Katalog

Barbara Szałabska, Beata Drabikowska
Uroczystości, Scenariusze

"Szkoła wolna od narkotyków; bezpieczne wakacje" - scenariusz imprezy szkolnej

- n +

"Szkoła wolna od narkotyków - bezpieczne wakacje" scenariusz imprezy ogólnoszkolnej w II LO w Pabianicach

Cele:
1) Pokazanie młodzieży, że świat bez narkotyków i innych używek też jest ciekawy i zabawny;
2) Uświadomienie konsekwencji prawnych posiadania narkotyków;
3) Uświadomienie zagrożeń na ulicy;
4) Uświadomienie stopnia zagrożenia nad wodą i udzielanie pierwszej pomocy;
5) Integracja środowiska uczniowskiego szkół ponad gimnazjalnych.

Program:
1) Prezentacje plakatów konkursowych "Narkotykom mówimy NIE".
2) Krótki wprowadzenie w tematykę imprezy.
3) Występ muzyczny uczniów klasy IIIb.
4) Prelekcje:
WOPR
Policja
Straż Pożarna (odwołano)
5) Muzyczne przedsięwzięcie KARAOKE.
6) Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród.
7) Niespodzianka imprezy.
8) Ściana graffiti.

Ilość uczestników:
Uczniowie wszystkich klas
Rada Pedagogiczna
Samorządy Uczniowskie szkół ponad gimnazjalnych naszego miasta

Miejsce i czas imprezy:
Sala gimnastyczna II LO w Pabianicach
17 czerwca 2003 w godz. 8.45 - 12.00 (ostatni dzień nauki)

Materiały i pomoce:
12 brystoli na "Ścianę graffiti"
pisaki, flamastry, kredki
komputer z rzutnikiem multimedialnym
teksty około 100 piosenek
Przebieg imprezy

Ad. 1) i 6)
Dwa tygodnie przed datą imprezy Samorząd Uczniowski poinformował młodzież szkoły o planowanym przedsięwzięciu i konkursie na plakat pt. "Narkotykom mówimy NIE".
Każda klasa miała za zadanie przygotować co najmniej jeden plakat, dowolną techniką.
Przed imprezą wszystkie plakaty zostały wywieszone na sali gimnastycznej, zaś wybrane z pośród uczniów i nauczycieli jury podczas jej trwania wybrało zwycięskie prace.
Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród (przyznano trzy nagrody) odbyło się pod koniec imprezy.

Ad. 2) i 8)
Imprezę rozpoczął przewodniczący Samorządu Uczniowskiego dokonując krótkiego wprowadzenia w atmosferę zabawy.
Zwrócił on uwagę, że "branie" narkotyków nie stwarza innego lepszego świata, nie odrywa od rzeczywistości i nie wchodzi w bezmiar cudownej iluzji. Spotkania towarzyskie, dyskoteki, prywatki nie muszą być miejscem zaaplikowania "działki" narkotyku czy zapalenia skręta, a wręcz przeciwnie zabawa bez używek może łączyć ludzi bez względu na ich odmienność.
Narkotyki nie są sposobem na poszukiwanie akceptacji i zrozumienia, przełamania barier porozumiewania się. Poczucie bezpieczeństwa i akceptacji nie musi wiązać się ze światem narkomani.
Następnie prowadzący zaprosił wszystkich do wyrażenia swoich myśli i emocji na przygotowanej wcześniej z kartonów "Ściany graffiti". Każdy uczestnik mógł podczas trwania całej imprezy, korzystając z przygotowanych kredek i pisaków przedstawić swój stosunek do problemu narkomanii.

Ad. 4)
Do udziału w imprezie zostali zaproszeni prelegenci z WOPR-u, Policji i Straży Pożarnej.
Jako pierwszy wystąpił ratownik WOPR-u, który w sposób bardzo szczegółowy wyjaśnił i omówił zasady bezpiecznej kąpieli oraz udzielania pierwszej pomocy nad wodą.
Następnie policjanci przedstawili dokładnie kim od strony prawnej jest osoba posiadająca narkotyki oraz jakie wiążą się z tym konsekwencje. Wyjaśnili, że handel, posiadanie, produkcja narkotyków w Polsce są nielegalne i wiąże się z tym odpowiedzialność karna.
Kończąc swoją prelekcję przedstawiciele Policji krótko przedstawili kilka niebezpiecznych sytuacji z ulic naszego miasta i udzielili wskazówek jak należy ich unikać.

