Katalog

Jolanta Antoniak
Chemia, Konspekty

Konspekt lekcji chemii - Rozdzielanie mieszanin niejednorodnych na składniki

- n +

Konspekt lekcji chemii - rozdzielanie mieszanin niejednorodnych na składniki.

Czas trwania: 45 min

TREŚCI NAUCZANIA:

1) Sposoby rozdzielania mieszanin niejednorodnych
- Sedymentacja
- Dekantacja
- Sączenie (filtracja)
2) Sposoby wykorzystujące różnice we właściwościach fizycznych substancji, np.:
- właściwości magnetyczne
- właściwości elektrostatyczne

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- wie, co to jest mieszanina niejednorodna
- zna przykłady mieszanin niejednorodnych,
- wie, jakie są sposoby rozdzielania mieszanin niejednorodnych na składniki
i na czym polegają,

Uczeń:

- potrafi podać nazwy metod służących do rozdzielania mieszanin niejednorodnych,
- umie wykonać proste czynności laboratoryjne aby rozdzielić mieszaninę niejednorodną na składniki,
- potrafi sformułować obserwacje na podstawie wykonanych doświadczeń,
- umie wyciągnąć wnioski wynikające z przeprowadzonego doświadczenia,

METODY I FORMY PRACY:

- ćwiczenia uczniowskie - pokaz
- naprowadzająca,
- praca z książką

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- zeszyt przedmiotowy, zeszyt ćwiczeń, kreda, tablica, podręcznik,
- odczynniki: żelazo - opiłki, piasek, siarka, woda, benzyna, nadmanganian potasu,
- szkło i sprzęt laboratoryjny: rozdzielacz, zlewki, bagietki, lejek, sączek
z bibuły, magnes,

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Część organizacyjna:

a) sprawdzenie listy obecności,
b) wprowadzenie atmosfery pracy.

2. Część wstępna:

a) sprawdzenie pracy domowej,
b) przypomnienie co to jest mieszanina,
c) podział mieszanin,
d) przykłady mieszanin

3. Część właściwa lekcji:

a) Zapis tematu lekcji na tablicy.
b) Wprowadzenie do lekcji
c) DOŚWIADCZENIE UCZNIOWSKIE: rozdzielenie mieszaniny piasku
z wodą poprzez SĄCZENIE - pokaz
- Omówienie aparatury laboratoryjnej potrzebnej do wykonania sączenia - korelacja z podręcznikiem,
- Wykonanie sączka "karbowanego"
- Zasady postępowania podczas sączenia,
- Wprowadzenie pojęć: przesącz, ciecz klarowna, sączek, filtr,
- Wykonanie sączenia
- Zapis notatki w zeszycie przedmiotowym

d) DOŚWIADCZENIE UCZNIOWSKIE: rozdzielenie mieszaniny kredy
z wodą poprzez SEDYMENTACJĘ - pokaz
- Przygotowanie mieszaniny roztartej kredy z wodą
- Omówienie aparatury laboratoryjnej potrzebnej do wykonania sedymentacji - korelacja z podręcznikiem,
- Omówienie procesu sedymentacji
- Zapis notatki w zeszycie przedmiotowym
e) DOŚWIADCZENIE UCZNIOWSKIE: rozdzielenie mieszaniny kredy
z wodą poprzez DEKANTACJĘ - pokaz
- Zasady postępowania podczas dekantacji,
- Wykonanie dekantacji
- Zapis notatki w zeszycie przedmiotowym
f) DOŚWIADCZENIE UCZNIOWSKIE: rozdzielenie mieszaniny wody zabarwionej nadmanganianem potasu z benzyną za pomocą rozdzielacza - pokaz

- Omówienie aparatury laboratoryjnej potrzebnej do rozdzielenia dwóch cieczy nie mieszających się - korelacja z podręcznikiem,
- Przygotowanie mieszaniny wody zabarwionej nadmanganianem potasu
z benzyną,
- Rozdzielenie mieszaniny,
- Zapis notatki w zeszycie przedmiotowym.
g) DOŚWIADCZENIE UCZNIOWSKIE: rozdzielenie mieszaniny siarki
z opiłkami żelaza
- Wykorzystanie różnic we właściwościach magnetycznych,
- Rozdzielenie mieszaniny przy pomocy magnesu.

4. Część podsumowująca zajęcia:

a) praca z zeszytem ćwiczeń
b) ustna,

5. Zadanie pracy domowej.

Opracowanie: Jolanta Antoniak

Wyświetleń: 7139


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.