Katalog

Anna Chmura
Uroczystości, Scenariusze

"Kocham moją Ojczyznę" - scenariusz konkursu recytatorskiego zorganizowanego z okazji Święta Niepodległości

- n +

Scenariusz konkursu recytatorskiego "Kocham moją Ojczyznę"
zorganizowanego przez klasę III a Szkoły Podstawowej Nr 16
w Nowym Sączu
z okazji Święta Niepodległości
rok 2001/2002

Na scenie pojawia się babcia z wnuczką, jest wieczór. Babcia siada na bujanym fotelu, a wnuczka klęka obok niej i kładzie głowę na jej kolanach.

- Babcia: Już późno, robi się ciemno. Idź kochanie spać. Dobranoc.

- Wnuczka: Ale babciu jeszcze troszkę, nie zasnę tak wcześnie, opowiedz mi bajkę.

- Babcia: No dobrze kochanie, ale dziś 11 listopada więc -ecie - pecie dziś nie bajka, a historia się plecie. To co za chwilę usłyszysz nie jest bajką ni legendą lecz prawdą najszczerszą, a dotyczy ta opowieść przeszłości naszych pradziadków. Hm ... jak najładniej zacząć bajkę ... Za górami, za lasami - nie tak nie, przecież to wcale nie prawda bo działo się to tu na naszej Ziemi, a więc ...
Dawno, dawno temu - o tak chyba lepiej - bo to ponad 200 lat temu, trzy wielkie mocarstwa Austria, Rosja i Prusy nasz kraj, który był wtedy słaby i nie miał siły się bronić podzieliły między siebie. Wzięły sobie naszej Polski po kawałku. Przestaliśmy istnieć na mapie świata.

- Wnuczka: To niesamowite. Tak zwyczajnie nas nie było?

- Babcia: Tak, kochanie - ale tylko na mapie, bo w sercach Polaków istnieliśmy nadal. Zaborcy - bo tak nazwaliśmy te wielkie mocarstwa - robili wszystko abyśmy zapomnieli o swojej Ojczyźnie. Polikwidowali polskie urzędy, zmieniali polskie nazwy miejscowości, zmuszano chłopów do odsprzedawania własnej ziemi, zabroniono mówić po polsku, a tych, którzy nie chcieli się wyrzec własnej mowy, wypędzali ze stron rodzinnych.

- Wnuczka: Babciu, to dzieci w szkołach też nie mówiły po polsku?

- Babcia: Nie, maleńki - nawet modlić się po polsku nie mogły.

- Wnuczka: No i co, co było dalej. Chyba ta baj ... ta historia nie skończy się źle?

- Babcia: Nie, ale minęło wiele, wiele lat - bardzo trudnych dla naszego narodu, lat walki i klęsk, lat nadziei i upadków, w których wielu wspaniałych ludzi zginęło w walce o naszą wolność.

- Wnuczka: To dlatego, na cmentarzu 1 listopada, zapalałaś świeczkę na takim bardzo starym grobie i mówiłaś, że tak trzeba ... teraz to rozumiem.

- Babcia : Nawet dzieci takie małe jak ty - sprzeciwiały się tej niewoli ... i dopiero po ponad 120 latach Polska znów odzyskała niepodległość, znów wróciła na swoje miejsce na mapie świata i dziś właśnie obchodzimy 83 rocznicę tego wspaniałego wydarzenia.

- Wnuczka: To ja już wiem babciu, dlaczego powinienem kochać swoją Ojczyznę i cieszyć się wolnością i pokojem. I wiesz ... teraz już chętniej będę się uczył wierszy o miłości do Polski ...

- Babcia: W naszej przeszłości było jeszcze wiele takich trudnych lat - ale to już całkiem inna bajka.

Babcia z wnuczką schodzą ze sceny. Pojawiają się konferansjerzy.

Konferansjer 1:
(Ojczyzna T.Kubiaka - fragment)
Niechże przez chwilę będzie tak, jak było
w tej wielkiej baśni krążącej nade mną,
i niech się ludzie pod jej drzewem zdrzemną
a gdy się stanie to, co im się śniło,
będą mówili, że weszli do raju.
A to się wszystko dzieje w moim kraju.

Konferansjer 1: Przeszło tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wydarzeń politycznych, społecznych i gospodarczych.

Konferansjer 2: Jak słyszeliśmy były okresy wzlotów i upadków, spokoju i niepewności.

K 1: ...ale zawsze Polacy ofiarnie walczyli za jej wolność.

K 2: A my dziś czcząc rocznicę odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości, składamy hołd i wdzięczność tym co za nią polegli dedykując im wiersze o Ojczyźnie w wykonaniu koleżanek i kolegów z klas I -III.

K 1: A teraz nadeszła już pora na przedstawienie naszego szanownego jury, które będzie oceniało prezentowane wiersze o Ojczyźnie : pani ..., pani ... itd.

K 2: Serdecznie zapraszamy jako pierwszego recytatora kol. ......................... który zaprezentuje nam wiersz - np. Czesława Janczarskiego Ojczyza"

(lista uczestników)

Wiersze przeplatane będą następującymi piosenkami w wykonaniu uczniów klasy III a : 1. "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna", "Biały Krzyż", "Opowiedz nam Ojczyzno", "Niebieskooka".

K 1: Serdecznie wszystkim dziękujemy za uczestnictwo i przygotowanie wzruszających wierszy, mamy nadzieję, że konkurs ten przybliżył Wam choć trochę naszą historię i zwrócił uwagę na piękno Ojczystej Ziemi.

K 2: Laureatami naszego konkursu zostali (...) Serdecznie im gratulujemy.

Opracowanie: Anna Chmura

Wyświetleń: 3315


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.