Ad. 3)
Jednym z punktów naszego przedsięwzięcia był występ muzyczny uczniów klasy III b. Zaprezentowali oni kilka swoich utworów o tematyce dotyczącej narkomanii, aby w ten sposób zaakcentować wagę problemu. Zespół rozdał teksty piosenek zachęcając wszystkich do wspólnego śpiewania.

Ad. 5)
W celu pokazania młodzieży, że można się dobrze bawić bez żadnych "dopalaczy" prowadzący rozpoczął KARAOKE.
Korzystając z wypożyczonego rzutnika multimedialnego oraz tekstów piosenek przygotowanych na komputerze, młodzież mogła pochwalić się i zaprezentować swoje zdolności wokalne i aktorskie.
Każda klasa otrzymała na kilka dni przed imprezą wykaz około 100 utworów muzycznych, spośród których później losowano wykonywany utwór. Przełamując pierwsze lody opiekunki wraz z zarządem Samorządu Uczniowskiego zaśpiewali piosenkę pt. "Mydełko FA".

Ad. 7)
Wielką niespodzianką imprezy było wręczenie na zakończenie naszego przedsięwzięcia żetonów uprawniających do wykorzystania dodatkowego nieprzygotowania w następnym roku szkolnym z wybranego przedmiotu. Unikając kombinacji uczniów wychowawcy klas sprawdzili listę na początku i na końcu imprezy. Uczeń otrzymujący dany żeton kwitował jego odbiór na przygotowanych listach klas.

Wzór żetonu


Po oddaniu wykorzystane żetony są przekreślane.


Podsumowanie i refleksje z imprezy.

Zainteresowanie naszą imprezą przeszło nasze oczekiwania. Udało się pokazać, że świat bez narkotyków i innych używek jest ciekawy i zabawny. Pomimo, iż nie było "wzmocnień" - młodzież doskonale bawiła się i odreagowała stres mijającego roku szkolnego.

Uczniowie uważnie wysłuchali prelegentów i aktywnie uczestniczyli w dyskusji.

Przedstawiciele WOPR-u i Policji krótko, rzeczowo i przystępnie omówili najważniejsze problemy związane z hasłem naszej imprezy.

Młodzież znakomicie przygotowała się do konkursu na plakat "Narkotykom mówimy NIE". Niektóre klasy przygotowały więcej niż jeden plakat. Techniki prac były bardzo różnorodne i pomysłowe. Pojawiły się oryginalne prace, które nie spełniały wymogów plakatu i niestety nie mogły wziąć udziału w konkursie. Przyznano trzy nagrody, które ufundował Samorząd Uczniowski.

Podczas trwania imprezy "Ściana graffiti" sukcesywnie zapełniała się. Efekt końcowy okazał się zaskakujący dla wszystkich. Na naszym ogromnym plakacie "Szkoła wolna od narkotyków" pojawiły się bardzo osobiste refleksje wyrażone poprzez rysunek, hasło, wiersz, uwagi i inne.

Byłyśmy niezwykle zaskoczone zainteresowaniem z jakim młodzież czytała spostrzeżenia rówieśników.

Okazało się, iż pomimo że był to ostatni dzień nauki w szkole, nikomu nie spieszyło się do domu.

Pomysł KARAOKE okazał się strzałem w dziesiątkę. Młodzież bardzo chętnie zgłaszała się do wykonywania utworów. Były występy indywidualne, klasowe, a w miarę upływu czasu grup między klasowych.

Koncepcja dodatkowego nieprzygotowania (żeton) sprawiła młodzieży dużo radości i okazała się bardzo trafiona.

Kiedy powstawał scenariusz przedsięwzięcia byłyśmy pełne obaw czy młodzież weźmie w nim aktywny udział, jak wysoka będzie frekwencja, był to przecież ostatni dzień nauki. Jednak nasze obawy okazały się nieuzasadnione. Wszyscy bawili się doskonałe, a impreza przedłużyła się. Młodzież rozśpiewana i w doskonałych nastrojach rozeszła się do domów.

Nasze cele zostały więc zrealizowane w stu procentach.

Opracowanie: Barbara Szałabska

Wyświetleń: 5788


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.