Katalog

Renata Szmidt
Różne, Scenariusze

Dlaczego nastolatki piją alkohol? Jak ich przekonać by nie sięgały po alkohol? Scenariusz spotkania z rodzicami - wywiadówka profilaktyczna.

- n +

Dlaczego nastolatki piją alkohol? Jak ich przekonać by nie sięgały po alkohol?

Scenariusz spotkania z rodzicami - wywiadówka profilaktyczna


Cele:

- przekazanie wiedzy o skutkach działania alkoholu, zagrożenie uzależnieniem,
- zachęcenie rodziców do wspólnych dyskusji dotyczących ich dorastających dzieci i problemów z którymi borykają się dzieci, rodzice, nauczyciele w szkole.
- próba wypracowania wspólnych wniosków na temat: "Jak przekonać dorastającą młodzież, by nie sięgała po alkohol"?

Przebieg spotkania:

I Wstęp

1. Poinformowanie rodziców, że spotkanie dotyczyć będzie tematu: "Dlaczego nastolatki piją alkohol? Jak ich przekonać by nie sięgały po alkohol?" - zapis tematu na tablicy
2. Przekazanie przez wychowawcę informacji o innych zagrożeniach, które czekają na ich dzieci w procesie dorastania.

II Referat wychowawcy "Poznaj sygnały ostrzegawcze - może także Twoje dziecko zagląda do butelki?"

III Burza mózgów - wprowadzenie wychowawcy - cel wytworzenia dużej ilości pomysłów w krótkim czasie na podany wcześniej temat.

Etapy "burzy mózgów"

1. Etap pomysłów (5 min) - zapisanie na tablicy wszystkich wypowiedzi rodziców

2. Etap porządkowania - podział odpowiedzi na:
- przyczyny picia
- cel picia
- następstwa picia

IV Omówienie ankiety przeprowadzonej w klasie na temat:

V Ewalucja

- próba odpowiedzi przez rodziców na pytania:

1. Które przyczyny picia alkoholu i które cele rodzą w nich największe uczucie bezradności?
2. Jak można poradzić sobie z tą bezradnością?

VI Podsumowanie

Dyskusja na temat: Jak przekonać nasze dzieci by nie sięgały po alkohol?
Zapis wniosków na tablicy
Rozdanie rodzicom karteczek z informacjami, gdzie można szukać pomocy

Szukaj pomocy
  • Pomarańczowa linia - 0 801 14 00 68 - pomaga rodzicom, których dzieci piją. Bezpłatna infolinia (godz. 14 - 20)
  • PARPA - Dział Profilaktyki Dzieci i Młodzieży tel. (22) 532 03 20
  • Młodzieżowe kluby abstynenta Stowarzyszenie Jestem tel. 0 603 42 91 51 adres

    w sieci: stowarzyszenie - www.jestem.org.pl.

  • Centrum Leczenia Uzależnień - Starachowice ul. Ostrowiecka 151 tel. 273 57 35

    Poznaj szczegóły ostrzegawcze - może także Twoje dziecko zagląda do butelki?

    Wyniki badań przeprowadzonych w 1999 r., w ramach europejskiego programu ESPAD, plasują Polskę na 11 miejscu w tabeli 26 państw europejskich, w których 15 - 17 -latki mają problemy z alkoholem.

    Wiele dzieci próbuje alkoholu z ciekawości, często pod presja rówieśników. Jak odróżnić, czy to tylko eksperyment czy już problem, zagrożenie dla zdrowia i życia?

    Jeśli nastolatek zaczyna nie radzić sobie z nauką i zachowaniem na co dzień, przestaje interesować się tym, co wcześniej uważał za atrakcyjne, to dla rodziców sygnał ostrzegawczy - piszą autorzy podręcznika dla rodziców "Nasze dzieci i alkohol".

    Picie alkoholu przez nastolatka jest szczególnie ryzykowne, bo bardziej niż u człowieka dorosłego osłabia mechanizmy kontroli zachowania. Pod jego wpływem młody człowiek może stać się nieobliczalny. Rodzice powinni być wrażliwi na sygnały, które mogą świadczyć, że dziecko ma problemy z alkoholem.

    Z początku można nie zauważyć w zachowaniu dziecka żadnych zmian. Ale gdy spędza czas w towarzystwie, które pije, można mieć pewność, że także zacznie pić.

    Większość alkoholi można łatwo wyczuć w oddechu. Dodatkowy sygnał, to zaburzona równowaga, bełkotliwa, wolniejsza mowa, potliwość, zaczerwienione oczy.

    Alkohol kosztuje. Dzwonkiem ostrzegawczym może wiec być domaganie się przez dziecko coraz większych kwot. Nagle dzieci "gubią" pieniądze na zeszyty i proszą o następne, nie płaca za obiady w szkole, a udają, że je jedzą, a nawet zaczynają kraść. Rodzicom giną pieniądze z portfela, a nawet wartościowe przedmioty z domu.

