Katalog

Kamilla Madzio
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

"Potrafię przechodzić przez jezdnię" - scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I z wykorzystaniem komputera i podręcznika "Już w szkole"

- n +

Scenariusz zajęć w klasie I z wykorzystaniem komputera i podręcznika "Już w szkole"

Termin zajęć ustaliłam wcześniej z nauczycielem informatyki ze względu na możliwość korzystania z pracowni komputerowej.
Uczniowie uczęszczają na zajęcia informatyki i potrafią obsługiwać program Paint.


KRĄG TEMATYCZNY:
Jestem uczestnikiem ruchu drogowego.

TEMAT DNIA: Potrafię przechodzić przez jezdnię.

CELE OGÓLNE: zapoznanie uczniów z zasadami ruchu drogowego.

CELE OPERACYJNE:
- uczeń czyta ze zrozumieniem różne teksty
- zna podstawowe zasady ruchu drogowego i potrafi bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym
- uczestniczy w zabawach ruchowych- reaguje zmianą ruchu na odpowiedni sygnał
- rozumie na czym polega aspekt porządkowy liczb, pisze liczby słowami
- wykonuje rysunki przy użyciu komputera

METODY: słowne, problemowe - aktywizujące (integracyjna, pytania i odpowiedzi), praktyczne (praktycznego działania, ćwiczeń, gry i zabawy ruchowe).

FORMY:
zbiorowa, indywidualna jednolita, w parach jednolita.

ŚRODKI: karta pracy, ilustracja z sygnalizacją świetlną, chorągiewki -czerwona, żółta, zielona, komputery- edytor grafiki Paint.

ZAPIS TEMATU W DZIENNIKU:
Wypowiedzi uczniów na temat zasad bezpiecznego poruszania się na jezdni oraz wzorowego zachowania się pieszych na podstawie wiersza W. Chotomskiej "Gdy zamierzasz przejść ulicę" i własnych doświadczeń. Liczby porządkowe w zakresie 20. pisanie liczb słowami. Wykonanie przy pomocy komputera plakatu "Bezpiecznie przechodzę przez jezdnię". Gry i zabawy ruchowe utrwalające zasady ruchu drogowego.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjno-orientacyjna:
Kto przyszedł dziś sam do szkoły podniesie lewą rękę.
Kto przyjechał autobusem szkolnym podniesie prawa rękę.
Kogo przywieźli do szkoły rodzice stanie z mojej lewej strony.

2. Karta pracy:
Oblicz, wybierz wynik i przeczytaj hasło.
Spośród trzech liczb podanych pod działaniem tylko jedna jest prawidłowym
wynikiem.
Hasło: Przechodzimy przez jezdnię.

3. Swobodne wypowiedzi uczniów - jak prawidłowo przechodzimy przez jezdnię.

4. głośne czytanie przez nauczyciela wiersza W. Chotomskiej "Gdy zamierzasz przejść ulicę" P s. 34, 35
5. Wspólna nauka na pamięć 5 podstawowych zasad dotyczących przechodzenia przez jezdnię.
6. Praca z podręcznikiem:
- Wyszukiwanie fragmentów wiersza, które są odpowiedzią na pytanie: Jak radzić sobie z nieprawidłowym zachowaniem na ulicy,
- Wypowiedzi dzieci na temat sytuacji przedstawionej na ilustracjach w podręczniku,
- Co oznacza dla kierowców znak "stop".
7. Przejście do pracowni komputerowe.
Zaprezentowanie dzieciom ilustracji z sygnalizacją świetlną.
Wypowiedzi dzieci- co oznacza światło czerwone, żółte, zielone.
8. Zapoznanie uczniów z celem wizyty w pracowni komputerowej.
Wykonanie w parach plakatu "Bezpiecznie przechodzę przez jezdnię" - dzieci za pomocą programu PAINT rysują jezdnię z pasami i sygnalizator świetlny.
9. Wspólne oglądanie wykonanych prac, wydrukowanie (nauczyciel) najładniejszych i umieszczenie ich na wystawie w pracowni.
10. Wyjście na boisko szkolne. Zabawa "Ruch uliczny".
Dzieci ustawiają się na obwodzie koła i udają, że są samochodami. W środku koła stoi nauczyciel. Trzyma chorągiewkę czerwoną, żółtą, zieloną. Dzieci poruszają się po obwodzie zgodnie ze znakami dawanymi za pomocą uniesionej chorągiewki- czerwona-zatrzymaj się, żółta-samochody stoją i warczą, zielona-ruszają.
11. Ćwiczenia w przechodzeniu przez jezdnię.
Dzieci przechodzą przez narysowaną za pomocą dwóch linii ulicę, wygłaszając wiersz z pamięci i demonstrując czynności.
12. Powrót do klasy.
Porządkowanie liczb w zakresie 20
- Wykonanie ćwiczeń w części 4 s.74 zgodnie z poleceniami do zadań,
- Zapoznanie dzieci z ich numerami w dzienniku lekcyjnym
- Wspólne wykonanie zadania 2,
- Wielka litera w pisowni imion i nazwisk.\

13.Podsumowanie dnia.
Wypowiedzi dzieci na temat wzorowego zachowania się pieszych na ulicy.
14.Zadanie pracy domowej - powtórzyć poznane na lekcji zasady ruchu drogowego.
15. Ewaluacja zajęć:
a) rozmowa na temat trudności na jakie napotkali uczniowie w czasie zajęć
b) ocena zajęć przez narysowanie na kartce jednej minki
- zajęcia podobały mi się
- tak sobie
- nie podobały się

Literatura:
Program nauczania dla I etapu - edukacji wczesnoszkolnej- wyd. Nowa Era, ISBN
Podręcznik do kształcenia zintegrowanego, Już w szkole"- Nowa Era, ISBN
Ćwiczenia "Już w szkole", część 4 -wyd. Nowa Era, ISBN


KARTA PRACY

Oblicz, wybierz wynik i przeczytaj hasło.
 
10+4=
-16 NIE
-14 PRZE
-4 ZNAJ
18-2=
-16 CHO
-6 BAR
 -14 KI
20-10=
-10 DZI
-0 BEZ
-11 ZNA
 
13-10=
-4 JEZ
-3 MY
-10 DRO
15-10=
- 5 PRZEZ
-10 JE
-15 NA
20-10=
- 14 TO
-10 JEZ
- 4 SIĘ
 
  10+2+3=
-12 GO
-13TRZE
-15 DNIĘ
 
 

Opracowanie: Kamilla Madzio

Wyświetleń: 6015


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.