AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Kamilla Madzio
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

"Co słychać w lesie?" - scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem komputera dla klasy I. Ośrodek tematyczny - "Przyszła do nas wiosna".

- n +

Scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem komputera dla klasy I

Ośrodek tematyczny:
Przyszła do nas wiosna.

Temat dnia: Co słychać w lesie?

Cele ogólne:
Zapoznanie uczniów ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie wczesną wiosną.

Cele operacyjne:
- uczeń zna zwierzęta zwiastuny wiosny(ptaki),
- potrafi zachować się w lesie,
- układa wypowiedzi o życiu leśnych zwierząt na podst. wysłuchanego tekstu, własnych doświadczeń,
- czyta głośno i cicho ze zrozumieniem krótkie teksty
- rozpoznaje ptaki po ich wyglądzie i głosach,
- liczy w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
- uczestniczy w zabawach ruchowych z muzyką, śpiewa piosenkę w grupie.

Wpis do dziennika:
Wypowiedzi dzieci na temat "Co słychać w wiosennym lesie" na podstawie ilustracji, nagrania oraz tekstu pt. "Leśne obrazki". Rozpoznawanie ptaków zwiastunów wiosny z wykorzystaniem multimedialnego programu edukacyjnego PTAKI POLSKIE. Ćwiczenia w kształtnym pisaniu. Pisanie z pamięci - "rz" wymienne. Obliczenia typu 8+n. Rozwiązywanie zadań. Utrwalenie piosenki "Przyszła do nas wiosna".

Metody:
eksponujące, praktycznego działania, praca z tekstem, pomoce wizualne,

Środki:
Kaseta z nagraniem "Odgłosy lasu" kl. I, część I, Z EKOLUDKIEM W SZKOLE, ŻAK, komputery, multimedialny program edukacyjny PTAKI POLSKIE, wyd. Europa, podręcznik - semestr II; ćwiczenia - część 5, kaseta do zajęć muzycznych, semestr II, JUŻ W SZKOLE, Nowa Era,

Formy:
zbiorowa, indywidualna

Przebieg zajęć:
(Zajęcia w pracowni komputerowej)
1. Wprowadzenie do tematyki zajęć: postawienie problemu - czyje to głosy?
- Wysłuchanie nagrania głosów ptaków - swobodne wypowiedzi dzieci.
- Gdzie i kiedy możemy usłyszeć tyle głosów?
/w lesie, wiosną/
- Jak należy zachować się w lesie żeby usłyszeć głosy ptaków?
- Po czym poznajemy powrót wiosny?. /swobodne wypowiedzi dzieci/

2. Rozpoznawanie ptaków - zwiastunów wiosny.
Praca z multimedialnym programem edukacyjnym PTAKI POLSKIE.
- wyszukiwanie ptaków - zwiastunów wiosny, słuchanie ich głosów
- odczytywanie i słuchanie informacji, ciekawostek o ptakach (czym się odżywiają, gdzie budują gniazda),
- zabawa z wykorzystaniem programu multimedialnego - czyj to cień?/cienie ptaków/
(Zajęcia w klasie)
3. Nazywanie ptaków zilustrowanych w ćwiczeniu- przyklejenie ich nazw z wyklejanki
(Ćw.s10)
4. Głośne czytanie przez nauczyciela opowiadania " Leśne obrazki" (P.s.42,43)
- wypowiedzi dzieci na temat opowiadania ukierunkowane pytaniami zamieszczonymi pod tekstem.
5. Praca z tekstem.
- ciche czytanie tekstu i wyszukanie fragmentu opisującego wiosenny las,
- głośne czytanie odszukanego fragmentu,
- przepisywanie wyodrębnionego fragmentu do zeszytu ćwiczeń (Ćw. 5 s. 10) - ćwiczenie w kształtnym pisaniu,
-
6. Zabawa ruchowa- taniec obudzonych zwierząt: motylków, ptaków, niedźwiedzia, muszek- dzieci naśladują ruchy zwierząt przy muzyce
7. Ćwiczenie pisowni wyrazów z "rz" wymiennym.
- przypomnienie zasad pisowni
- odczytanie informacji umieszczonej w ćwiczeniu s. 10, oznaczonej wykrzyknikiem,
- przepisanie do zeszytu pary wyrazów: marzec- w marcu. Ułożenie zdań z tymi wyrazami, zapisanie ich na tablicy, a następnie w zeszycie.
-
8. Obliczenia typu 8+n=
Ćwiczenia w rachunku pamięciowym.
- Na łące było 8 bocianów, ile bocianów jeszcze nadleciało skoro teraz jest ich 10,
- Dowolne ćwiczenia w rachunku pamięciowym
- Rozwiązywanie zadań z podręcznika pod kierunkiem nauczyciela / ćw. s.12
- Ilustrowanie patyczkami dodawania do 8 z przekroczeniem progu dziesiątkowego
-
9. Śpiewanie poznanej na poprzednich zajęciach piosenki pt.: "Przyszła do nas wiosna"
10. Podsumowanie dnia w kręgu
Przedstaw głos ptaka, o którym dzisiaj rozmawialiśmy.
Wybrane dziecko naśladuje głos ptaka. Pozostałe dzieci zgadują jaki to ptak.

11. Praca domowa. Naucz się pięknie czytać.
12. Ewaluacja zajęć

Ocena zajęć przez narysowanie kropki w odpowiednim miejscu tabeli, czy zajęcia podobały się.
PODOBAŁY SIĘ TAK SOBIE NIE
О
О
О

О
О
 

Opracowanie: Kamilla Madzio

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 10771


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 3.67



Ilość głosów: 3