Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Zofia Merkiel
Historia, Konspekty

Pismo, języki starożytne i współczesne - konspekt lekcji historii w klasie V

- n +

Pismo, języki starożytne i współczesne.

KONSPEKT LEKCJI HISTORII W KL. V

CELE LEKCJI:
Po zakończonej lekcji uczeń powinien:
- znać: najstarsze pisma starożytne, pochodzenie języka łacińskiego,
- rozumieć: pojęcia: pismo obrazkowe, pismo fonetyczne,
- umieć: przedstawić znaczenie łaciny w średniowieczu, podać przykłady świadczące obecności greki i łaciny w języku polskim.

METODY: rozmowa nauczająca, praca w grupach, praca z mapą oraz słownikiem wyrazów obcych.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: słowniki wyrazów obcych, karty z pismem klinowym, pismem chińskim, hieroglifami egipskimi, pismem fenickim, greckim i łacińskim, tabliczki gipsowe, rylce, tabliczki z plasteliną (zamiast gliny) i patyczki, jedwab, pędzelki i tusz, atlasy historyczne.

TOK LEKCJI.
1. Wprowadzenie.
Podanie tematu i przypomnienie podstawowych wiadomości o piśmie klinowym, egipskim, chińskim.
2. Rozwinięcie.
Uczniowie próbują wczuć się w rolę starożytnych pisarzy.
Praca w grupach:
a) na glinianych tabliczkach uczniowie tworzą znaki hieroglificzne,
b) na tabliczkach z plasteliny "piszą" pismem klinowym,
c) na jedwabiu malują znaki chińskie.

Po skończonym ćwiczeniu uczniowie otrzymują karty z pismem fenickim, greckim, łacińskim. Nauczyciel wskazuje na różnice między pismem obrazkowym a fonetycznym.

Przedstawia sposoby rozprzestrzeniania się języka łacińskiego i greckiego w średniowieczu oraz znaczenie języka łacińskiego w rozwoju języka polskiego.

Nauczyciel przedstawia sposoby zapisywania liczb przez Greków i Rzymian oraz pochodzenie cyfr używanych współcześnie.

Ćwiczenie dla uczniów:
- posługując się symbolami greckimi wykonują działania matematyczne tak, jak to czynili
starożytni Grecy.

PODSUMOWANIE.
Wymiana uwag o zaletach i wadach pisma obrazkowego i fonetycznego.

ZADANIE DOMOWE.
Na podstawie słownika wyrazów obcych podaj dziesięć wyrazów pochodzenia łacińskiego.

Opracowanie: Zofia Merkiel

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 5049
 
   Komentarze
  • magdalenka, 2004-05-20

    czemu niema przykładów pisma albo jak wyglądało?

  • Zdesperowana, 2004-05-28

    ja nie wiem, co to ma znaczyc, ze nie mozna znalezc tego, czego sie
    szuka, ale to chyba swiadczy o poziomie naszych nauczycieli, czy Wy
    tez tak uwazacie, drodzy koledzy???

  • Belfer, 2005-02-24

    Zdesperowana ... ale o co chodzi?!



  • Dodaj komentarz
      Barometr
    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 2.67



    Ilość głosów: 9
      Publikacje

    Nowe zasady publikacji
    Szukaj autora i tytuł
    Ostatnio dodane materiały
    Ranking publikacji 
    Najczęściej zadawane pytania
      Twoje konto
    Zaloguj się
    Załóż konto
    Zapomniałem hasła
      Forum
    Nauczyciel - awans zawodowy
    Matura
    Korepetycje
    Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


    O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

    2000-2014