Katalog

Marga Czyż
Różne, Scenariusze

Dni otwarte w III LO im. M. Kopernika. Zajęcia biologiczno-chemiczne

- n +

DNI OTWARTE W III LO IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA
Zajęcia biologiczno-chemiczne

Dni otwarte to czas kiedy można pokazać dobre strony swojej szkoły , zainteresować innych swoją pracą. Kiedy został ustalony termin tych dni postanowiłam przygotować ciekawe doświadczenia, które łączyłyby w sobie zagadnienia z biologii i chemii. Wybrałam doświadczenia z fizjologii roślin. Zajęcia biologiczno - chemiczne w ramach dni otwartych w naszej szkole odbyły się w marcu 2002 roku . Zorganizowałam te zajęcia wspólnie z uczniami klasy IV o profilu biologiczno - chemicznym. Do udziału w zajęciach zostali zaproszeni uczniowie gimnazjów wraz z opiekunami, którzy przyszli odwiedzić naszą szkołę. Przed rozpoczęciem zajęć została przygotowana baza laboratoryjna ( odczynniki , szkło laboratoryjne , instrukcje do ćwiczeń , kartki do wykonania rysunków, ołówki, kredki. )

Przebieg zajęć

Zajęcia rozpoczęły się o godzinie 10 . Każdy uczestnik zapoznał się z regulaminem pracowni biologicznej, otrzymał instrukcje do ćwiczeń, wykonał samodzielnie doświadczenia

Scenariusz zajęć

1. Przywitanie uczestników - gimnazjalistów i ich opiekunów.
2. Przedstawienie autorów - organizatorów.
3. Przybliżenie sylwetki III L.O. w Wałbrzychu.
4. Przygotowanie uczestników do wykonania ćwiczeń.
- ubranie w fartuchy, rozdanie instrukcji;
- przypomnienie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
5. Wykonanie doświadczeni 1. i 2. samodzielnie przez uczestników pod nadzorem organizatorów i przy pomocy uczniów z klasy IV b , którzy do każdego ćwiczenia przygotowali krótkie wprowadzenie.
6. Omówienie otrzymanych wyników i podsumowanie wykonanych ćwiczeń.
7. Podziękowanie uczestnikom za udział w zajęciach.
8. Zakończenie zajęć biologiczno - chemicznych.

Instrukcja do ćwiczeń + wprowadzenie

Doświadczenie 1. Wpływ pH na barwę antocjanów
Wprowadzenie:
Antocjany są to substancje organiczne gromadzące się w wodniczkach ( wakuolach ) w komórkach roślinnych. Barwniki te mają ciekawą właściwość : w zależności od pH zmieniają barwę. W roztworze kwaśnym przybierają barwę czerwoną , w roztworach obojętnych i lekko alklicznych - niebieską. W obecności silnych zasad antocjany utleniają się tlenem z powietrza na związki bezbarwne lub żółte. Szczególnie czułym na zmiany stężenia jonów wodorowych jest antocjan czerwonej kapusty -rubrobrassycyna. W tym celu uczniowie klasy IV b przygotowali wcześniej wyciąg tego barwnika z czerwonej kapusty.
Instrukcja :
1. Do dwóch probówek nalewamy po około 1 cm3 antocjanu . Do jednej z nich dodajemy następnie 5 cm 3 wody destylowanej ( pH około 5 ) , do drugiej około 5 cm 3 wody wodociągowej ( pH około 7, 5 ) . Występyje różnica zabarwienia.
2. Do dwóch probówek nalewamy roztworu antocjanu. Do jednej dodajemy stopniowo po kropli 2 n HCl . Obserwujemy zmianę barwy na czerwoną, Do drugiej dodajemy również stopniowo 2 n NaOH . Pojawia się barwa zielona , a następnie żółta.

Doświadczenie 2. Rozdzielanie barwników asymilacyjnych metodą Krausa.
Wprowadzenie:
W chloroplastach, które są odpowiedzialne za przeprowadzanie procesu fotosyntezy znajduje się zestaw barwników asymilacyjnych tzn. chlorofil a , chlorofil b oraz ksantofil . My widzimy tylko zieloną barwę . Aby przekonać się , że rzeczywiście te barwniki tam są wykonamy proste ćwiczenie . W tym celu uczniowie klasy IV b wcześniej przygotowali alkoholowy wyciąg tych barwników.
Instrukcja:
Do probówki wlewamy około 5 cm3 wyciągu barwników , a następnie dolewamy 5 cm3 rozpuszczalnika ( benzyny ekstrakcyjnej ) i kilka kropel wody destylowanej. Całość wytrząsamy i odstawiamy na kilka minut. Po pewnym czasie obserwujemy wyraźne rozdzielenie się barwników. Na samej górze widzimy cienki krążek niebiesko-zielony jest to chlorofil a , poniżej żółto- zielony chlorofil b i na samym dole żółty ksantofil.

Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie wśród odwiedzających. Gimnazjaliści z ochotą wykonywali ćwiczenia i z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi swoich starszych kolegów, zadawali też wiele pytań.

Opracowanie: Marga Czyż

Wyświetleń: 2460


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.