Katalog

Gabriela Arnold
Różne, Scenariusze

Scenariusz zajęć zespołu edukacyjno-terapeutycznego

- n +

Scenariusz zajęć zespołu edukacyjno-terapeutycznego

Scenariusz został przygotowany dla dzieci z Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego A przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Miliczu. Uczniowie ci, oprócz wiedzy muszą opanować różne umiejętności, które będą im niezbędne w dorosłym życiu. Na zajęciach, przed podjęciem zadania dzieci muszą być aktywizowane, dlatego wykonują ćwiczenia, które uaktywniają półkule mózgowe. Ćwiczenia te, są zaczerpnięte z metody Kinezjologii Edukacyjnej dr P. Dennisona.


Ośrodek: Warzywa
Temat: Znamy warzywa. Robimy sałatkę warzywną.

CEL GŁÓWNY:
- uczeń rozpoznaje i nazywa warzywa;
- wyrabianie umiejętności obierania i krojenia warzyw;

CEL SZCZEGÓŁOWY:
- uczeń potrafi określić kształt, kolor warzyw oraz wykorzystanie ich do przygotowania posiłków;
- umie wymienić miejsce, w którym rosną warzywa;
- czyta globalnie, wyklaskuje sylaby;
- potrafi przeliczyć do 3;
- potrafi utworzyć zbiór wg polecenia;
- umie posługiwać się widelcem (spożywając sałatkę);
- potrafi przygotować, a następnie sprzątnąć stanowisko pracy;
- umie koncentrować uwagę na czytanym tekście;

FORMY PRACY:
- indywidualne i zbiorowe;
- wykorzystanie ćwiczeń wspierających harmonijny rozwój wg metody Kinezjologii Edukacyjnej dr P. Dennisona (opis wykonania ćwiczeń w załączniku);

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wiersz J .Brzechwy pt. "Na straganie";
- ilustracje przedstawiające warzywa;
- etykiety z nazwami warzyw;
- ugotowane warzywa, deseczki, nożyki, fartuszki;

REALIZACJA TEMATU LEKCJI:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
3. Realizacja tematu lekcji.
4. Podsumowanie zajęć.


Przebieg zajęć.

Ad. 1 Czynności organizacyjne:
- puszczenie iskierki (przywitanie się uczniów);
- przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji;
- ćwiczenia Dennisona: "Słoń", "Sowa", "Ruchy naprzemienne" oraz ćwiczenie wyciszające, przygotowujące do podjęcia działania - "Pozycja Cook'a";

Ad. 2-3 Wprowadzenie oraz realizacja tematu zajęć:
- wysłuchanie wiersza "Na straganie", krótkie omówienie treści;
- rozpoznawanie warzyw na ilustracji, nazywanie ich (krótka charakterystyka);
- czytanie globalne etykiet z nazwami warzyw, wyszukiwanie i nazywanie samogłosek, podpisywanie ilustracji etykietami;
- dzielenie wyrazu na sylaby (wyklaskiwanie sylab), wspólne przeliczanie sylab (szczególnie aktywizować mało aktywnych uczniów);
- wyszczególnienie ilustracji przedstawiających warzywa, które będą wykorzystane do sałatki - utworzenie zbioru tych warzyw;
- ćwiczenie Dennisona - "Rysowanie oburącz" kredą warzyw na tablicy;
- przypomnienie produktów z których będzie zrobiona sałatka (wyszukanie tych, których nie ma w zbiorze - groszek, jabłko (owoc oraz jajko) - czytanie globalne etykiet tych produktów;
- wklejanie do zeszytów ilustracji i etykiet przedstawiających warzywa, z których będzie zrobiona sałatka;
- przygotowanie stanowisk oraz uczniów do podjęcia zadania (wyłożenie produktów założenie fartuszków, umycie rąk);
- zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem;
- wykonanie sałatki (obieranie i krojenie warzyw; mieszanie, doprawianie i nakładanie na talerzyki);
- konsumpcja (ćwiczenie w posługiwaniu się widelcem);
- sprzątanie stanowisk pracy;

Ad. 4 Podsumowanie zajęć:
- przypomnienie nazw warzyw, które zostały wykorzystane do zrobienia sałatki;
- powtórne odczytanie wiersza pt. "Na straganie" z aktywizowaniem uczniów (wskazywanie ilustracji warzyw, które wystąpiły w wierszu; wspólne powtarzanie wersu....a to feler westchnął seler.);
- podziękowanie uczniom aktywnym na lekcji;
- wspólne odśpiewanie piosenki pt. "Jestem sobie ogrodniczka".


Załącznik:
"Słoń" - głowę kładziemy na ramieniu, ręka wyciągnięta, ugięte kolana. Ręka z głową zaznacza w powietrzu "leniwe ósemki" (znak nieskończoności), po chwili zmiana ręki.
"Sowa" - stojąc, kładziemy jedną rękę na pępku, drugą na ranieniu. Wypuszczamy powietrze. Dmuchając kręcimy głową z lewej strony do prawej, następnie pohukujemy jak sowa. Po chwili zmiana ułożenia rąk.
"Ruchy naprzemienne" - stojąc, lewym łokciem dotykamy prawego kolana na wysokości pępka, następnie prawym łokciem dotykamy lewego kolana również na wysokości pępka. Kilkakrotnie powtarzamy te ruchy w równym tempie.
"Pozycja Cook'a" - siedzimy wygodnie z nogami wyprostowanymi, stopy skrzyżowane; ręce pod pachami z kciukami na zaczepie mięśnia piersiowego (Cook'a); język dotyka podniebienia; ograniczamy pole widzenia oczu. Kończymy ćwiczenie stawiając nogi na podłodze, dłonie przykładamy do siebie tworząc z palców piramidę.
"Rysowanie oburącz" - obydwoma rękami wykonujemy te same ruchy.

Opracowanie: Gabriela Arnold

Wyświetleń: 3043


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.