Katalog

Teresa Kacprzak
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Jak pomóc dziecku nie pić? - scenariusz lekcji

- n +

Scenariusz lekcji

Przedmiot - Godzina wychowawcza
Klasa - IV Liceum Gastronomiczne
Dział programowy - Uzależnienia - Problem współczesnej młodzieży

Temat: Jak pomóc dziecku nie pić?

Po przeprowadzeniu lekcji uczeń powinien:
Cele: Znać - niektóre przyczyny picia alkoholu
Znać - skutki picia alkoholu choroby alkoholowej
Przestrzegać picie alkoholu dla dzieci i młodzieży jako problem

Forma: praca w grupie

Zadanie: Wywiad w poradni alkoholowej, psychologicznej

Literatura, czasopisma
Audiowizualny - filmy wideo - oglądanie

Forma prezentacji - plakat, wywiad, film
Metoda realizacji - mini projekt
Realizacja - ankieta
Środki dydaktyczne - teksty wywiadu, plansze, kartki formatu A5, z odpowiednimi na ankietę pisakami, film dydaktyczny

Przebieg lekcji:
Założenia lekcji - na dwa tygodnie wcześniej dzielę klasę na cztery grupy i przydzielam zadania.
Grupa I - Zbieranie informacji z fachowych czasopism, literatury na temat "Wpływ
Alkoholu na organizm człowieka"
Grupa II - Wybiera się do poradni alkoholowej, żeby zrobić wywiad na temat:
"Skutki picia alkoholu - choroby alkoholowej"
Grupa III - Wybiera się do poradni psychologicznej, przeprowadza wywiad z psychologiem aby uzyskać źródła na temat:
"Jak zapobiegać picia alkoholu przez dzieci" i napisze recenzję z tego filmu.

Przebieg lekcji
I. Wprowadzenie: 10 min
Obejrzenie krótkiego filmu pt. :Jak pomóc dziecku nie pić"
II. Recenzja grup

Grupa I - 8 min.
Lider przedstawia plakat na temat:
"Alkohol źle wpływa na organizm człowieka"

Grupa II - 8 min.
Lider komentuje przeprowadzenie wywiadu w poradni alkoholowej;
Nauczyciel według własnego uznania wybiera jeden z wywiadów z "młodymi ludźmi uzależnionymi"
Następnie zadaje kilka pytań na temat własnego wywiadu.
Wywiązuje się dyskusja.
Nauczyciel usupełniając dyskusję może przeprowadzić:
Picie alkoholu, zażywanie narkotyków prawie zawsze jest związane z istnieniem grupy koleżeńskiej:
Ponieważ potrzeba kolegów i przyjaciół należy jedynie do jednych z przedstawionych w naszym życiu; trudno nie ulec presji. Niesłychanie boimy się za wszelką cenę utrzymać nasz związek z grupą, cena tego czas jest bardzo duża a korzyści niestety wątpliwe.
Dzieci są mało odporne na presję rówieśników i są zdolne do robienia ryzykownych rzeczy by zaimponować kolegom.
4 wywiady - "Janka", "To jest wielkie bagno".

Lider grupy III - 8 min
Lider tej grupy zapoznaje z ocen wywiadu przeprowadzonego z psychologiem w poradni.

Uczniowie najczęściej podają następujące przyczyny picia alkoholu:
- Brak ciepła w domu rodzinnym
- Brak informacji na temat uzależnienia
- Stres szkolny, złe stopnie w szkole
- Strach przed odrzuceniem przez rówieśników
- Presja rówieśników aby być "na czasie" i się "wyluzować"
- Brak zrozumienia ze strony rodziców
- Niedostateczne zainteresowanie dzieckiem i brak dla niego czasu
- Brak wiary w siebie

Nauczyciel podkreśla:
Zauważaj, że najważniejsze uznaliśmy przyczyny - których źródło tkwi w domu rodzinnym.
Jedną z przyczyn, na którą zwróciliśmy uwagę na temat uzależnień warto wiedzieć, zanim ktoś będzie nas namawiał do ich przyjęcia, do wypicia, że pijany ma uczucie odrealnienia!
" ... uciekamy od smutku, napełniamy żołądek, pijemy, zażywamy używki aby spróbować na sobie działanie, w przekonaniu, że uda im zachować nadal nad sobą kontrolę i będą potrafili zatrzymać się kiedy tylko zechcą. W towarzystwie - alkohol, nikotyna czy marihuana mogą pobudzać w sposób przyjemny, dając uczucie euforii. Łatwiej jest rozmawiać, zanika nieśmiałość. Tymczasem niepotrzebnie można utracić nad sobą kontrolę".
Wyciągnęli wnioski.

Dzieci sięgają po alkohol bo chcą:
1) Dopasować się do kolegów, chcą należeć do grupy
2) Chcą czuć się dorosłymi
3) Być "spoko" i na luzie
4) Lepiej się poczuć
5) Przestać być nieśmiałym
6) Sprawdzić jak to jest
7) Złamać zakaz
8) Dobrze się bawić

Grupa IV - 8 min
Lider przedstawia wrażenia z obejrzanego filmu:
Piją małe dzieci: 70% - niepełnoletni miały kontakt z filmem
35% - pije systematycznie 1x w tygodniu
Piwo - postrzegane jest jako napój, kojarzy się z zabawą, miłością.
Alkohol jest środkiem uzależniającym, który otwiera drogę silniejszemu - narkotykom. Młodzi, pijani tracą kontrolę. Picie w trakcie dojrzewania - blokuje normalny rozwój psycho-fizyczny, często robią to pod presją. Należy nauczyć mówić - NIE, gdy ktoś proponuje alkohol.

Wskazali 10 sposobów, żeby pomóc dziecku nie pić:
1) Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu i narkotykach
2) Naucz się naprawdę wysłuchiwać swoje dziecko
3) Pomóc dziecku dobrze czuć się z sobą
4) Pomóc dziecku zdobywać sobie jasny system wartości
5) Bądź dobrym modelem i przykładem
6) Pomóc dziecku radzić sobie w sytuacjach nacisku ze strony kolegów
7) Ustal jasne zasady dotyczące alkoholu i narkotyków
8) Zachęcaj dzieci do rzeczy zdrowych i twórczych
9) Rozmawiaj z rodzicami innych dzieci
10) Wiedz jak postępować, gdy coś podejrzewasz

Grupa IV - 5 min
Spróbuj odpowiedzieć na pytanie w ankiecie
1. Czego dowiedziałeś się na dzisiejszej lekcji.
Na podłodze nauczyciel rozkłada kartki A4 z propozycjami:
- Zachęca uczniów do wybierania jednej lub kilku (przykład propozycji)
- Znam niektóre argumenty przeciw piciu alkoholu
- Znam powody dla których młodzi zaczynają pić alkohol
- Znam niektóre sposoby - aby obronić się przed piciem alkoholu
- Wiem, że picie alkoholu to problem
- Gdy ktoś namawia - stanowczo odmówię
- Postawiłem, że nie będę pił alkoholu
2. Czy twoim zdaniem temat został wyczerpany
3. Czy sposób wybierania informacji był prawidłowy
4. Czy zostałem przekonany o złym wpływie alkoholu

Opracowanie: Teresa Kacprzak

Wyświetleń: 2518


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.