Katalog

Zbigniew Fitt
Lekcja wychowawcza, Program nauczania

Nałogi, jak z nimi walczyć? - program profilaktyczny

- n +

Program profilaktyczny

Nałogi - jak z nimi walczyć?

Aby lepiej poznać swoich wychowanków i ich problemy przeprowadziłem w październiku 2002 roku anonimową ankietę, dotyczącą nałogów. Po dokonaniu analizy ankiety zorientowałem się, że siedem osób nałogowo pali papierosy, większość spróbowała alkoholu, a dwie osoby przyznały się, że piją alkohol kilka razy w miesiącu. W klasie znalazły się też osoby, które przyznały się do jednokrotnego zażycia narkotyku.

Wyniki ankiety bardzo mnie zaniepokoiły i zmartwiły, więc postanowiłem wyjść naprzeciw tym problemom i poświęcić cykl lekcji wychowawczych
na omówienie zagrożeń jakie niosą za sobą palenie tytoniu, picie alkoholu
i zażywanie narkotyków.

Mam nadzieję, że lekcje te przyczynią się do uświadomienia dzieciom jakie zagrożenia niosą ze sobą te nałogi.

Scenariusz godziny wychowawczej

Klasa IIE 14.11.2002 r.
Osoba prowadząca: lic. Zbigniew Fitt.

Temat lekcji: Papierosy jako przyczyna wielu chorób.

Cele lekcji:
- uświadomienie szkodliwości palenia tytoniu,
- poznanie chorób odtytoniowych,
- poznanie sposobów rzucenia palenia papierosów.

Metody i formy pracy:
- film,
- dyskusja,
- praca w zespole klasowym.

Tok lekcji:
1. Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie obecności,
- dokonanie wpisu do dziennika,
2. Podanie tematu lekcji.
3. Wspólne obejrzenie filmu pod tytułem: "Palenie tytoniu a fizjologia człowieka".
4. Dyskusja po filmie:
- wspólne przypomnienie wymienionych w filmie skutków palenia papierosów,
- moralny aspekt palenia papierosów w obecności osób niepalących oraz palenia przez kobiety ciężarne,
- przedyskutowanie problemu zakazu reklamy artykułów tytoniowych i zakazu palenia w miejscach publicznych.
5. Praca w grupach.
Pracując w grupach uczniowie starają się odpowiedzieć na następujące pytania:
- Dlaczego i w jakich sytuacjach, ludzie decydują się na zapalenie pierwszego papierosa?
- Jak odmówić osobie częstującej nas papierosem?
- W jakich sytuacjach i w jaki sposób można zażądać zgaszenia papierosa?
6. Wspólne zastanowienie się, jak można odzwyczaić się od palenia.
7. Podsumowanie lekcji.

Scenariusz godziny wychowawczej

Klasa IIE, 04.11.2002 r.
Osoba prowadząca : lic Zbigniew Fitt.

Temat lekcji : Alkohol zagrożeniem dla młodego człowieka.

Cele lekcji:
- uświadomienie szkodliwości picia alkoholu,
- poznanie objawów choroby alkoholowej,
- poznanie sposobów zapobiegania wpadnięcia w nałóg.

Metody i formy pracy:

- film
- pogadanka,
- praca w grupach.

Tok lekcji:

1. Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie obecności,
- dokonanie wpisu do dziennika,
2. Podanie tematu lekcji.
3. Projekcja filmu pt. "Ucieczka w niewolę"
4. Praca w grupach.
- podział na grupy,
- podanie pytania dla każdej z grup:
a) Dlaczego sporo nastolatków sięga po alkohol?
b) Jakie są błędne wyobrażenia o napojach alkoholowych?
c) Czym grozi prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu?
d) Z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się szukanie zapomnienia w alkoholu?
e) Jak powinien postąpić młody człowiek w obliczu problemów i dlaczego?
5. Prezentacja odpowiedzi przez sprawozdawców grup.
6. Wspólne wyciągnięcie sensownych wniosków.
7. Podsumowanie lekcji.

Scenariusz godziny wychowawczej

Klasa IIE, 31.10.2002 r.
Osoba prowadząca: lic Zbigniew Fitt.

Temat lekcji: Narkotyki jako zagrożenie.

Cele lekcji:
- uświadomienie szkodliwości zażywania narkotyków,
- poznanie sposobów zapobiegania wpadnięcia w nałóg,

Metody i formy pracy:
- film
- pogadanka,
- praca w grupach.

Tok lekcji:
1. Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie obecności,
- dokonanie wpisu do dziennika.
2. Projekcja filmu pt. "Na krawędzi"
3. Podanie tematu lekcji.
4. Praca w grupach.
- podział na pięć grup,
- podanie pytania dla każdej grupy:
a) Dlaczego tylu młodych ludzi sięga po narkotyki?
b) Jak narkotyki mogą zahamować twój rozwój emocjonalny?
c) Co wiadomo o wpływie marihuany na organizm człowieka?
d) Dlaczego chcąc trzymać się z dala od narkotyków, musisz dbać o dobór towarzystwa?
e) Jak można się ustrzec przed narkotykami?
5. Prezentacja odpowiedzi przez sprawozdawców grup.
6. Wspólne wyciągnięcie sensownych wniosków i podsumowanie lekcji.

