Katalog

Krystyna Osińska-Francuz
Uroczystości, Scenariusze

Atlas uczniów - scenariusz dla szkolnego kabaretu

- n +

ATLAS UCZNIÓW - scenariusz dla szkolnego kabaretu

Przedstawiony niżej scenariusz dla szkolnego kabaretu to wynik obserwacji różnych, często zabawnych sytuacji szkolnych i zachowań uczniowskich.W humorystyczny, bliski uczniom, ale i nauczycielom sposób te zabawne zachowania zostały sklasyfikowane na wzór atlasu gatunków. Scenariusz ma służyć zabawie i rozrywce. Jest łatwy do przygotowania, może zaangażować niemalże całą klasę i urozmaicić akademię szkolną. Życzę wesołej zabawy.

KOLEKCJONER - uczeń przebrany za badacza, w rogowych okularach, w ręku trzyma księgę i lupę.
UCZNIOWIE - ubrani całkiem zwyczajnie, czasem wyposażeni w drobny rekwizyt ułatwiający zainscenizowanie scenki.
NAUCZYCIEL - ubrany bardziej oficjalnie, poważnie; występuje w niektórych scenkach.
SCENOGRAFIA - dwie ławki szkolne ustawione jedna za drugą, cztery krzesła;
W ławkach może siedzieć czterech uczniów, pozostali będą wywoływani
przez KOLEKCJONERA.


KOLEKCJONER: Istnieją różne atlasy. Jest na przykład atlas geograficzny, atlas zwierząt, atlas roślin, atlas grzybów i wiele, wiele innych. Ale może nie wszyscy wiedzą, że jest też atlas uczniów! Jest bardzo bogato ilustrowany, a poszczególne egzemplarze są dokładnie opisane. Ta klasyfikacja ułatwi nauczycielom orientację
w środowisku uczniowskim.

KOLEKCJONER wywołuje poszczególne typy uczniowskie na scenę, przedstawia ich charakterystyki, natomiast wywołani uczniowie odgrywają krótkie scenki ilustrujące
dany typ.

KOLEKCJONER: Oto nasza klasyfikacja.

ODPISYWACZ ZACIEKŁY
- Można się na niego natknąć przed lekcjami lub na przerwach. Jest to typ wyjątkowo przebiegły, sprytny, ale też ostro zwalczany przez nauczycieli - należy więc do gatunków zagrożonych.

Uczeń podchodzi do ławki i próbuje odpisać zadanie domowe: Daj odpisać, nie bądź....

MĘCZENNIK LEKCYJNY
- Typ najbardziej rozpowszechniony w klasach starszych. Łatwo go rozpoznać po znudzonej minie. Taki nigdy nie cieszy się z tego, że jest na lekcji. Wręcz przeciwnie - każda lekcja to pasmo udręk.

Uczeń: O nie, znowu te lekcje. Już nie wytrzymam. Po co wymyślili tę szkołę. Chyba po to, żeby zamęczyć biednych uczniów.

MARUDA LEKCYJNA
- Gatunek bliski MĘCZENNIKOWI. Subtelna różnica między nimi polega na tym, że MARUDA potrafi zadręczyć nauczyciela ciągłym marudzeniem.

Uczeń: O nie, znowu te lekcje. Już nie wytrzymam. Po co wymyślili tę szkołę. Chyba po to, żeby zamęczyć biednych uczniów. A po co te klasówki? Nie chce mi się uczyć! Bo po co się w ogóle uczyć?!

OBGRYZACZ ZACIEKŁY
- Typ bardzo pospolity, znamy wiele jego podgatunków. Klasyfikowany w zależności od tego, co obgryza. Taki, gdy zje już śniadanie, zaczyna obgryzać byle co: kredkę, długopis, ołówek - obgryzie byle co!

Uczeń może gryźć po kolei wymienione przedmioty, zachowując się trochę jak w kreskówce.

DRZEMACZ LEKCYJNY
- Spotykany na lekcji pierwszej, środkowej, ostatniej, właściwie na każdej lekcji. Trzeba go po prostu często wyrywać do odpowiedzi:

Nauczyciel: Dzisiaj zapytamy... Witka. - Witek! Do odpowiedzi!
Uczeń: Co?! Co się stało?!
Chłopak wywołany do tablicy nie wie, o co chodzi, jakby wyrwano go ze snu.

