Katalog

Danuta Pobożan
Muzyka, Konspekty

Barwa w muzyce i plastyce na podstawie Koncertu E -dur "Wiosna" z cyklu "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego.

- n +

Barwa w muzyce i plastyce na podstawie Koncertu E-dur "Wiosna" z cyklu "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego

Cele ogólne lekcji:
  • Wypracowywanie umiejętności słuchania muzyki.
  • Rozwijanie wyobraźni muzycznej.
  • Doskonalenie odróżniania elementów muzyki.
  • Ukazanie otaczającego nas piękna przyrody, które odbieramy słuchem i wzrokiem.
  • Wskazać - pokierować, aby barwę dźwięku odzwierciedlić w kolorze na papierze.
  • Utrwalać prawidłową pracę w grupach.
  • Uczyć dostrzegania otaczającego nas piękna

    Metody pracy:
  • analityczno - percepcyjna
  • problemowo - analityczna

    Formy pracy:
  • słuchanie muzyki
  • praca w grupach
    Środki dydaktyczne: odtwarzacz płyt CD, papier, kolorowe flamastry, kredki.


    Przebieg lekcji:

    I Faza wstępna
    1. Sprawy organizacyjne
    2. Powtórzenie wiadomości o elementach muzyki, z których zbudowane jest dzieło: rytm, melodia, harmonia, dynamika, agogika, barwa dźwięku.
    3. Przypomnienie, w jaki sposób powstaje dzieło plastyczne, barwa, plama, linia prosta, łamana, itd.

    II Faza główna
    1. Wyjaśnienie celu bieżącej lekcji i zapisanie tematu na tablicy.
    2. Realizacja zamierzonych celów.
    Czynności nauczycielaCzynności ucznia
    • Zadaję pytanie: Który element jest wspólny dla muzyki i plastyki?
    • w jaki sposób odbieramy barwy:
      - w muzyce
      - w plastyce
    • "przechodzimy"
      - do parku
      - do lasu
    • odtwarza z płyty brzmienie instrumentów strunowych -smyczkowych i klawesynu
    • określa na co uczniowie mają zwrócić uwagę podczas słuchania utworu
    • dzieli klasę na cztery grupy
    • rozdaje materiał do pracy
    • zapowiada wysłuchanie utworu:
      - informuje że jest to utwór zbudowany z trzech części
      - przypomina, że podczas słuchania tego typu utworów w sali koncertowej wykonawców nagradzamy po wysłuchaniu całego dzieła
      - podaje epokę z której utwór pochodzi
    • odtwarza Koncert E -dur "Wiosna" z cyklu "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego
    • ponownie odtwarza utwór
    • uczniowie analizują poszczególne elementy - odpowiedź zapisują na tablicy
    • odpowiedź uczniów:
      - słuch
      - wzrok
    • opowiadają o przyrodzie
      - w parku
      - w lesie
    • określają barwę poszczególnych instrumentów
    • dzielą się pracą w grupach
      - wybierają najzdolniejszego plastycznie (1 - 2 uczniów)
      - reszta po omówieniu proponuje rodzaj rysunku
    • odbierają: papier, flamastry, kredki
    • przygotowują się do wysłuchania utworu - spostrzeżenia mogą odnotować na papierze w formie notatki
    • określają usłyszane instrumenty
    • praca w grupach
    III Faza podsumowująca
    1. Wspólne omówienie prac.
    2. Wybranie najlepszej pracy przez głosowanie.
    3. Odnotowanie głosowania na tablicy.
    4. Ocena pracy uczniów.

    Praca domowa: Co możemy powiedzieć o barwie w muzyce i plastyce.

    Praca domowa dla chętnych: Do poznanego utworu wykonaj pracę samodzielnie.

    Opracowanie: Danuta Pobożan

  • Wyświetleń: 3967


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.