Elektrolity i nieelektrolity.
Konspekt lekcji
Dział: KWASY I WODOROTLENKI
Cele operacyjne:
Uczeń wie:
- co to są elektrolity i nieelektrolity (poda przykłady)
- co to są i do czego służą wskaźniki (przykłady)
Uczeń potrafi:
- zbadać zjawisko przepływu prądu przez roztwór danej substancji
- zbadać wpływ różnych substancji na zmianę barwy wskaźników
- zidentyfikować roztwory różnych substancji za pomocą wskaźników
Metody:
- doświadczalna (praktyczna)
- słowna
Materiały, środki dydaktyczne:
- wodne roztwory różnych substancji (kwasu solnego, wodorotlenku sodu, soli
kuchennej, cukru, gliceryny)
- przyrządy i sprzęt laboratoryjny:
probówki, statywy, zlewki, wskaźniki (papierki wskaźnikowe,
fenoloftaleina, oranż metylowy), źródło prądu stałego
- zeszyt, tablica, zeszyt ćwiczeń, podręcznik część 2
(wydawnictwo "Nowa Era")
Przebieg lekcji:
1. Część nawiązująca:
- sprawy organizacyjne
- przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji dotyczących roztworów
2. Część właściwa:
- badanie właściwości przygotowanych roztworów, tj. zjawiska przepływu
prądu przez roztwory wodne różnych substancji
- dokonanie podziału substancji na elektrolity i nieelektrolity - zapisanie na
tablicy i w zeszycie
- sformułowanie tematu lekcji
- rodzaje odczynów roztworów
- co to są wskaźniki i do czego służą - podaje nauczyciel, uczniowie
zapisują w zeszycie
- badanie wpływu różnych substancji na zmianę barwy wskaźników -
nauczyciel wykonuje doświadczenie, a uczniowie wypełniają tabelę na
tablicy i w zeszycie
| Lp. |
Substancja chemiczna |
Rodzaj substancji chemicznej |
Przewodzenie prądu elektrycznego |
Zmiana barwy wskaźnika |
| fenoloftaleina |
oranż metylowy |
papierek uniwersalny |
| 1. |
woda destylowana |
tlenek |
|
|
|
|
| 2. |
roztwór wodny kwasu solnego |
kwas |
|
|
|
|
| 3. |
roztwór wodny wodorotlenku sodu |
wodorotlenek (zasada) |
|
|
|
|
| 4. |
roztwór wodny chlorku sodu |
sól |
|
|
|
|
| 5. |
roztwór wodny gliceryny |
alkohol |
|
|
|
|
| 6. |
roztwór wodny cukru |
węglowodan |
|
|
|
|
3. Część podsumowująca:
- określenie przez uczniów jakie nowe pojęcia wystąpiły na lekcji
- zdefiniowanie przez uczniów tych pojęć
- uczniowie w grupach identyfikują roztwory za pomocą wskaźników
4. Zadanie pracy domowej:
zeszyt ćwiczeń 1, 2, 3, 4 str. 7, 8, 9 ("Nowa Era")
Opracowanie: mgr Małgorzata Kamińska