Katalog

Lucyna Moskal
Język polski, Scenariusze

Konspekt lekcji otwartej w klasie I w zakresie edukacji polonistycznej, muzycznej i plastycznej

- n +

Kogo obudziła wiosna? - czasownik jako część mowy. Plastyczne przedstawienie wiosny jako postaci ludzkiej - wiosenne kolory.

Konspekt lekcji "otwartej" w klasie I w zakresie edukacji polonistycznej, muzycznej i plastycznej.


Cele operacyjne:
uczeń rozumie:
  • zależności występujące w przyrodzie ożywionej,
  • zmiany pór roku,
  • zmiany związane z nadejściem wiosny,
  • zasadę uzupełniania luk w zdaniu,
  • przesłanie utworu muzycznego,
  • zasady współpracy w grupie,

    uczeń potrafi:
  • wskazać zwierzęta budzące się ze snu zimowego oraz rośliny wiosenne,
  • wymienić istotne zmiany zachodzące w przyrodzie w danym środowisku,
  • wysłuchać utworu instrumentalnego i określić jego nastrój,
  • określić kto pisze muzykę, maluje farbami, opisuje słowami urodę wiosny,
  • dobrać odpowiednie kolory, aby zilustrować wiosnę jako postać ludzką,
  • współpracować w grupie,

    uczeń zapamięta:
  • nazwy roślin, zwierząt, owadów i ptaków, które są zwiastunami wiosny,
  • nazwy roślin i zwierząt będących pod ochroną.

    Metody:

  • słuchanie utworu muzycznego,
  • rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela,
  • aktywizująca - drzewka pojęciowe,
  • praca z tekstem - uzupełnianie luk w zdaniach,
  • działalność plastyczna - kolorowanie obrazka,

    Formy:

  • jednolita zbiorowa,
  • zróżnicowana grupowa,

    Środki dydaktyczne:

  • nagranie instrumentalne - "Cztery pory roku" A. Vivaldiego,
  • karty pracy,
  • drzewka pojęciowe
  • listki, kwiaty z wyrazami będącymi rzeczownikami i czasownikami,
  • ilustracja pani wiosny.

    Przebieg zajęć:

    1. Powitanie gości.
    2. Wysłuchanie utworu instrumentalnego - "Cztery pory roku - Wiosna" - A. Vivaldiego.
    3. Określenie nastroju, opowiadanie wewnętrznych odczuć związanych z wysłuchanym utworem, nazwanie instrumentów biorących w jego odtwarzaniu.
    4. Przypomnienie daty rozpoczęcia kalendarzowej wiosny.
    5. Przypomnienie nazw pór roku.
    6. Rozmowa kierowana - jak ludzie przygotowują się do nowej pory roku.
    7. Konstruowanie drzew pojęciowych - kogo obudziła wiosna?
    8. Uczniowie podzieleni na 4 grupy, każda z nich opracowuje odrębne zagadnienie:

  • wiosna wśród kwiatów,
  • wiosna wśród gałęzi drzew,
  • wiosna u ptaków,
  • wiosna u ssaków,

    9. Uczniowie opracowują zarówno zmiany zachodzące w danym środowisku (zakładanie gniazd dobieranie się w pary, pojawienie się pierwszych pączków, itp.) jak i charakterystycznych przedstawicieli danego środowiska (powracające ptaki, zwierzęta budzące się z zimowego snu, wiosenne kwiaty itp.) - odrzucają odpowiedzi błędnie sformułowane.
    10. Przedstawiciele grup przypinają drzewa na tablicy i omawiają efekty pracy całej grupy.
    11. Ustalenie o jakich środowiskach dzieci opracowały materiały - ptaki, ssaki, drzewa, kwiaty.
    12. Zwrócenie uwagi na powtarzające się wyrazy na wszystkich drzewkach pojęciowych - budzą się.
    13. Uzupełnianie luk w karcie pracy i wklejenie jej do zeszytu.
    14. Wspólne ustalenie jak nazywają się wpisane wyrazy - czasowniki.
    15. Przypomnienie, kto może pięknie opisać, namalować pory roku.
    16. Ustalenie jakie są charakterystyczne kolory wiosny - biały, zielony, żółty, różowy, niebieski itp.
    17. Kolorowanie ilustracji przedstawiającej wiosnę jako postać ludzką.
    18. Zadanie pracy domowej.
    19. Zakończenie zajęć i pożegnanie gości.

    Opracowanie:
    Lucyna Moskal

  • Wyświetleń: 3721


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.