Katalog

Bożena Zielonka
Różne, Scenariusze

Scenariusz lekcji wychowawczej pt. ?Asertywność ? obroną przed nałogami??

- n +

Asertywność (kulturalne odmawianie) - obroną prze nałogami?

Scenariusz godziny wychowawczej w szkole ponadgimnazjalnej

1. TEMAT: Asertywność (kulturalne odmawianie) - obroną prze nałogami?
2. CZAS TRWANIA: 1 jednostka lekcyjna
3. CELE KSZTAŁCENIA:

WIADOMOŚCI:
uczeń wie:
- co to jest asertywność,
- że nałogi są szkodliwe dla zdrowia

UMIEJĘTNOŚCI: -
uczeń umie
- rozróżniać różne postawy: agresywna, uległą, asertywną,
- zachować się asertywnie,
- Pracować w zespole i samodzielnie,
- Wyciągać wnioski
- Jasno i zdecydowanie wyrażać własne życzenia i przekonania

CELE WYCHOWAWCZE:
- uczeń stara się być tolerancyjny dla innych, krytyczny wobec siebie,
- uczeń zna swoje potrzeby,
- uczeń zachowuje szacunek dla innych i ich praw,
- uczeń korzysta ze swoich praw,
- reaguje na problem nałogów,
- dba o jakość własnego życia - życia bez nałogów.

4. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
a) Pomoce dydaktyczne:
- zestaw foliogramów,
- arkusze ewaluacyjne
- kartony, flamastry
b) Środki techniczne:
- rzutnik pisma

5. METODY NAUCZANIA:
- pogadanka
- drama
- elementy plakatu

6. REALIZACJA ŚCIEŻEK EDUKACYJNYCH:
- realizacja ścieżki prozdrowotnej

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Czynności organizacyjne - 4 min.
- sprawdzenie listy obecności

2. Wprowadzenie do zajęć - 4 min.
- zapisanie tematu na tablicy
- wprowadzenie do tematu, podanie celu lekcji

3. Realizacja tematu - 25 min.
- zwrócenie uwagi na pojęcie "asertywność",
- wytłumaczenie pojęcia (foliogram),
- przedstawienie, omówienie różnych postaw wobec życia: agresja, uległość, asertywność
(foliogram),
- nałogi - największym zagrożeniem dla zdrowia młodego człowieka,
- szukanie sposobów obrony przed nałogami,
- 2 scenki rodzajowe, w pierwszej uczeń reaguje ulegle, w drugiej asertywnie,
- postawienie 4 pytań całej klasie, uczniowie odpowiadają na każde samodzielnie
(załącznik I),
- dyżurni zbierają kartki i segregują je na grupy,
- podział klasy na 4 grupy - każda dostaje odpowiedzi na jedno pytanie i opracowuje je na plakacie,
- prezentacje plakatów - omówienie odpowiedzi.

4. Podsumowanie pracy - wnioski - 6 min.
- zebranie wiadomości o asertwności i innych postawach,
- odpowiedzenie na pytania zawarte w temacie - "czy asertywność może być obroną przed nałogami?", - co uczniowie wynieśli z lekcji o czym mają pamiętać.

5. Praca domowa - 2 min.
- znajdź dwie sytuacje, w których można wykorzystać umiejętności asertywne.

6. Ewaluacja lekcji - 4 min.
- ankieta (załącznik).

Ankieta

1. Czy po dzisiejszej lekcji pojęcie "asertywność" jest Ci bliższe?
a) TAK
b) NIE

2. Czy sądzisz, że asertywność może być obroną przed nałogami?
a) TAK
b) NIE

3. Którą z tych postaw najczęściej kierujesz się w swoim życiu?
a) agresywna
b) uległa
c) asertywna

4. Czy dzisiejsza lekcja podobała Ci się?
a) TAK
b) NIE

PYTANIA DLA CZTERECH GRUP UCZNIÓW
(ZAŁĄCZNIK I)

Pytanie 1.
Jaką postawę reprezentowali chłopcy namawiający na picie?



Dlaczego tak się zachowali?




Pytanie 2.
Jaką postawę wybrał Tomek?


Dlaczego tak postąpił?





Pytanie 3.
Jaką postawę wybrała Magda?


Dlaczego tak postąpiła?






Pytanie 4.
Która z tych postaw może być obroną przed nałogami?



Dlaczego?

Załącznik nr 2 - foliogram
AGRESYWOŚĆ
ULEGŁOŚĆ
ASERTYWNOŚĆ
Zachowania:

Bronimy własnych praw lekceważąc prawa innych

Dominujemy nad innymi, czasami ich upokarzając

Nie słuchamy innych

Podejmujemy decyzje nie uwzględniając praw innych

Przyjmujemy postawy wrogie lub obronne
Zachowania:

Lekceważymy własne prawa, pozwalając innym je naruszać

Nie przedstawiamy własnych potrzeb, poglądów i odczuć.

Zachowujemy się nieuczciwie - nasze działania nie pokrywają się ze słowami, co powoduje nagromadzenie się złości i urazów.
Zachowania:

Bronimy własnych praw, uznając jednocześnie prawa innych

Wyrażamy swoje potrzeby, poglądy i odczucia

Nasze stosunki z innymi ludźmi cechuje wiara w siebie
Przekaz brzmi:

Ja tak uważam - ty jesteś głupi, skoro myślisz inaczej

Takie są moje odczucia - twoje się nie liczą

Tak oto wygląda sytuacja, nie obchodzi mnie jak ty ja widzisz
Przekaz brzmi:

Liczy się to, co ty myślisz, nie to co ja myślę.

Liczą się twoje odczucia, a nie moje.

Ważne jest jak ty widzisz tę sytuacje.
Przekaz brzmi:

Takie jest moje zdanie

Tak to odczuwam

Tak oto widzę tę sytuacje

Chciałbym usłyszeć, jak się z tym czujesz.
Może uda się nam znaleźć rozwiązanie
Zadowalając nas oboje.

Opracowanie: Bożena Zielonka

Wyświetleń: 4491


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.