Katalog

Dorota Szatkowska
Edukacja europejska, Artykuły

Korzyści i zagrożenia dla Polski po przystąpieniu do Unii Europejskiej

- n +

Korzyści o zagrożenia dla Polski po przystąpieniu do Unii Europejskiej.

Referat został przygotowany po odbyciu szkolenia przygotowującego do prowadzenia Punktu Informacji Europejskiej, w jakim uczestniczył nauczyciel - bibliotekarz z Zespołu Szkół Technicznych w Zbąszynku, w dniach 21 maja do 24 maja 2001 roku. Szkolenie certyfikujące przeprowadzone zostało przez Fundację Edukacji Ekonomicznej w Warszawie, we współpracy z Urzędem Komisji Integracji Europejskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Delegaturą Komisji Europejskiej.

Celem przeszkolenia grupy nauczycieli bibliotekarzy z całego kraju jest uruchomienie sieci Punktów Informacji Europejskiej w kraju. Szkolenie powinno ich nauczyć jak uzupełniać, aktualizować swoją wiedzę o Unii Europejskiej. Istnieje
w Polsce projekt wyposażenia szkół w pracownie komputerowe z dostępem do Internetu. Dla lepszego wykorzystania tego ogromnego potencjału technologicznego i organizacyjnego stworzono program Interkl@sa, którego jednym z zadań jest promocja dostępu do Internetu w szkołach na potrzeby społeczności lokalnych, szczególnie z terenów wiejskich i strukturalnie słabych.

Powołana do życia siec Punktów Informacji Europejskiej ma wykorzystać tę już istniejącą i szybko rozbudowywaną infrastrukturę do rozpowszechniania rzetelnych informacji o tematyce związanej z Unią Europejską na poziomie lokalnym, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich. Wiedza ta będzie przekazywana uczniom w procesie dydaktycznym oraz zainteresowanym osobom
z gminy.

Warunkiem koniecznym do istnienia i funkcjonowania PIE oprócz odbycia szkolenia jest zapewnienie opiekunowi Punktu swobodnego dostępu do Internetu oraz materiałów eksploatacyjnych do przygotowywania informacji dla konkretnego odbiorcy (dyskietki, papier, toner, tusz).

Punkt Informacji Europejskiej zostanie uruchomiony 1 września 2001 roku w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Technicznych w Zbąszynku. Najnowsze informacje można znaleźć w materiałach dostarczonych przez Fundację Edukacji Ekonomicznej. Na miejscu w bibliotece posiadamy sporo źródeł zawierających potrzebną wiedzę. Są to wydawnictwa zwarte, czasopisma, kartoteki tematyczne. Sporo nowych materiałów przywiezionych zostało przez opiekuna PIE ze szkolenia. W dobie powszechnej komputeryzacji kolejnym bardzo ważnym źródłem informacji jest Internet, a zwłaszcza strony Fundacji Edukacji Ekonomicznej, Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Delegatury Komisji Europejskiej (wykaz ciekawych stron wraz z zestawieniem bibliograficznym w załączeniu).

Unia Europejska jest to wspólnota piętnastu państw oparta na Wspólnotach Europejskich uzupełnionych o wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, oraz współpracę w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Wkrótce dojedzie unia monetarna. Utworzona została Traktatem z Maastricht, podpisanego na początku 1992 r. Wszedł on w życie 1 listopada 1993 r.

Staramy się o członkostwo w Unii Europejskiej, ponieważ chcemy współdecydować o losach naszego kontynentu oraz umocnić zmiany polityczne i reformy gospodarcze rozpoczęte po roku 1989 r.

Członkostwo w UE pozwoli Polsce na zlikwidowanie różnic w rozwoju gospodarczym i cywilizacyjnym. Fundamentalną zasadą na jakiej opiera się integracja w UE jest wsparcie najbiedniejszych i gorzej rozwiniętych państw członkowskich. Ma to na celu stopniowe wyrównywanie dysproporcji rozwojowych między jej regionami.

Po przystąpieniu do UE przewiduje się wymierne korzyści gospodarcze dla Polski:
- Zacieśnienie związków z resztą Europy
- Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obywateli i państwa
- Wolny handel między krajami
- Zniesienie ceł
- Wolna konkurencja
- Wyższa jakość usług i niższe ceny
- Możliwość posługiwania się wspólną walutą EURO
- Napływ inwestycji i nowych technologii
- Swoboda podróżowania bez kontroli granicznych
- Równorzędność świadectw i dyplomów
- Podwyższenie jakości życia, pracy, edukacji i zdrowia.

Jednak istnieje także obawa pewnych zagrożeń po zjednoczeniu, oto one:
- Zatracenie tożsamości narodowej
- Utrata suwerenności
- Zależność ekonomiczna od Unii Europejskiej
- Zaniepokojenie o swoją przyszłość dużych przedsiębiorstw państwowych, których jedyną szansą na przetrwanie jest zasadnicza restrukturyzacja
- Utrata ziemi
- Strach przed konkurencją zachodu
- Ograniczenie kompetencji - proces ten w wielu dziedzinach dokona się automatycznie. Bruksela przejmie od Warszawy kompetencje w wielu sferach polityki gospodarczej
- Wzrost bezrobocia.

Jeszcze w trakcie trwania negocjacji możemy wykorzystać pewne fundusze dla lepszego startu w zjednoczonej Europie. Istnieją takie fundusze jak: PHARE, SAPARD, ISPA, SOCRATES, LEONARDO, MŁODZIEŻ, KULTURA 2000. Priorytetami pomocy dla Polskie jest:
- przygotowanie do członkostwa w UE,
- zmniejszenie różnic w rozwoju,
- przygotowanie do uczestnictwie w polityce strukturalnej UE i innych programach UE,
- powstanie programów pomocowych, pomagających zdobyć pieniądze z różnych źródeł.

Największymi priorytetami Unii jest ochrona środowiska oraz drogi. Każda miejscowość powyżej 2000 ludzi musi mieć oczyszczalnię i kanalizację. Jeżeli spojrzymy na mapę Europy i Unii ta zauważymy, że i teraz obszary peryferyjne krajów zrzeszonych w UE rozwijają się gorzej. Mają niższy średni PKB. Podobnie jest w Polsce. Najwięcej gmin biednych jest w części wschodniej, Gdy będziemy państwem członkowskim, będziemy podlegali polityce strukturalnej Unii. Jeżeli chcemy wykorzystać fundusze strukturalne to musimy pamiętać o obowiązujących zasadach:
- subsydiarności (pomocniczości)
- koncentracji środków na obszarach priorytetowych
- programowania
- partnerstwa
- dodatkowości, co znaczy że jest wymagany wkład własny.

Czy te i wszystkie inne fundusze zostaną przez nas wykorzystane zależy od naszej przynależności do Unii, od dobrych negocjacji i odpowiedniego przygotowania się całego społeczeństwa. W celu pomocy w przygotowaniach powstaje ten i kolejne Punkty Informacji Europejskiej. Nasz jest czwartym w województwie lubuskim.

Opracowanie: Dorota Szatkowska

Wyświetleń: 17813


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.