    Może się zacząć, od późnych powrotów do domu i wślizgiwania do łóżka bez słowa. Od trudności ze wstawaniem i brakiem apetytu na śniadanie, od kłopotów z nauką, wagarów. Ale także od zerwania z dawnymi przyjaciółmi, zainteresowaniami, pasjami czy hobby.

    Alkohol staje się najważniejszy. Pijące dziecko myśli tylko o tym jak je zdobyć, napić się i zabawić. Otwarte, odważne i pogodne zmienia się w ponure, zamknięte w sobie i smutne. I odwrotnie, to nieśmiałe, zalęknione, nagle staje się pewne siebie, krzyczy, buntuje się.

    Alkohol kusi między innymi dlatego, że chwilowo koi smutki. Dziecko, które nie radzi sobie z trudną sytuacją może zacząć pić.
    Alkohol jest silną używką, która zmienia procesy zachodzące w mózgu. Najczęściej powoduje rozdwojenie osobowości. Osoba - niezależnie od wieku - nadużywająca alkoholu bywa agresywna i nieobliczalna. Na trzeźwo jest spokojna, wypiera się tego co robiła. I znów pije, by zapomnieć, że ma problem z alkoholem.

    Dziecko, które pije doświadcza zmiennych stanów emocjonalnych, od euforii do depresji. Zdarza się, że w czasie spokojnej rozmowy, nie mogąc znaleźć drobnego przedmiotu, dziecko wpada w szał.

    Depresja może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem nadużycia alkoholu. Rodzice mogą mieć kłopot z odróżnieniem w tym przypadku choroby od smutków charakterystycznych dla okresu dorastania.

    Jeżeli nie masz pojęcia, gdzie się podziewa Twoje dziecko, może to być dzwonek alarmowy.
    Owszem, należy uczyć samodzielności, ale musi to być samodzielność kontrolowana. Zaufać, ale nie do końca. Wprowadzić zwyczaj, że wszyscy członkowie rodziny informują się nawzajem, gdzie przebywają.
    Rodzice, którzy w zachowaniu dziecka zauważyli którąś z wymienionych oznak, nie powinni od razu podejrzewać najgorszego. Podejmowanie ryzyka i odkrywanie granic samodzielności są naturalną cechą dorastania.

    Badania przeprowadzone w 1999 r. pokazały ogromne rozmiary zagrożeń - wynikających z picia alkoholu przez polską młodzież.
    - 68% 15-letnich chłopców i 54% 15-letnich dziewcząt piło alkohol w ciągu ostatniego miesiąca
    - 58% 15-latków i 43% 15-latek upiło się w ciągu ostatniego roku
    - 39% 15-latków i 22% 15-latek upiło się w ciągu ostatniego miesiąca

    Co dziesiąte dziecko po wypiciu alkoholu uczestniczyło w bójce lub sprzeczce.
    Powtarzające się picie alkoholu przez nastolatki, nawet w ilościach nieszkodliwych dla dorosłych, może poważnie uszkodzić ich życie i procesy rozwojowe:

    - zaburza zdolność do uczenia się, zapamiętywania i logicznego rozumowania
    - hamuje rozwój emocjonalny i opóźnia dojrzewanie
    - zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu.

    Szukaj przyczyn. Spróbuj odkryć, czemu dziecko sięga po alkohol. Może to presja kolegów szkolnych albo jakieś zmartwienie, poczucie winy albo po prostu nuda?
    Wtedy koniecznie trzeba dziecku znaleźć zajęcie, w które by się zaangażowało.
    Nie wolno tracić z nim kontaktu. Rodzice mają prawo okazywać emocje, ale złościć się na to co zrobiło, a nie na dziecko. Nigdy nie wolno zapomnieć i zawsze zapewniać, że je kochasz i chcesz mu pomóc.

    Nie wygłaszaj kazań i nie rzucaj gróźb na wiatr. W żadnym razie nie można bagatelizować i wyśmiewać tego, co dziecko mówi. Staraj się zrozumieć, co się stało. Spokojnie i rzeczowo wyjaśnij, czemu się martwisz.
    Rozmowa, w której poruszysz sprawy związane z piciem alkoholu, wymaga czasu i spokojnego miejsca. Nie daj się zniechęcić słowami typu: czepiasz się mnie, przesadzasz. Więcej z tych rozmów dociera do świadomości dziecka niż to by mogło się wydawać.
    W sytuacji kiedy nie potrafimy poradzić sobie z problemem nie zapominajmy,że trzeba prosić o pomoc. Prośba o pomoc to nie wyraz słabości, a siły. Nie oznacza poddania się.
    Porozmawiaj o swoich niepokojach z kimś, do kogo masz zaufanie; przyjacielem, lekarzem. Można też zwrócić się do wyspecjalizowanej placówki zajmującej się problemami młodzieży.

    Literatura: "Nasze dzieci i alkohol" - Poradnik dla rodziców
    M. Wieczorek - Stachowicz - Profilaktyka w szkole
    ks. M. Dziewiecki - Nowoczesna profilaktyka uzależnień

    Opracowanie:
    mgr Renata Szmidt
    Gimnazjum Nr 4
    w Starachowicach

  • Wyświetleń: 8326


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.