Katalog

Agata Markowska
Przyroda, Artykuły

Czy można pomóc zagrożonemu środowisku?

- n +

"Czy można pomóc zagrożonemu środowisku?"

Stan środowiska ma wpływ na zdrowie i życie człowieka. Jeżeli chcemy żyć w szczęściu i zdrowiu musimy oszczędnie korzystać z zasobów przyrody.

Obecnie cywilizacja ma różne sposoby oddziaływania na środowisko. Według jednych planeta Ziemia jest nasza i trzeba ją eksploatować ile się da. Dostrzegamy to w coraz bardziej zatrutych wodach, zanieczyszczonym powietrzu, "znikających lasach" i wzroście zachorowań na nowotwory.

Całe szczęście, że są tacy, którzy dostrzegają zagrożenia i próbują coś z tym zrobić. W 1992r. w Brazylii spotkali się reprezentanci 172 państw z całego świata na konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych nazwany Szczytem Ziemi. Próbowano odpowiedzieć na pytanie jak zaspokoić rosnące potrzeby ludzkości bez niszczenia i degradacji środowiska naturalnego Ziemi. Poruszano sprawy klęsk ekologicznych, zanieczyszczeniach środowiska, malejącej ilości bogactw naturalnych.

Co roku wypala się 17 mln ha lasów tropikalnych. W Afryce piaski Sahary zasypują 70 tys. km pól i pastwisk. 100 tys. km wód Bałtyku to martwe obszary z powodu nadmiernego zanieczyszczenia wód spływających.
Jednym z groźnych zjawisk obserwowanych od lat jest ocieplenie klimatu. Zjawisko to powstaje dzięki zwiększonej ilości pary wodnej, dwutlenku węgla, metanu, freonu, podtlenku azotu. Dlatego coraz częściej słyszymy o podwoziach, huraganach, suszach.

Innym zagrożeniem jest zanik warstwy ozonowej nazwanej popularnie "dziurą ozonową" Źródłem jej powstawania jest działalność przemysłowa człowieka. Spadek zawartości ozonu jest równoznaczne ze wzrostem zachorowalności na raka, uszkodzeniami wzroku, chorobami skóry. Niestety ozonu ubywa także nad Polską. Może okazać się, że za kilka lat w słoneczny dzień lepiej w ogóle nie wychodzić na dwór.

Kwaśne deszcze powstają z "połączenia w chmurach pary wodnej z substancjami chemicznymi (dwutlenkiem siarki, azotu). Powstające w ten sposób kwasy spadają na ziemię i uszkadzają rośliny, glebę, aż staje się ona niezdolna do uprawy. Wyżej wymienione przykłady wskazują jak bardzo obciążamy i niszczymy środowisko. Statystyczny Polak wytwarza 300 kg. śmieci rocznie.W ich skład wchodzą:

- odpadki organiczne - 30 %.
- szkło - 13 %
- metale - 5 %
- papier - 17%
- tworzywa sztuczne - 11 %
- tekstylia - 2 %
- pozostałe (w tym odpady niebezpieczne) - 22 %

Piramida o podstawie kwadratu długości 1 km, wysokości 45 pięter, to zgromadzone w jednym miejscu śmieci wyprodukowane w gospodarstwach domowych naszego kraju w ciągu jednego roku. Czy możemy coś z tym zrobić?
W gospodarstwie domowym można ograniczyć zużycie wody. Jest to prosta metoda niewymagająca trudu, np. zastosować szczelne urządzenia sanitarne, prysznic zamiast wanny, oszczędne mycie naczyń.

Tak proste czynności jak wyłączanie światła, gdy nie ma nas w pokoju nie wymagają trudu, żarówka energooszczędna kosztuje,, trochę więcej od zwykłej, wstawienie okna nowoczesnego nie tylko usprawni prace domowe, ale i przyczyni się do mniejszego zużycia węgla.
Jeżeli jest to możliwe: do szkoły, pracy możemy dojść pieszo, przyjechać rowerem, środkiem publicznym - w ten sposób nie dostaną się do atmosfery substancje powodujące zagrożenie dla środowiska.

Papier z makulatury jest równie dobry jak ten ze ściętego drzewa. Jedna tona papieru równa się ścięciu 17 drzew. Jedno wydanie popularnej wielonakładowej gazety pochłania 4000 drzew. Rozkład plastikowej butelki wyrzucanej na śmietnik, może trwać 500 lat, powodując odkładanie się metali ciężkich. Szklane butelki i słoiki po umyciu mogą być ponownie napełnione i użyte nawet 15 - krotnie. Przy okazji ograniczymy wydobycie surowców potrzebnych do produkcji szkła.

Polska w niedalekiej przyszłości stanie się członkiem Unii Europejskiej i będzie musiała przyjąć na siebie zobowiązania dotyczące ochrony przyrody.Ponad 200 aktów prawnych dotyczy powietrza, wody, odpadów. W najbliższym czasie tylko 10 % śmieci będzie można wyrzucać na wysypisko. Reszta musi ulec ponownemu wykorzystaniu, czyli recyklingowi. Dlatego też trzeba już wdrażać Selektywną Zbiórkę Odpadów. I w ten sposób "pojedynczy człowiek" może coś zrobić dla przyszłych pokoleń.

Bibliografia:

Zielony Ekran - Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju Agro - Group 2000.
Raj - kwiecień 1998.
Materiał szkoleniowy Ośrodka Edukacji Środowiskowej WPN
"Rady Na Odpady" - Fundacja Życie w zdrowiu Łapy 12.12. 2002r.

Referat miał za zadanie unaocznić zagrożenia, jakie niesie współczesny świat dla przyrody i zachęcić do współpracy nad akcją zbiórki surowców.

Opracowanie:
Agata Markowska

Wyświetleń: 2272


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.