Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Aneta Dudek
Matematyka, Konspekty

"Przekroje brył" - konspekt lekcji techniki dla kl. II gimnazjum.

- n +

Przekroje brył

Nauczany przedmiot: Technika i Informatyka
Nazwa szkoły: Zespół Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa nr 13 w Zawierciu
Opis publikacji: Konspekt lekcji z techniki - z wykorzystaniem komputera. Materiał może być wykorzystany do lekcji techniki w gimnazjum
Przedmiot: Technika


KONSPEKT LEKCJI Z TECHNIKI
(z wykorzystaniem komputera)
Klasa: II b gimnazjum
Czas: 90 min.
Zagadnienia programowe: Przekroje brył (technika)
Praktyczne zastosowania komputera - Rysowanie linii (informatyka)

Temat lekcji: PRZEKROJE BRYŁ
Cele ogólne:
- utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu edytora grafiki MS Paint
- wzbogacanie języka informatycznego i doskonalenie umiejętności redagowania rysunku
- wykorzystanie wiadomości i umiejętności z innych przedmiotów

Cele operacyjne:

Wiadomości - uczeń zna:
- pojęcia: linia ciągła (gruba, cienka), kropkowana, kreskowana,oś symetrii, przekrój bryły,
- sposób powstawania przekroju,
- zasady edycji rysunku

Umiejętności - uczeń potrafi:
- narysować bryłę w odpowiednim przekroju
- zaznaczyć płaszczyzny przekroju
- rysować różne rodzaje i kształty linii
- rysować linie pod kątem 450
- czytać i stosować znaki i symbole w rysunku technicznym
- pracować w grupie

Forma: praca w grupach

Metoda: praca z komputerem

Środki dydaktyczne:
- zeszyt ćwiczeń do techniki,
- komputer,
- edytor grafiki np. MS PAINT,
- drukarka

Tok lekcji:

1. Czynności organizacyjne.
2. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji (rysunek techniczny i symbole w nim stosowane, rodzaje linii, normy, rzuty prostokątne - z przodu, z góry, z boku).
3. Nawiązanie do tematu lekcji.
Pogadanka nt. rodzajów rysunków, w tym głównie rysunków technicznych, co można za ich pomocą przedstawiać.
4. Ustalenie tematu lekcji.
5. Omówienie tematu.
I. Omówienie sposobu przedstawienia wnętrza jakiegoś przedmiotu w przekroju - na podstawie rysunków w książce i w ćwiczeniach uczniów.

- dyskusja dotycząca kolejności powstawania przekroju
- omówienie sposobów zaznaczania na rysunku technicznym wnętrza bryły - widoczne krawędzie (linia gruba), materiał z którego wykonany jest przedmiot (linia cienka, kąt 450). Jeżeli przedmiot składa się z kilku materiałów to linie rysuje się pod różnymi kątami.
- odpowiedź na pytania z ćwiczeń:
- Ile pestek ma jabłko? (po przekrojeniu go na pół)
- Jakiego koloru baton ma nadzienie?

- wykonanie szkicu przekroju bryły narysowanej w zeszycie ćwiczeń - praca w grupach przy stanowiskach komputerowych
- sprawdzenie przez nauczyciela poprawności rysunku

II. Zastosowanie komputerów na lekcji techniki - praca w edytorze grafiki MS Paint.

- przypomnienie narzędzi do rysowania jakie oferuje program:
- uczniowie uruchamiają program, wybierają i omawiają, potrzebne do wykonania pracy, narzędzia (linia prosta, prostokąt, elipsa)
- nauczyciel wyjaśnia w jaki sposób można narysować kwadrat (wciśnięty klawisz Shift i wybranie narzędzia - prostokąt), koło (Shift i elipsa), linia pozioma i pionowa (wciśnięty Shift i linia), linia pod kątem 450 (klawisz Shift i linia prosta).
- uczniowie poznają różne grubości linii
- nauczyciel poleca uczniom, aby narysowali w edytorze grafiki MS Paint, przygotowany już i sprawdzony przez nauczyciela przekrój bryły
- uczniowie w grupach wykonują zadanie
- samodzielna praca uczniów. Nauczyciel pomaga im, doradza, przypomina o zasadach obowiązujących w rysunku technicznym.
- używają gumki w celu usunięcia fragmentu rysunku lub EDYCJACOFNIJ aby anulować ostatnią czynność (Ctrl + Z)
- używają lupy (powiększają odpowiedni fragment rysunku, dokonują poprawek, wracają do poprzedniego rozmiaru). Dostrzegają korzyści jakie daje to narzędzie.

Oto przykładowa praca:



- zapisują dokument pod nazwą "przekrój" na dysku C:/ w swoim katalogu
- drukują prace
- dokonują samooceny, określają czego i jak się nauczyli, czemu służyły przyjęte metody pracy, jak mogą wykorzystać zdobyte doświadczenia w praktyce, wspólnie oceniają prace i omawiają je.

Literatura:
1) "Program nauczania techniki w szkole podstawowej" Waldemar Czyżewski, wyd. Nowa Era
2) "Program nauczania Informatyka 2000" M. Mordaka, Wyd. Czarny Kruk
3) Waldemar Czyżewski "Technika i wychowanie komunikacyjne dla gimnazjum. Część I "
4) Tadeusz Dobrzański "Rysunek techniczny maszynowy",

Opracowanie: mgr Aneta Dudek

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 9555
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4



Ilość głosów: 3
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014