Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Aldona Wesołowska
Przyroda, Scenariusze

"Wędrujemy po Pojezierzu Mazurskim" - scenariusz lekcji przyrody w klasie V

- n +

Wędrujemy po Pojezierzu Mazurskim.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie V.


Program: "Przyroda", DKW -4014-165/99
Dział programu: Pojezierze Mazurskie- słodkowodne środowisko życia.

Zakres treści:
1. Krajobraz Pojezierza Mazurskiego na przykładzie Krainy Wielkich Jezior
2. Osobliwości przyrodnicze Krainy Wielkich Jezior.
3. Pojezierze Mazurskie jako region turystyczny i wypoczynkowy.

Treści z Edukacji Ekologicznej:
- Obszary chronione i ich znaczenie w zachowaniu różnorodności biologicznej (Mazurski Park Krajobrazowy, a w nim 8 rezerwatów).

Cele lekcji w zakresie:
Wiadomości
uczeń:

- Określa położenie Krainy Wielkich Jezior na mapie Polski,
- Podaje nazwy głównych jezior (Śniardwy, Dargin, Niegocin, Mamry) i miast (Węgorzewo, Mikołajki, Ruciane-Nida, Giżycko),
- Nazywa siłę, która ukształtowała krajobraz Pojezierza Mazurskiego- lądolód Skandynawski,
- Podaje co najmniej trzy powody, dlaczego Pojezierze Mazurskie jest regionem turystyczno- wypoczynkowym,
Umiejętności
uczeń:

- Wskazuje na mapie Pojezierze Mazurskie,
- Opisuje osobliwości przyrodnicze Krainy Wielkich Jezior,
- Potrafi pokazać na mapie trasę wycieczki po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich (Ruciane-Nida, Mikołajki, Giżycko, Węgorzewo).
Postaw
uczeń:

- Dostrzega znaczenie "Zielonych Płuc Polski" dla całego kraju,
- Aktywnie pracuje na lekcji i czuje się odpowiedzialny za efekt pracy grupy,
- Potrafi dostrzec piękno polodowcowej rzeźby oraz walory przyrodnicze Krainy Wielkich Jezior i uszanować je.

Metody:
- Praca z mapą, podręcznikiem, dyskusja, gra dydaktyczna "Poszukiwacze Przygód", burza mózgów.

Formy pracy:

- Grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- Mapa Polski, mapa Pojezierza Mazurskiego, atlasy, podręcznik, mapy turystyczne, mapy przyrodnicze.
Przebieg lekcji:

I. Faza wstępna:
1. Czynności organizacyjno - porządkowe. Uczniowie wchodząc do klasy losują ilustracje ze zwierzętami, żyjącymi na terenie Mazur (kormoran, łabędź niemy, żubr, czapla siwa, konik tarpan, łoś itp.), ilustracji przygotowujemy tyle, ile grup. Uczniowie siadają do stolika, na którym jest odpowiednia ilustracja.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
Wysłuchanie nagrania fragmentu "Kroniki olsztyńskiej" K.I.Gałczyńskiego
Jutro popłyniemy daleko,
jeszcze dalej niż te obłoki,
pokłonimy się starym brzegom,
odkryjemy nowe zatoki;

nowe ryby znajdziemy w jeziorach,
nowe gwiazdy złowimy w niebie,
popłyniemy daleko, daleko,
jak najdalej, jak najdalej przed siebie.

Starym borom damy imię,
nowe ptaki znajdziemy i wody,
Posłuchamy, jak bije olbrzymie,
Zielone serce przyrody.

3. Zapoznanie uczniów z celami i tematem lekcji.
a) Na dzisiejszej lekcji wybierzemy się na wycieczkę po krainie zwanej Krainą Tysiąca Jezior, poznamy jej krajobraz oraz osobliwości przyrodnicze i turystyczne. Kto wie, o jaką Krainę chodzi? Wskażcie ją na mapie.
b) Krajobraz Pojezierza został ukształtowany przez siły zewnętrzne. Wymień tę siłę zewnętrzną, która miała największy wpływ na rzeźbę krajobrazu Mazur?
c) Jakie są formy rzeźby polodowcowej? (jeziora długie, wąskie, głębokie np. Tałty lub rozległe, płytkie o płaskich brzegach np. Śniardwy, pogórki np. Dylewska Góra 312 m n.p.m., Wieżyca 198 m n.p.m.)
d) Zapisanie tematu lekcji.

