AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Iwona Kucharska
Lekcja wychowawcza, Konspekty

Ocenianie zachowania ucznia w szkole - wyjazd na ?zieloną szkołę?. Konspekt godziny wychowawczej w klasie VI.

- n +

Ocenianie zachowania ucznia w szkole - wyjazd na "zieloną szkołę"

Konspekt godziny wychowawczej w klasie 6

Zajęcia odbywają się przed wyjazdem na "zieloną szkołę", uczniowie mają już wystawione oceny próbne z zachowania. Znają WSO i wymogi na poszczególne oceny, dokonali także wnikliwej samooceny (arkusz samooceny). Oceny próbne zostały przeanalizowane (praca w grupach), a uczniów poinformowałam o możliwości ich poprawy.

Cele operacyjne lekcji
- Cel główny - uczniowie wiedzą jak należy zachowywać się podczas wspólnego wyjazdu, mają również świadomość, że zachowanie to podlega ocenie.
- Cele szczegółowe - uczniowie:
- wiedzą, że ocenę z zachowania wystawia wychowawca klasy konsultując ją z innymi nauczycielami, pracownikami szkoły i kolegami z klasy, pod uwagę brana jest także samoocena dziecka
- ustalają jak zachowywać się w czasie jazdy autobusem, na terenie ośrodka, w stołówce oraz podczas ciszy nocnej
- szczególną uwagę zwracają na zachowanie podczas pieszych wycieczek w górach
- sami - w grupach formułują zasady bezpiecznego zachowania na "zielonej szkole", na podstawie których oceniane będzie ich zachowanie
- wyciągają wnioski z krótkiej scenki przygotowanej wraz z uczniami młodszej klasy, która pojedzie z nimi na wycieczkę, dotyczące zachowania wobec młodszych kolegów
- wymieniają poszczególne punkty regulaminu pobytu na "zielonej szkole"

Metody pracy
- pogadanka naprowadzająca
- praca w grupach - prezentacja wniosków
- krótka scenka

Środki dydaktyczne
- szary papier, karty wyboru

Przebieg lekcji

- czynności wstępne (powitanie, sprawdzenie obecności)
- przedstawienie tematu lekcji
- krótkie wprowadzenie -naprowadzenie (przypomnienie kto i w jaki sposób wystawia ocenę z zachowania - WSO)
- praca w grupach - uczniowie formułują zasady zachowania się:
- w autobusie
- na terenie ośrodka
I. w stołówce
II. podczas ciszy nocnej
III. w czasie wycieczek górskich i podczas zwiedzania
na podstawie, których będą oceniani
- prezentacja wniosków na forum klasy
- krótka scenka - zachowanie w stosunku do młodszych kolegów, wnioski
- podsumowanie

Materiały do pracy w grupach
Uczniowie wybierają właściwe zasady zachowania się w różnych sytuacjach, odrzucają niewłaściwe, dodają nowe - ich zdaniem również istotne. Materiały wydrukowane są na paskach papieru, uczniowie naklejają je na szary papier.

