Katalog

Małgorzata Lefek
Historia, Scenariusze

Scenariusz lekcji historii "Insurekcja Kościuszkowska"

- n +

Insurekcja Kościuszkowska

Konspekt zajęć z historii

Klasa: II gimnazjum
Czas: 45 minut

Cele szczegółowe: uczeń powinien wiedzieć (znać):
- datę wybuchu powstania (1794),
- przyczyny wybuchu powstania,
- kim był Tadeusz Kościuszko,
- co przysięgał Kościuszko na Rynku Krakowskim narodowi polskiemu
- gdzie odbyła się pierwsza bitwa (Racławice), przebieg, kim byli kosynierzy, kim był Wojciech Bartos,
- walki w Warszawie (Jan Kiliński), w jakich okolicznościach został ogłoszony Uniwersał,
- główne postanowienia Uniwersału,
- pojęcia: insurekcja, uniwersał, kosynierzy.

Metody: opowiadanie nauczyciela, praca z tekstem źródłowym, praca z mapą.

Środki dydaktyczne: mapa: "Polska w okresie rozbiorów", teksty źródłowe: "Przysięga T.Kościuszki na Rynku w Krakowie", "Uniwersał połaniecki 7 maja 1794 r.": Wiek XVI-XVIII w źródłach. Opracowali: Melania Sobańska- Bondaruk, Stanisław Bogusław Leonard, Warszawa 1997 r., plan bitwy pod Racławicami - odbitka ksero.

Przebieg lekcji:

1.Czynności organizacyjno - porządkowe.
2.Rekapitulacja wtórna:
- sprawdzenie pracy domowej,
- konkurs z pytaniami.
3.Zapisanie tematu lekcji i głównych zagadnień.
4.Nauczyciel zapoznaje uczniów z sytuacją w jakiej doszło do zorganizowania powstania.
5.Uczniowie zapoznają się z tekstem przysięgi T.Kościuszki na Rynku Krakowskim zwracając uwagę na:
- co przysięgał Kościuszko narodowi polskiemu?
- jaka panowała atmosfera w czasie uroczystości?
6.Nauczyciel charakteryzuje postać Tadeusza Kościuszki.
7.Uczniowie analizują plan bitwy pod Racławicami.
8.Nauczyciel opowiada o przebiegu dalszych działań powstańczych.
9.Uczniowie zapoznają się z tekstem Uniwersału połanieckiego - analiza.
pytania:
- Jak Tadeusz Kościuszko zamierzał pozyskać chłopów do powstania?
- Jakie ulgi wprowadził Uniwersał połaniecki w zakresie powinności
chłopskich?
- Dlaczego Uniwersał połaniecki nie przyniósł spodziewanych efektów?
10. Rekapitulacja pierwotna:
- czy po zapoznaniu się z dotychczasowym przebiegiem powstania, możemy powiedzieć, że powstanie zakończyło się klęską?
11. Notatka (uczniowie uzupełniają schemat na podstawie podręcznika i wiadomości z lekcji).



12. Praca domowa:

- Wymień znane ci miejsca w naszym regionie związane z Powstaniem Kościuszkowskim i osobą T. Kościuszki.

Opracowanie: mgr Małgorzata Lefek

Wyświetleń: 3050


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.