II. Faza realizacji:
1. Na dzisiejszej lekcji zabawicie się w poszukiwaczy przygód. Na początku zamienicie się w pilotów wycieczki. Zadaniem waszym jest opracowanie planu wycieczki po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
a) Ruciane - Nida - Mikołajki, (grupy I i II).
b) Mikołajki - Giżycko, (grupy III i IV).
c) Giżycko - Węgorzewo, (grupy V i VI).
2. Prezentacja poszczególnych grup.
"Piloci wycieczek" z poszczególnych grup prezentują opracowany plan wycieczki, nanosząc na dużą mapę odpowiednie informacje.
3. Drugi etap jest trudniejszy. Zanim zostaniecie prawdziwymi "Poszukiwaczami przygód", musicie rozwiązać zadania w swoich kartach pracy. (Uczniowie rozwiązują w kartach pracy poszczególne zadania, lider czuwa nad poprawnością wykonania).

III. Faza podsumowująca.

1. Burza mózgów: Dlaczego Pojezierze Mazurskie jest znanym regionem turystyczno- wypoczynkowym? Zapisanie wniosków na kartach pracy.
2. Ocena pracy uczniów. Rozdanie Certyfikatów "Podróżnika i Poszukiwacza Przygód".
3. Zadanie pracy domowej.
Praca podstawowa - opracuj pisemnie plan wycieczki szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Policz, ile km wynosić będzie twoja trasa.
Praca ponadpodstawowa - wyszukaj w różnych źródłach informacje na temat rezerwatów przyrody na Pojezierzu Mazurskim. Wpisz te informacje do zeszytu.

Karta pracy:

"POSZUKIWACZE PRZYGÓD"


I. "SPOSTRZEGAWCZY GEOGRAF"

(skorzystaj z mapy Poj. Mazurskiego w podręczniku s.57 oraz mapy przyrodniczej)
Na mapce Wielkich Jezior Mazurskich:
- zaznacz trasę wycieczki Ruciane-Nida - Węgorzewo,
- podpisz jeziora przez które płynąłeś,
- podpisz miasta przez które przepływałeś,
- podpisz Puszczę Piską,
- zaznacz rezerwaty stawiając odpowiednio cyfry 1, 2 lub 3:
1. Rezerwat Kormoranów na wyspie Ostrów Szeroki.
2. Rezerwat Łuknajno - łabędzia niemego.
3. Rezerwat Czapliniec - ptaków wodnych i błotnych.

"Poradnik Metodyczny", Przyroda w klasie V, Nowa Era, s.67

II. "CIERPLIWY BIOLOG"

W pionowych rzędach ukryte są nazwy organizmów żyjących na Pojezierzu Mazurskim. Odczytaj ich nazwy, wykreślając co drugą kratkę. Uzupełnij zdania.
szczu san kor cia dni ki ny
pa da go mo ny je bob ło
ki cze rze ra czar le ry sie
się oko me ny ne nie wil sos
je nie wy per cza li ki ny
się lesz ła ko ple sy ko świe
la cze zy si sar ni rki
wy ka dzie so we ny ki lesz
li ra nie wy orzeł bor tar czy
ny sie me bo prze su pa ny


- W czystych jeziorach mazurskich żyją ryby słodkowodne:
................................................................
................................................................
................................................................
................................................................
................................................................

- Kraina jezior jest pełna ptactwa wodnego:
..............................................................
................................................................
................................................................
................................................................

- Bogactwem Mazur są lasy. Wśród drzew można spotkać
................................................................
................................................................
................................................................
................................................................
................................................................

- W lasach żyje mnóstwo dzikiej zwierzyny:
................................................................
................................................................
................................................................
................................................................

- Ze względy na wyjątkowe walory przyrodnicze utworzono: (wstaw odpowiednie litery)
M= = = = = = i P= = k K= = = = = = = = = =y

GRATULUJĘ! Przeszedłeś wszystkie etapy. Jesteś prawdziwym PRZYRODNIKIEM i "poszukiwaczem przygód". Otrzymujesz certyfikat Poszukiwacza Przygód.

Wnioski:
Dlaczego Pojezierze Mazurskie jest znanym regionem turystyczno- wypoczynkowym?
a) ................................................................................................................................
b) ................................................................................................................................
c) ................................................................................................................................
d) ................................................................................................................................


Certyfikat

Zaświadcza się, że uczeń kl. V b. ...................
w dniu........................... zdobył certyfikat "PODRÓŻNIKA I POSZUKIWACZA PRZYGÓD".



Literatura:
Poradnik Metodyczny "Przyroda w klasie piątej", wyd. Nowa Era.

Opracowanie: mgr Aldona Barbara Wesołowska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 13248
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 3.82



Ilość głosów: 17
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014