Katalog

Irena Adamkiewicz
Geografia, Scenariusze

Położenie i podział Eurazji. Położenie geograficzne Europy.

- n +

Położenie i podział Eurazji. Położenie geograficzne Europy.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE II GIMNAZJUM

Cel główny: zapoznanie z położeniem, podziałem Eurazji i położeniem geograficznym Europy.

Cele operacyjne:
1. Uczeń potrafi opisać położenie geograficzne Eurazji.
2. Uczeń omówi położenie geograficzne Europy.
3. Uczeń potrafi pokazać na jakich półkulach znajduje się Eurazja.
4. Uczeń wymieni skrajne przylądki i poda ich współrzędne geograficzne.
5. Uczeń wskaże na mapie umowną granicę między Europą i Azją.
6. Uczeń wie, co kryje się pod terminem "Eurazja".
7. Uczeń orientuje się na globusie i mapie hipsometrycznej.

Metoda:
Praca z globusem, kompasem, atlasem, mapą ścienną i mapkami konturowymi.

Forma pracy:
Dyskusja, praca w grupach, praca indywidualna, pogadanka i burza mózgów.

Środki dydaktyczne:
mapa fizyczna Europy, mapa fizyczna półkuli wschodniej, kompasy, globusy fizyczne, zeszyt przedmiotowy, mapy konturowe, atlasy geograficzne

PRZEBIEG LEKCJI
Część wstępna:
1. Nauczyciel informuje o celach lekcji i przewidywanych osiągnięciach uczniów.

2. Nauczyciel wprowadza do tematu, zapisuje temat lekcji na tablicy.

Część właściwa:
1. Uczniowie wyznaczają kierunek północny za pomocą kompasu - praca w grupach.

2. Prawidłowo ustawiają globusy fizyczne - praca w grupach.
a) Odszukują na globusie Polskę.
b) Ustawiają globus tak, aby jego oś skierowana była ku północy, pionowa średnica przedłużona ku górze wskazuje punkt zwany zenitem, przedłużona oś globusa przecina sklepienie nieba blisko tam, gdzie świeci w nocy Gwiazda Polarna.
Biegun północny Ziemi jest zwrócony ku Gwiździe Polarnej
c) Ustawienie globusa tak, by przed oczyma uczniów znajdował się Szczecin.

3. Uczniowie odszukują kontynenty widoczne w całości i widoczne tylko w części - praca w grupach.

4. Uczniowie wskazują koło, które ogranicza półkulę lądową i dostrzegają, na której znajduje się największa ilość lądów.

5. Uczniowie określają położenie geograficzne Eurazji na mapie fizycznej półkuli wschodniej i globusie.

6. Uczniowie odszukują miejsca najdalej wysunięte na północ, południe, wschód i zachód - praca indywidualna.

a) zaznaczają te miejsca na mapkach konturowych
b) odczytują i zapisują na mapkach konturowych szerokość geograficzną miejsc najdalej wysuniętych na północ i południe
c) odczytują i zapisują na mapkach konturowych długość geograficzną miejsc najdalej wysuniętych na wschód i zachód

7. Uczniowie w zeszytach przedmiotowych obliczają rozciągłość południkową i równoleżnikową w stopniach - praca indywidualna.

8. Uczniowie przy pomocy mapy wymieniają nazwy mórz i oceanów oblewających Eurazję - praca indywidualna.

9. Uczniowie śledzą przebieg granicy między Europą i Azją
a) nauczyciel uzasadnia umowny podział Eurazji na Europę i Azję

10. Za pomocą mapy hipsometrycznej i globusa, rozciągłości południkowej i równoleżnikowej uczeń określa położenie geograficzne Europy - praca w grupach.
a) uczniowie zwracają uwagę na przebieg równoleżników 66 N 52 N - przechodzącego przez Polskę, 40 N przechodzącego przez Europę Południową
b) uczniowie zwracają uwagę na przebieg południków O, 20 E, 60 E

11. Uczniowie przypominają na podstawie wiadomości zdobytych w młodszych klasach cechy położenia geograficznego, podają cechy korzystnego położenia Europy (burza mózgów)

Podsumowanie lekcji i ocena uczniów
1. Wypisywanie na tablicy korzystnych cech położenia Europy.
2. Wystawienie ocen dla najaktywniejszych uczniów.

Zadanie domowe
Wykonać ćwiczenie a i b z zeszytu ćwiczeń.

Opracowała

Opracowanie: mgr Irena Adamkiewicz

Wyświetleń: 7080


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.