Katalog

Sabina Wójcik
Przyroda, Artykuły

"W naszych domach oszczędzamy wodę" - konspekt z przyrody

- n +

W naszych domach oszczędzamy też wodę.

Dział tematyczny: Poznajemy swoje domy.


Zakres treści;
- Sposoby oszczędzania wody w szkole i w domu.
- Znaczenie czystej wody dla życia człowieka (jej zastosowanie w gospodarstwie domowym).
- Sposoby oszczędzania wody w rolnictwie i przemyśle.

Cele nauczania:
Poziom wiadomości:

Uczeń:

A:
zna sposoby oszczędzania wody w szkole, w domu, w rolnictwie i przemyśle.

B:
rozumie znaczenie czystej wody dla życia człowieka i jej zastosowanie w gospodarstwie domowym.
rozumie potrzebę oszczędzania wody w życiu codziennym.
Poziom umiejętności:
C:
potrafi omówić sposoby oszczędzania wody.
potrafi scharakteryzować związek między działalnością człowieka a stanem wód.

Kształtowanie postaw:
uczeń dąży do racjonalnego i bezpiecznego korzystania z wody w najbliższym środowisku.
uczeń rozwiązuje problemy w sposób twórczy.

Środki dydaktyczne: karta pracy dla ucznia z wykorzystaniem "Zielonego pakietu", gra dydaktyczna.

Metody pracy: problemowa, ćwiczeniowa, rozmowa dydaktyczna, "Burza mózgów", metaplan.

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Strategie: A, O

Czas pracy: dwie jednostki lekcyjne.

Temat realizowany w ramach ścieżki ekologicznej.

Przebieg lekcji:

Witam Cię na zajęciach.
Mam nadzieję, że zajęcia zachęcą Cię do poszerzenia wiedzy o sposobach oszczędzania wody i przyłączysz się do jej aktywnej ochrony!

KARTA PRACY:

Wpisz swoje imię i nazwisko.................................

Twoim przewodnikiem będzie program edukacyjny "Zielony Pakiet".

1. Otwórz program wg podanej ścieżki dostępu: Składniki środowiska - woda - .......
2. Odszukaj informacje potrzebne do uzupełnienia następujących pytań.
- Do jakich celów użytkowych wykorzystywana jest woda?
- Jak wykorzystują wodę poszczególne gałęzie gospodarki w Polsce?
- Dlaczego woda będzie źródłem konfliktów interesów na świecie?
- Jakie jest przesłanie wideoklipu pt. "Oszczędzanie wody w domu"?

Uporządkuj swoje stanowisko pracy, poukładaj swoje materiały wykorzystywane na zajęciach. Zapraszam Cię do dalszej części zajęć już bez korzystania z komputera.

Przedstawiam Wam problem do rozwiązania metodą rozmowy dydaktycznej i "Burzy mózgów".

Problem: W jaki sposób oszczędzamy wodę w domu?

Stwórzcie metaplan:

Jak być powinno?
1. używanie zmywarek,
2. włączanie programów ekologicznych w pralkach automatycznych,
3. nowoczesne spłuczki,
4. używanie pryszniców,
5. gotowanie tyle wody ile potrzeba pod przykrywką.
6. stosowanie filtrów,
7. szczelne instalacje
8. nie przeciekające krany.

Jak jest?
1. mycie pod bieżącą wodą rąk, naczyń,
2. częste kąpiele w wannie,
3. używanie dowolnych programów w pralkach automatycznych,
4. stare nie ekonomiczne spłuczki,
5. gotowanie dowolnej ilości wody bez pokrywki,
6. przeciekające instalacje,
7. cieknące krany.

Dlaczego nie jest tak jak być powinno?
Ludzie nie uświadamiają sobie, że zasoby wody pitnej są ograniczone, maja złe nawyki, względy finansowe uniemożliwiają zakup nowoczesnych sprzętów AGD i technologii.
Przed wami gra dydaktyczna:
Jesteście radnymi w waszej miejscowości. Oto wasze zadanie:
W jaki sposób można oszczędzać wodę w rolnictwie i przemyśle?

Należy:

- Zastosować obiegi zamknięte wody w zakładach pracy.
- Wykorzystać wodę opadową np. do podlewania ogrodów przydomowych.
- Zastosować nowoczesne technologie wykorzystujące mniej wody.
- Zastosować irygacje terenów rolniczych (systemy nawadniania).
- Wtórne wykorzystanie wody z oczyszczalni ścieków.

Zadanie pracy domowej:
Zastanów jak zdobytą na lekcji wiedzę można wykorzystać w najbliższym środowisku.

Opracowanie: Sabina Wójcik

Wyświetleń: 4042


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.