Katalog

Sabina Olender
Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Wszystko jest muzyką cz. I

- n +

"Wszystko jest muzyką" cz.I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OBSZARU MUZYCZNEGO DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
Cel:- dziecko wykazuje inwencję twórczą w zakresie wyszukiwania dźwięków w otoczeniu i odtwarzania ich za pomocą instrumentów perkusyjnych i przedmiotów codziennego użytku

PRZEBIEG

1.Marsz po obwodzie koła do akompaniamentu pianina:
- w przysiadzie (melodia marszu grana w dolnym rejestrze)
- we wspięciu na palcach (górny rejestr).

2.Nauczycielka proponuje dzieciom, aby rozejrzały się po sali i wyszukały przedmioty, które mogą wydawać jakiś dźwięk:
- 2 drewniane klocki
- plastikowe łyżeczki z kącika lalek
- szeleszczenie woreczkiem foliowym
- gruchanie grochu w woreczku do ćwiczeń gimnastycznych
- szelest kartek przewracanych w książce
- turkotanie kół w samochodzie
- klawisze pianina
- stukot wysuwanej szuflady, odsuwanego krzesełka itp.

3.Prezentacja obrazków- dzieci zastanawiają się, jakie instrumenty perkusyjne lub przedmioty codziennego użytku najlepiej mogłyby oddać sytuację przedstawioną na obrazkach np.
- klekot bociana (kołatka)
- szemranie strumyka (szelest folią)
- pukanie do drzwi (stukanie klockami)
- szum drzew(potrząsanie puszką z piaskiem)
- stukanie dzięcioła (drewienka, klocki)
- potłuczony talerz (talerze, tamburyno)
- poruszane na wietrze główki maku (marakasy)
- chrupanie sałaty (pocieranie 2 gąbek kąpielowych)
- kapanie wody z kranu (trójkąt)
- brzęczenie pszczół (dmuchanie w owinięty folią grzebień)
- kulig(dzwonki)
- spacer po opadłych liściach (mięcie gazety)
- ptaki w karmniku (drewienka)

4.Marsz po obwodzie koła
- na palcach (nauczycielka gra bardzo głośno)
- na całych stopach (umiarkowanie głośno)
- w przysiadzie (cicho)

Opracowanie: Sabina Olender

Wyświetleń: 2350


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.