Jakie książki lubię czytać i dlaczego?
Konspekt lekcji wychowawczej
Cel ogólny: pokazanie uczniom że warto czytać książki.
Cele szczegółowe:
- Wskazanie potrzeby spędzenia czasu wolnego z książką
- Zachęcenie do częstego czytania książek
- Korzyść z przeczytania książek
Metody: pogadanka, dyskusja, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: plansza z krzyżówką, plansza z wymienionymi rodzajami
książek, przyniesione przez uczniów ich zdaniem najciekawsze książki
Ścieżka: czytelnicza i medialna
Czas zajęć: 45 min.
Część wstępna:
- sprawdzenie obecności
- zapoznanie się z tematem lekcji.
Rozwinięcie:
I. Pogadanka na temat ulubionych książek uczniów.
- Jaką ostatnio czytał(a)eś książkę? Podaj tytuł i nazwisko autora.
- Jak uważasz, czy więcej można dowiedzieć się z książek, czy telewizji?
- Jeżeli nie lubisz czytać książek to dlaczego? (przyznanie się do lenistwa)
- Jakie znasz rodzaje książek (na planszy każdy uczeń zaznacza kropką jakie
książki lubi czytać np.: przygodowe, przyrodnicze, obyczajowe, historyczne,
sensacyjne, bajki i baśnie, komiksy i czasopisma)
II. Wspólne rozwiązanie krzyżówki (załącznik nr 1)
1. Utwór z morałem
2. Piszę w nim w szkole i domu
3. Może być historyczna, obyczajowa, sensacyjna
4. Czego w życiu uczą książki?
5. Dawna nazwa studenta?
6. Krótkie opowiadanie?
7. Książka do nauki?
III. Jakie znasz przysłowia o książkach np.: - książka bawi, uczy i wychowuje
Zakończenie:
Podsumowanie lekcji: czy warto czytać książki i dlaczego?
Załącznik nr 1
Opracowanie: Alina Główczyńska
wychowawca kl. Ia
Gimnazjum
w Grzegorzewie