Moje mocne i słabe strony - znaczenie poczucia własnej wartości.
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
Cel ogólny: Wzmocnienie poczucia własnej wartości.
Cele szczegółowe:
1. Uświadomienie sobie swoich pozytywnych i negatywnych cech- autorefleksja.
2. Kształtowanie umiejętności mówienia o sobie-autoprezentacja.
3. Umiejętność zaprezentowania drugiej osoby.
4. Refleksja na temat znaczenia poczucia własnej wartości.
5. Umiejętność wykorzystania świadomości swoich mocnych stron w planowaniu
przyszłości.
Poziom: klasy ponadgimnazjalne.
Metody pracy: praca indywidualna, praca z partnerem, ukierunkowana
dyskusja, wykład,
praca techniką "narysuj i napisz", problemowa.
Środki dydaktyczne: kartki papieru, przybory do pisania i rysowania.
Czas trwania: 45 min.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
- Powitanie, czynności organizacyjne,
zapoznanie z tematem lekcji.
- Poleca przygotowanie kartek i przyborów
do pisania i rysowania.
- Zachęca uczniów aby zastanowili się
nad swoimi mocnymi i słabymi stronami.
- Wyjaśnia metodę pracy "narysuj i
napisz".
- Zachęca uczniów do przedstawienia
za pomocą rysunków swoich czterech
pozytywnych cech na herbie, oraz
do napisania pod nim swojego życiowego motta.
- Prosi uczniów, aby dobrali się w pary
wymienili kartkami i spróbowali
rozszyfrować z rysunków cechy swojego
kolegi.
- Zachęca uczniów, aby ochotnicy zaprezentowali przed całą klasą mocne
strony swojego kolegi.
- Namawia kolejne pary do prezentacji.
- Nakłania uczniów do dyskusji na temat:
czy łatwiej jest słuchać o sobie dobre
rzeczy, czy przedstawiać innych w dobrym świetle?.
- Krótki wykład o poczuciu własnej
wartości.
- Zachęca do dyskusji o znaczeniu
odpowiedniego poczucia własnej wartości w życiu człowieka.
- Prosi, aby wykorzystujac znajomość
swoich mocnych i słabych stron uczeń
narysował kim mógłby zostać w
przyszłości.
- Podsumowanie lekcji:
Prosi, aby każdy uczeń wypowiedział się co mu się w lekcji podobało, a co
nie.
- Pożegnanie z klasą. |
- Witają nauczyciela, akceptują temat zajęć.
- Przygotowują kartki, długopisy, przybory
do rysowania.
- Autorefleksja
- Każdy uczeń na swojej kartce rysuje
herb i dzieli go na cztery części.
- Uczniowie mogą także dopisać obok
więcej swoich dobrych cech.
- Każdy objaśnia swój rysunek koledze
prezentując mu swoje mocne strony.
- Partnerzy opowiadają o sobie nawzajem
przed całą klasą.
- Uczniowie podejmują dyskusję i próbują
wyciągnąć wspólne wnioski.
- Najważniejsze spostrzeżenia zapisują na
Tablicy.
- Rysują na drugiej stronie herbu,
zastanawiają się kim chcą zostać,
opowiadają o tym partnerowi.
- Kartki z herbami zostawiają sobie na
Pamiątkę.
- Wypowiadając się przyczyniają się do
ewaluacji metod pracy nauczyciela.
- Żegnają nauczyciela. |
Opracowanie: Dorota Spałek