ZACHOWANIE W AUTOBUSIE

DBAMY O PORZĄDEK

SPOŻYWAMY RÓŻNE NAPOJE

NIE CHODZIMY PO AUTOBUSIE

NIE NIEPOKOIMY KIEROWCY

MOŻEMY ZMIENIAC MIEJSCA

NIE SPOŻYWAMY NAPOJÓW GAZOWANYCH

NIE PRZESIADAMY SIĘ BEZ POTRZEBY

WSIADAMY I WYSIADAMY NA WYRAŹNE POLECENIE NAUCZYCIELA

NIE INTERESUJEMY SIĘ MIJANYMI MIEJSCOWOŚCIAMI

ZABAWIAMY KIEROWCĘ ROZMOWĄ

ZACHOWANIE NA TERENIE OŚRODKA

DBAMY O PORZĄDEK W POKOJACH I TOALECIE

STARAMY SIĘ ODWIEDZIĆ JAK NAJWIĘCEJ KOLEGÓW

NIE BIEGAMY PO KORYTARZU I SCHODACH

NIE TRZASKAMY DRZWIAMI

ABY WYJŚĆ Z BUDYNKU NALEŻY POWIADOMIĆ KOLEGĘ Z POKOJU

NIE OPUSZCZAMY SAMOWOLNIE OŚRODKA

NIE ZAMYKAMY SIĘ NA KLUCZ W POKOJACH

SZANUJEMY WYPOSAŻENIE OŚRODKA

ZACHOWANIE W STOŁÓWCE

NIE ROZMAWIAMY W CZASIE POSIŁKÓW

ZABAWIAMY KOLEGÓW ROZMOWĄ

ODNOSIMY TALERZE DO OKIENKA

JEMY KULTURALNIE

MYJEMY RĘCE PRZED POSIŁKIEM

JEMY TYLKO TO NA CO MAMY OCHOTE

NIE GRYMASIMY

ZACHOWANIE PODCZAS CISZY NOCNEJ

OD GODZ. 22.00 POZOSTAJEMY W SWOICH POKOJACH

NIE ZAKŁÓCAMY CISZY INNYM

WSTAJEMY ZARAZ PO PRZEBUDZENIU

GŁOŚNO NIE ROZMAWIAMY

ODWIEDZAMY KOLEŻANKI I KOLEGÓW

DO TOALETY UDAJEMY SIĘ TYLKO W UZASADNIONYCH PRZYPADKACH

JEŚLI OBUDZIMY SIĘ WCZEŚNIE ZACHOWUJEMY SIĘ BARDZO SPOKOJNIE, NIE BUDZIMY KOLEGÓW - MOŻEMY POCZYTAĆ KSIĄŻKĘ

ZACHOWANIE W CZASIE WYCIECZEK GÓRSKICH ORAZ PODCZAS ZWIEDZANIA

UWAŻNIE SŁUCHAMY WYCHOWAWCÓW I PRZEWODNIKA

STARAMY SIĘ JAK NAJSZYBCIEJ DOTRZEĆ NA MIEJSCE

NIE MUSIMY ZABIERAC PLECAKÓW

UBIERAMY SIĘ W TO, CO NAM ODPOWIADA

TEMPO MARSZU DOSTOSOWUJEMY DO OSÓB SŁABSZYCH

NIE ODŁĄCZAMY SIĘ OD GRUPY

ZABIERAMY PLECAK, KURTKĘ PRZECIWDESZCZOWA, PICIE I DRUGIE ŚNIADANIE

NIE WYPRZEDZAMY WYCHOWAWCY I PRZEWODNIKA



Krótka scenka z udziałem młodszych kolegów
(udział biorą dwie dziewczynki z klasy IV i dwóch chłopców z klasy VI)
Uczniowie ustawiają krzesełka jak w autobusie, pierwsi siadają chłopcy, przed nimi znajdują się dwa miejsca wolne, zbliżają się do nich dwie koleżanki
- Patrz, Olu - tutaj jest wolne!
- Świetnie, ja siadam przy oknie, może uda mi się zrobić po drodze parę zdjęć.
Chłopcy nie są najwyraźniej zachwyceni takim towarzystwem, spoglądają na siebie znacząco i pierwszy odzywa się Piotr:
- Tutaj już jest zajęte, szukajcie dalej!
Ola i Michasia szukają innych miejsc, niestety bez powodzenia, wracają więc nieco wystraszone z powrotem. Michasia zaczyna:
- Możemy jednak tutaj? (po chwili dodaje) - nic już wolnego nie zostało.
- A dobrze szukałyście? - wtrąca Piotrek. - Nie ma co, sprytnie to sobie wymyśliłyście! Chłopcy bacznie przyglądają się dziewczynkom, Ola wyjmuje właśnie aparat fotograficzny.
- Spokojnie, spokojnie młode - widzicie te zasłonki? (i nie czekając na odpowiedź), zasłońcie je migiem, bo przecież tak jest za jasno!
Kolega Piotra - Wojtek, jest najwyraźniej zainteresowany aparatem, dodaje więc:
- A aparacik szybciutko do "dziadzi", bo jeszcze go wasze niedoświadczone rączki upuszczą. Widząc zdziwienie na twarzach dziewcząt dodaje:
- No, nie wiecie, że Wasza pani kazała się wami zaopiekować?

Opracowanie: Iwona Kucharska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3146


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.