Katalog

Beata Miłowska
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

"Jak rozpoznawać uczucia swoje i innych?" - scenariusz zajęć profilaktycznych

- n +

"Jak rozpoznawać uczucia swoje i innych?" - scenariusz zajęć profilaktycznych

Prowadzący: Beata Miłowska
Uczestnicy: nauczyciele S.O.S. w Kole
Miejsce: świetlica szkolna
Data: .............................................................
Czas trwania: 60 minut


ZAŁOŻENIA EDUKACYJNE

Cel główny: Kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć własnych oraz rozpoznawania uczuć innych.

Cele szczegółowe:
  • Uświadamianie sobie przeżywanych uczuć.
  • Klasyfikowanie uczuć.
  • Wdrażanie do umiejętności określania własnych uczuć.
  • Kształtowanie postawy szczerości i otwartości w kontaktach z innymi .
  • Uświadamianie sobie, że powodem konfliktów z innymi bardzo często bywa nieumiejętność rozpoznawania i wyrażania uczuć.

    Osiągnięcia uczestników zajęć (uczniów):
    UCZESTNIK BĘDZIE:
  • Potrafił opisać uczucia jakich doznał w czasie ćwiczeń.
  • Nazywał uczucia dla siebie pozytywne i negatywne.
  • Szczerze wyrażał to co czuje.
  • Znał pojęcie empatii i umiał określić zachowania empatyczne.
  • Powitanie uczestników.
  • Zaproponowanie tematu.

  • Ćwiczenie 1 - podnoszące poziom energii w grupie, zespalające i sprzyjające budowaniu empatii- " Ślepe samochody"
    Przebieg ćwiczenia:
    - prowadzący proponuje, by uczestnicy utworzyli pary,
    - uczestnicy stają w parach jedna osoba za drugą,
    - osoba stojąca z przodu zamyka oczy i wyciąga ręce do przodu,
    - osoba z tyłu kładzie ręce na ramionach osoby, stojącej przed nią i kieruje "ślepym samochodem" tak, by nie było kraksy.
    - uczestnicy po kolei opisują uczucia jakie towarzyszyły im w czasie zabawy.

  • Ćwiczenie 2 - "Punkty oparcia"
    Przebieg ćwiczenia:
    - uczestnicy tworzą pary,
    - podają dowolne liczby ( jednocyfrowe), zapisują je na tablicy,
    - każda para musi oprzeć się o podłogę w tylu punktach, ile wskazuje wymieniona liczba.

  • Ćwiczenie 3 - "Jurty"
    Przebieg ćwiczenia:
    - uczestnicy tworzą koło, trzymając się za ręce,
    - odliczają do dwóch,
    - na dany znak jedynki odchylają się do przodu, a dwójki do tyłu,
    - taką pozycję utrzymują przez chwilę po czym powtarzają ćwiczenie zamieniając się rolami.
    - uczestnicy określają uczucia jakich doznali w czasie ćwiczeni

  • Ćwiczenie 4 - "Co to jest uczucie?
    Przebieg ćwiczenia:
    - uczestnicy podają uczucia jakie towarzyszyły im w ciągu dzisiejszego dnia i zapisują je na dużym arkuszu papieru,
    - określają czy są to dla nich uczucia pozytywne, czy negatywne,
    - określają jaką minę ma osoba wskazana przez prowadzącego i próbują określić co czuje, zapisują na karteczce,
    - osoba, której uczucia uczestnicy mają określić na podstawie miny zapisuje swoje uczucia na karteczce,
    - po chwili karteczki są porównywane i oceniona zostaje trafność nazwanych uczuć.

  • Ćwiczenie 5 - "Narysuj ..."
    Pomoce: duży arkusz papieru z konturem twarzy, pisaki.
    Przebieg ćwiczenia:
    - uczestnicy dzielą się na dwie grupy,
    - dostają zadanie narysowania buzi wesołej i smutnej, dorysowując po kolei po jednym elemencie w konturze twarzy,
    - podają przykłady sytuacji, w którym towarzyszy smutek i radość, dopisując nazwane uczucia pod odpowiednim konturem.

  • Ćwiczenie 6 - "Kalejdoskop uczuć"
    Pomoce: karty z ilustracjami uczuć.
    Przebieg ćwiczenia:
    - uczestnicy dzielą się na małe grupy,
    - otrzymują karty ilustrujące uczucia,
    - w ciągu kilku minut mają nazwać prezentowane uczucia,
    - po kilku minutach porównują nazwane przez siebie uczucia.

  • Ćwiczenie 7 - Drama
    Przebieg ćwiczenia:
    - uczestnicy dzielą się na pary,
    - jedna osoba z pary otrzymuje kartkę z poleceniem odegrania jakiegoś uczucia, a partner stara się je nazwać, po czym zamieniają się rolami,
    - określają czy łatwo jest odgadnąć czyjeś uczucia.

  • Ćwiczenie 8 - "Ignorant"
    Przebieg ćwiczenia:
    - uczestnicy dobierają się w pary,
    - jedna osoba stara się zaprosić do kina, druga ją ignoruje,
    - uczestnicy określają co czuli w sytuacji, gdy byli ignorowani.

  • Ćwiczenie 9 - Zamykające (przy wyciszającej muzyce)
    Pomoce: karty pracy z balonikami, pisaki.
    Przebieg ćwiczenia:
    - uczestnicy otrzymują karteczki z balonikami, które trzeba przyczepić na plecach,
    - proszą innych uczestników zajęć, by wpisali im w baloniki coś miłego.

  • Podsumowanie zajęć:
    - prowadzący przypomina najważniejsze wiadomości, które dzieci powinny zapamiętać,
    - uczestnicy odczytują po jednym określeniu ze swoich baloników i określają uczucia jakie w nich wywołało to określenie.

    Opracowanie: Beata Miłowska

  • Wyświetleń: 20251


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.