Moje wnioski
Jestem zadowolony, że udało mi się przeprowadzić cykl zaplanowanych lekcji dotyczących nałogów i walki z nimi. Uważam, że lekcje te były bardzo potrzebne, gdyż dzieci były żywo zainteresowane tematem, aktywnie brały udział
w dyskusjach, pracowały w grupach oraz wyciągały sensowne wnioski. Udało mi się osiągnąć zamierzone cele lekcji.

Na jednej z lekcji obejrzeliśmy film, który pokazywał unikalne zdjęcia dymu
w organizmie palacza wykonane za pomocą miniaturowej kamery; zawierał wypowiedzi światowych autorytetów w dziedzinie walki z rakiem, a także ukazywał wstrząsające dane statystyczne dotyczące chorób odtytoniowych będących częstą przyczyną zgonów.

Po filmie odbyła się dyskusja, która podkreśliła szkodliwość palenia papierosów. Następnie dzieci pracowały w grupach szukając odpowiedzi na pytania:
- Dlaczego i w jakich sytuacjach ludzie decydują się na zapalenie pierwszego
papierosa?
- Jak odmówić osobie częstującej nas papierosem?
- W jakich sytuacjach i w jaki sposób można zażądać zgaszenia papierosa?
Moi uczniowie zwrócili uwagę, że ludzie często z błahych powodów zaczynają palić papierosy, często też ulegają presji otoczenia. Zauważyli, że natarczywe częstowanie jest niegrzeczne i że trzeba umieć się mu przeciwstawiać. Podkreślili, że osoby niepalące mają swoje prawa, które powinny respektować osoby palące.

Wspólnie omówiliśmy powody, dla których warto rzucić palenie:
1. Palenie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia (nałóg ten ma związek z 25 potencjalnie śmiertelnymi chorobami).
2. Nałóg ten szkodzi najbliższemu otoczeniu palacza (rodzinie, znajomym).
3. Palenie pociąga za sobą duże wydatki (koszty bezpośrednie i pośrednie).

Następnie wspólnie wypracowaliśmy wskazówki jak rzucić palenie:
1. Przygotuj swój umysł (w miarę szybko).
2. Wybierz dzień w którym rzucisz palenie (najlepiej dzisiejszy).
3. Przygotuj się na walkę z zespołem abstynencyjnym.
4. Bądź zdecydowany rzucić palenie raz na zawsze.

Na kolejnej lekcji oglądaliśmy film na temat szkodliwości picia alkoholu przez młodzież, a także nadużywania alkoholu przez osoby dorosłe (relacje młodzieży uczestniczącej w koncercie Jarocińskim). Moi wychowankowie pracowali w grupach, w których starali się odpowiedzieć na poniższe pytania:
- Dlaczego sporo nastolatków sięga po alkohol?
- Jakie są błędne wyobrażenia o napojach alkoholowych?
- Czym grozi prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu?
- Z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się szukanie zapomnienia w alkoholu?
- Jak powinien postąpić młody człowiek w obliczu problemów i dlaczego?

Pod koniec lekcji moi podopieczni doszli do sensownych wniosków:
1. Alkoholizm jest chorobą śmiertelną.
2. Młodzi ludzie sięgają po alkohol pod wpływem rówieśników, telewizji, a czasem nawet pod wpływem rodziców.
3. Samochód i alkohol to śmiercionośne połączenie.
4. Alkohol może złapać młodego człowieka w zdradziecką pułapkę - po sztucznych wyżach następują coraz głębsze niże.
5. Picie alkoholu nie rozwiązuje problemów, ale je pogłębia.
6. W przypadku uzależnienia potrzebna jest pomoc fachowa.

Na kolejnej lekcji wychowawczej obejrzeliśmy film i na jego podstawie rozmawialiśmy o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą zażywanie narkotyków. Dzieci w grupach pięcioosobowych poszukiwały odpowiedzi na poniższe pytania:
- Dlaczego tylu młodych ludzi sięga po narkotyki?
- Jak narkotyki mogą zahamować twój rozwój emocjonalny?
- Co wiadomo o wpływie marihuany na organizm człowieka?
- Dlaczego chcąc trzymać się z dala od narkotyków, musisz dbać o dobór towarzystwa?
- Jak można się ustrzec przed narkotykami?

Moi uczniowie wyciągnęli logiczne wnioski:

1. Wielu młodych sięga po narkotyki w obliczu pojawiających się problemów. Inni
robią to z ciekawości. Jeszcze inni sięgają po narkotyki, by uwolnić się od
przygnębienia bądź nudy.
2. Młodzi ludzie, którzy szukają zapomnienia w substancjach chemicznych, zahamowują swój rozwój emocjonalny i nie nabywają umiejętności niezbędnych do pokonywania życiowych przeszkód.
3. Marihuana silnie oddziałuje na mózg wywołując między innymi zmiany chemiczne i elektrofizjologiczne.
4. Chcąc się chronić przed narkomanią, trzeba się obracać w zdrowym, zrównoważonym towarzystwie i unikać szkodliwych wpływów.
5. Miej odwagę powiedzieć: "Nie!"

Moje wnioski na przyszłość:
Po rozmowach z dziećmi stwierdziłem, że lekcje wychowawcze, które przeprowadziłem przyniosły pozytywny skutek - skłoniły dzieci do głębszej analizy swojego życia i szkodliwego wpływu nikotyny, alkoholu i narkotyków na zdrowie.

Przygotowany program profilaktyczny: "Nałogi - jak z nimi walczyć?" poddam ewaluacji i będę kontynuował jego realizację w przyszłości.

Opracowanie: lic Zbigniew Fitt

Wyświetleń: 6412


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.