłki oburącz
- reaguje w miarę szybko na działania partnera
- w miarę dobrze wyczuwa odległość i przestrzeń
- w miarę poprawnie kozłuje piłkę prawą i lewą ręką

W zakresie wiadomości uczeń:
- pozna wybrane przepisy gry- kroki, uzyskanie kosza
W zakresie usamodzielnienia ucznia:
- przeżywanie radości i satysfakcji z uczestnictwa w rywalizacji
- współdziałanie w grupie w celu właściwego wykonania ćwiczeń

FORMY REALIZACJI ZADAŃ
- ścisła, zabawowa, naśladowcza

FORMY ORGANIZACYJNE PRACY Z UCZNIEM
- podział uczniów na grupy
- frontalna i indywidualna

METODY NAUCZANIA RUCHU
- współzawodnictwo indywidualne
- współzawodnictwo zespołowe
- metody wychowawcze
- wpływu sytuacyjnego

INDYWIDUALIZACJA PRACY Z UCZNIEM
- uczeń odpowiada na pytania o treści sportowej

ZDOBYWANIE I PRZEKAZYWANIE WIEDZY
- dyskusja, pogadanka, pokaz

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas: 45 minut

Przyrządy i przybory: piłki koszykowe, szarfy, pachołki.

Część wstępna

1. Czynności organizacyjno - porządkowe
- Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości uczniów do lekcji
- Podanie celów lekcji
2. Pobudzenie organizmu do wysiłku (rozgrzewka)
- Ćwiczenia G, RR, T, NN
- Zabawa "ożywiająca" - wybijanie piłki kozłującemu (rozdanie piłek). Uczniowie z piłkami stoją na końcu sali, na środku znajduje się uczeń bez piłki, uczniowie starają się przeprowadzić piłkę kozłowaniem na drugą stronę sali, a uczeń bez piłki usiłuje im ją wybić, uczeń który stracił piłkę dołącza do osoby bez piłki.
Forma ścisła, metoda syntetyczna, forma zabawowa.

Część główna

Podział na cztery zespoły (rozdanie szarf).

1. Uczniowie mają piłki (rozsypka)

- Kozłowanie w miejscu prawa, lewa ręka
- W przód trzy kroki, w tył trzy - cały czas kozłowanie prawa i lewa ręka
- Przysiad i powstanie; marsz w przysiadzie w przód trzy kroki - kozłowanie
- Rzuty piłki w parach prawa, lewa ręka - 1 piłka na parę.

2. Sztafeta wahadłowa - 4 zespoły

- Podanie piłki jednorącz - prawa RR i przebiegnięcie na drugą stronę, uczeń z piłką podaje następnemu z przeciwnego rzędu - współzawodnictwo
- Rzut piłki prawą, potem lewą ręką do kolegi z przeciwnego rzędu i przejście do własnego na koniec - współzawodnictwo
- Kozłowanie piłki do przeciwnego rzędu, rzut jednorącz do kolegi ze środka boiska, przejście na koniec rzędu przeciwnego

3. Ustawienie w czterech rzędach

- Kozłowanie w marszu na wprost na gwizdek prawa, lewa ręka
- Kozłowanie w biegu (nie za szybko), muszą panować nad piłką - prawa i lewa ręka
- Kozłowanie slalomem (ustawić pachołki) zatrzymanie po drugiej stronie, po przejściu wszystkich uczniów; wracają na stronę tą gdzie stali na początku - kozłując piłkę
- Wyścig slalomem w obie strony i rzut, liczymy punkty - współzawodnictwo
- Wyścig slalomem w obie strony
- Wyścig slalomem; przejście pod płotkiem, powrót biegiem i rzut do kolegi z miejsca (wyznaczony punkt).

Część końcowa

1. Uspokojenie organizmu

- Ćwiczenia korekcyjne - siad skrzyżny: wdechy i wydechy dziesięć razy, RR na potylicy; siad klęczny skłon - wdech i wydech dziesięć razy; leżenie na plecach - skrzydełka, NN ugięte - liczą do 30 i korygują swoją pozycję; marsz na wspięciu dookoła sali.

Opracowanie: Sławomir Maruszewski

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3703
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4



Ilość głosów: 1
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014