SCENARIUSZ LEKCJI - PRZYRODA W KLASACH IV - VI
Temat: Źródła i rodzaje energii.
Cel kształcenia:
- zaznajomienie uczniów z głównymi źródłami (odnawialnymi i
nieodnawialnymi) i rodzajami energii
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi wymienić główne źródła (konwencjonalne i niekonwencjonalne) i rodzaje energii,
- uczeń rozumie przyczyny i skutki zmian w środowisku związane z wywarzaniem energii,
- uczeń rozumie ograniczoność zasobów energetycznych i konieczność ich oszczędzania,
- uczeń potrafi korzystać z literatury popularnonaukowej i analizować dane.
Metody:
- wykład informacyjny
- metody programowane
- metoda eksponująca (pokaz kolekcji)
- "burza mózgów"
Środki:
- literatura popularnonaukowa
- kolekcja minerałów
- foliogramy:
1. Światowe zużycie nośników energii pierwotnej.
2. Prognoza struktury zużycia nośników energii pierwotnej na świecie do roku 2100.
- plansza: "Struktura zużycia energii pierwotnej w Polsce w roku 2000"
- artykuły papiernicze i piśmienne
- 5 zestawów 9 karteczek z nazwami źródeł energii.
Czynności uczniów | | Czynności nauczyciela
1. wyszukują w literaturze popularnonaukowej źródła energii,
2. prezentują wyniki pracy zespołu przedstawione na plakacie dzieląc źródła energii na odnawialne i nieodnawialne,
3. oglądają minerały,
4. odpowiadają na pytania nauczyciela;
- wymieniają źródła energii najbliższej okolicy
- dyskutują na temat zmian w środowisku będących skutkiem różnych sposobów wytwarzanie energii,
5. wymieniają wady i zalety źródeł energii,
6. zespoły układają z kartek "ranking diamentowy" wg. wzoru:
1 (najlepszy)
2 2 (2 nieco gorsze)
3 3 3 (3 jeszcze gorsze)
4 4 (2 złe)
5 (najgorszy)
liderzy grup prezentują ranking swojego zespołu; na podstawie rankingów grup uczniowie sporządzają klasowy ranking źródeł energii,
7. analizują prezentowane wykresy i wyciągają wnioski,
8. porównują zużycie nośników energii w Polsce i na świecie,
9. biorą udział w "burzy mózgów" (zastosowanie źródeł energii); wyciągają wniosek mówiący o znaczeniu energii w życiu i działalności człowieka oraz konieczności jej oszczędzania.
| |
1. dzieli klasę na 5 grup, organizuje i kieruje pracą,
2. podsumowuje wyniki pracy grup (zestawia w całość źródła energii),
3. przedstawia kolekcję minerałów (m. in. Węgiel kamienny i brunatny),
4. kieruje dyskusją na temat: Jakie źródła energii wykorzystywane są w naszej okolicy; przyczyny i skutki zmian w środowisku?
5. wady i zalety różnych źródeł energii.
6. rozdaje 5 grupom zestawy 9 karteczek zawierające nazwy źródeł energii;
kieruje uzgodnieniem klasowego rankingu źródeł energii,
7. prezentuje foliogramy:
- Światowe zużycie nośników energii pierwotnej
- Prognoza struktury zużycia nośników energii pierwotnej na świecie do roku 2100.
8. przedstawia planszę na temat: "Struktura zużycia energii pierwotnej w Polsce w roku 2000", kieruje analizą.
9. podsumowuje pracę uczniów (klasyfikuje rodzaje energii zwracając uwagę na konieczność ich oszczędzania);
zadaje pytania:
Jakie zastosowanie mają źródła energii?
Które źródła energii są najczęściej wykorzystywane?
Tendencje zmian zużycia energii na świecie.
Wytwory uczniów: plakaty zespołów ze źródłami energii, klasowy ranking źródeł energii.
Ocena aktywności uczniów i pracy w grupach.
Opracowanie: mgr Jolanta Matejewicz