Katalog

Bożena Wójcik
Język polski, Artykuły

"Ciuciubabka" z Korczakowską - z życia szkoły

- n +

"Ciuciubabka" według Jadwigi Korczakowskiej

Lektury szkolne... Każdy z nas zna to uczucie, gdy obowiązkową, niekiedy niezbyt ciekawą i niezrozumiałą treść książki nauczyciel omawiał z nami podczas lekcji, odzierając uczniów z zachwytu lub próbując przekonać do konieczności głębszej refleksji nad abstrakcyjnymi rozważaniami. Dzieci ze szkół podstawowych, podobnie zresztą jak dorośli (o zgrozo!) coraz rzadziej sięgają po książkę, traktując kontakt z nią jak zło konieczne lub rzekomy luksus.

W tej sytuacji nakłonienie uczniów do uważnej samodzielnej lektury w konfrontacji z pokusą korzystania z Internetu, zabawy grami komputerowymi i oglądaniem telewizji stanowi dla pedagogów nie lada wyzwanie. Gdy w minionym roku szkolnym w naszej szkole - SP nr 5 w Otwocku, polonistki zdecydowały się na realizację programu ARKI, sama z mieszanymi uczuciami sięgnęłam po "Spotkanie nad morzem". Autorką powieści jest niezbyt obecnie popularna, choć na pewno warta uwagi, Jadwiga Korczakowska, której imię zostanie niebawem nadane naszej szkole.

Co prawda pamiętamy wzruszającą nawet po latach "Bułeczkę", lecz czy przeciętnego dziesięciolatka zainteresuje historia Danusi Gawlikówny - bohaterki lektury obowiązującej w czwartej klasie? Okazuje się, że... tak!!!

Współcześni rodzice zapędzeni w pogoni za zdobyciem środków materialnych dla rodziny, wiecznie nie mający czasu dla własnych pociech, być może nawet nie dostrzegają wyraźnie widocznego w relacjach z rówieśnikami egocentryzmu dzieci i ich braku tolerancji dla tych, którzy różnią się od otoczenia, zwłaszcza wyglądem zewnętrznym lub niepełnosprawnością.

Powieść Jadwigi Korczakowskiej stanowi wspaniały punkt wyjścia do rozważań na temat altruizmu, konieczności niesienia pomocy innym, szacunku dla drugiego człowieka, czy istoty prawdziwej przyjaźni. Ciekawym doświadczeniem dla uczniów okazuje się także próba odbioru bodźców zewnętrznych przy wyłączeniu zmysłu wzroku (popularna "ciuciubabka"), pozwalająca zrozumieć świat Elzy - niewidomej przyjaciółki głównej bohaterki.. Prawdziwym wyzwaniem staje się dla nich próba opisania wyglądu i zastosowania zwykłych przedmiotów... z zawiązanymi oczami. Z tym większym podziwem dyskutują potem o niezwykłości dziewczynki, która mimo kalectwa okazuje się nie tylko zdolna do wykonywania codziennych czynności, ale także godna szacunku i warta przyjaźni.

Oto przykładowe fragmenty recenzji moich uczniów z klasy 4B, napisanych w formie listu zachęcającego rówieśnika do lektury utworu: "W książce poznaję ludzi o dobrym sercu, którzy dla drugiego człowieka potrafią zrobić dużo dobrego", "Dowiedziałem się, że można i trzeba pomagać ludziom niepełnosprawnym", "Przyjaźń - to najpiękniejsza rzecz na świecie(...) miłości, braterstwa i koleżeństwa nie można kupić za pieniądze", "Pamiętaj, kiedy Ty wyciągniesz do kogoś rękę, to on do Ciebie dwie".

Czyż potrzebna jest dodatkowa zachęta do podsunięcia dzieciom tej właśnie lektury? Opinie ich rówieśników mówią same za siebie. Mnie pozostaje tylko życzyć Państwu miłych wrażeń podczas przygody ze "Spotkaniem nad morzem".

Opracowanie: Bożena Wójcik

Wyświetleń: 823


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.