Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Maria Łacina
Ekologia, Scenariusze

Edukacja ekologiczna dzieci w klasie "0" - scenariusz zajęć o tematyce ekologicznej przeprowadzonych w oddziale "0" z udziałem rodziców dzieci

- n +

Edukacja ekologicza dzieci w klasie "0"

"Ziemi lżej gdy odpadów mniej"


Cele zajęć:
1. Wyjaśnienie słuszności udziału dzieci w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata.
2. Zachęcenie dzieci i dorosłych do kontynuowania segregacji odpadów w domach rodzinnych.
3. Budzenie świadomości ekologicznej wśród rodziców.
4. Integracja środowiska dzieci i rodziców poprzez stwarzanie im możliwości wspólnych działań.


Scenariusz zajęć o tematyce ekologicznej przeprowadzonych w oddziału "O" dniu 29 października 2002 r. z udziałem rodziców dzieci.

Temat: Odpady w naszym środowisku - sposoby postępowania z nimi.

Treści programowe: Kształtowanie właściwych nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego.

Cel ogólny: Segregowanie i wyrzucanie śmieci do oznaczonych pojemników Zacieśnienie więzi emocjonalnych między dziećmi, rodzicami i nauczycielem.

Cele szczegółowe:
- Dzieci wymienią sposoby powtórnego wykorzystania opakowań.
- Wykorzystają gazetę do ćwiczeń oddechowych, rytmicznych, ruchowych.
- Aktywnie uczestniczą we wspólnej zabawie.
- Wykonają z puszki instrumenty muzyczne.
- Zaśpiewają piosenkę z akompaniamentem wykonanego instrumentu.
- Segregują odpady do oddzielnych worków.
- Wspólnie z rodzicami wykonają lalkę z papierowej torebki.
- Wypowiadają swoje myśli na tle grupy i w obecności rodziców.

Metody:
- słowna - rozmowa
- czynna -samodzielnych doświadczeń;
- aktywizująca - burza mózgów

Formy organizacyjne: praca z całą grupą, praca indywidualna

Środki dydaktyczne:
- makulatura (gazety, papierowe torebki, papier),
- tworzywo sztuczne (butelki, kubeczki),
- szklane opakowania (butelki, słoiczki),
- puszki metalowe, kolorowy papier, bibuła, klej,
- nożyczki, taśma klejąca, pestki, kamyczki


Przebieg zajęć:;

Część wstępna
Przywitanie rodziców.
Zapoznanie z zawartością worka przyniesionego przez nauczyciela (puszki, gazety , papierowe torebki, butelki szklane, słoiki, pudełka po jogurtach) - rozmowa
- Co to za przedmioty? (nazywanie i określanie ich pochodzenia)

Podanie tematu
Dzisiaj porozmawiamy o odpadach znajdujących się w naszym środowisku, o sposobach postępowania z nimi.

Część właściwa

1. Rozmowa na temat dalszego wykorzystania zużytych opakowań
- Co robi się później z tymi przedmiotami?
- Jak można wykorzystać je jeszcze? Co można zrobić z niepotrzebnych opakowań? (własne pomysły dzieci - zastosowanie " burzy mózgów").

2. Omówienie sposobów powtórnego wykorzystania opakowań
a) szkło
- wykorzystać do zapraw
- zrobić z nich wazoniki
- sprzedać w sklepie i zarobić pieniądze
b) gazety, papier
- spalić w piecu
- wycinać obrazki
- zrobić do zabawy kulki, samoloty
- malować gazety
- zabawy z gazetami
- zbierać gazety na makulaturę, którą przetwarza się na nowy papier (przekaz wiadomości z Encyklopedii)
* zabawa z gazetami:
wieje wiatr - dmuchamy w gazetę ( ćw. oddechowe)
pada deszcz - stukanie w gazetę ( ćw. rytmiczne)
parasol - chowamy się pod gazetą
wieją wiatry: huragan, wichura, zefirek ( poruszanie
gazety wolno, szybko)
omiń kałuże - przeskakiwanie gazet (ćw. ruchowe)
papierowa piłeczka - zwijanie gazety w kulkę i podrzucanie
c) plastykowe opakowania
- zrobić wazoniki
- zrobić zabawki
d) puszki, metalowe przedmioty
- można z nich zrobić zabawki
- można z nich zrobić instrumenty muzyczne
- zbierać i sprzedać na złom (zostaną przetopione w hucie i ponownie z nich zrobione nowe puszki)
* wykonanie z puszki instrumentu, z pomocą rodziców (dzieci wypełniają puszki pestkami, kamieniami, rodzice zaklejają puszki, wspólne naklejanie ozdób)
* zaśpiewanie piosenki z akompaniamentem wykonanego instrumentu

3. Rozmowa ze zwróceniem uwagi na konieczność zbierania śmieci, dbania o czystość naszego środowiska.
- Czy można wyrzucać odpady na skwery, na ulicę, do lasu? A co należy z nimi robić?
- Uczestniczymy w akcji Sprzątania Świata - Po co powstała taka akcja ? Czy jest potrzebna?
- Co robicie w domu ze śmieciami?
- Pogadanka na temat dalszych losów śmieci
* Zwrócenie uwagi na fakt: śmieci wywozi się na wysypisko, na którym leżą latami zanim się rozpadną na drobne elementy, zajmują dużo miejsca; powstaje nieprzyjemny zapach; są niewykorzystane, a może być inaczej)
* Konieczność segregacji odpadów (do oddzielnych worków szkło, do innych papier, w jeszcze innym worku plastik)
* Kolorowe pojemniki recyklingowe stojące na ulicach- objaśnienie znaczenia kolorów
* Zachęcanie do ograniczania śmieci np. pakowania towarów do papierowych torebek, z materiału, do koszyków, a nie do torebek foliowych

4. Segregacja przyniesionych przez nauczyciela odpadów do oddzielnych worków.

5. Wspólna zabawa z rodzicami: wykonanie lalki z papierowej torebki
- zapoznanie ze sposobem wykonania lalki
- praca dzieci z pomocą rodziców
- prace porządkowe


IV Zakończenie
Podsumowanie zdobytych wiadomości. Nauczycielka zadaje pytania:
* O czym dzisiaj rozmawialiśmy?
* Jak należy postępować z odpadami?
* Dlaczego trzeba segregować odpady?
* Jak można powtórnie wykorzystać papier?

Prezentacja lalek. Spacer z lalkami dookoła stołu, z piosenką na ustach "Kiedy niebo płacze"


Kontynuacja edukacji ekologicznej po zakończeniu zajęć:
1. Dbałość o czystość terenu wokół przedszkola - wspólne, systematyczne zbieranie odpadów (szczególnie papierków).
2. Zbieranie przez dzieci i segregacja odpadów w domach rodzinnych.
3. Udział w ogólnopolskiej akcji " Sprzątania świata".
4. Otrzymanie wyróżnienia dla uczniów klasy "O" za udział w akcji "Sprzątanie świata".

Opracowanie: Maria Łacina

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 7638
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014