BUJAK POSPOLITY
- Łatwo go rozpoznać po charakterystycznym sposobie siedzenia polegającym na utrzymywaniu równowagi jedynie
na dwóch nogach krzesła. Ujawnia się tu tęsknota za kołysaniem mamusi. No proszę! A ten się cały czas buja...

Uczeń siedzi na krześle i kołysze się.

PRACUŚ SZLACHETNY
- Proszę państwa, oto ulubiony typ w szkole. Proszę spojrzeć na jego nieskazitelny wygląd, nienaganny strój, gładko zaczesane włosy, wreszcie wyprostowaną sylwetkę i wzorową postawę uczniowską! Nie muszę chyba dodawać, że typ ten objęty jest całkowitą ochroną, a jego uszkodzenie podlega surowej karze.

Chłopiec bardzo porządnie ubrany, włosy gładko zaczesane, wypastowane buty, okularki na nosie, w ręku torba szkolna. Stoi wyprostowany, z głową uniesioną do góry, do wszystkich się uśmiecha.

ZAŚMIECACZ HANIEBNY
- Za to ten gatunek do rzadkości nie należy! Ślady jego pobytu zawsze są widoczne: a to jakiś papierek niewinnie upuszczony na ziemię, a to kopnięta w kąt butelka po soczku, a to jakiś ogryzek zostawiony pod ławką celem jej użyźnienia. Typ szczególnie znienawidzony przez panie woźne.

Uczeń może siedzieć w ławce i wyrzucać papierki byle gdzie.

PRZEMĄDRZALEC ODPYCHAJĄCY
- Nauczyciele! Strzeżcie się takiego typa. Taki wie zawsze najlepiej! Pozjadał wszystkie rozumy i rozumki. Jego najważniejszym celem jest udowodnienie nauczycielowi błędu. Jest niezwykle odpychający. Brr... Podobny do Pracusia, ale podstępny: szuka w encyklopedii jakichś szczególików, a potem zadaje nauczycielowi podchwytliwe pytania.

Przemądrzalec: Panie profesorze, a ile...
Nauczyciel: No wiesz, tego jeszcze dokładnie nie zbadano...
Przemądrzalec: A tu jest napisane, że.....
Nauczyciel: Hm, muszę to sprawdzić w swoich źródłach....
Przemądrzalec: Hm!
Odchodzi dumny z wysoko podniesiona głową.

PRZYCHLAST SAMOPRZYLEPNY
- Lubiany przez nauczycieli (do czasu), zaś szykanowany przez uczniów z powodu swojej niepohamowanej skłonności do podlizywania się osobom wysoko postawionym - mam na myśli oczywiście szanownych nauczycieli.
Określenie "samoprzylepny" wzięło się stąd, że naprawdę trudno się takiego pozbyć. O proszę, już zaczął się nawet mnie czepiać! Odejdźże przylepo!

Uczeń próbuje dotknąć nauczyciela, jakby chcąc go pogłaskać. Może chwalić nauczyciela lub jego lekcje.
Uczeń: Najbardziej to ja lubię historię...( itp.)

OBIBOK OBLEŚNY
- Przypomnijcie sobie PRACUSIA SZLACHETNEGO a od razu zorientujecie się, jakie cechy gatunkowe wyróżniają ten typ. Po pierwsze - nieuk, po drugie - obibok, po trzecie - obleśny. Można powiedzieć: podgatunek!

Wchodzi z rękami w kieszeniach, patrzy spode łba....

GRANATNIK SZYBKOSTRZELNY
- Typ rozpowszechniony w klasach młodszych. Ujawnia się wtedy, gdy nauczyciel zadaje pytanie. GRANATNIK reaguje natychmiast! Nim nauczyciel dokończy pytanie, ten już wyrywa się do odpowiedzi. Zawsze podejrzewałem, że taki potrafi czytać w nauczycielskich myślach.

Nauczyciel: Kiedy urodził się...
Granatnik: Ja, ja pani profesor! W XX wieku!
Nauczyciel: Kto? Kopernik?! Co ty pleciesz?

UNIKAT TRAFIONY
- Całkowite przeciwieństwo GRANATNIKA. Cały czas stara się unikać wzroku nauczyciela, patrząc w dal albo chowając się za plecami innych. Nauczyciel musi się bardzo starać, aby w końcu go trafić i wywołać do tablicy.

Nauczyciel: Do odpowiedzi przyjdzie... (wychyla się, aby złapać wzrokiem UNIKATA).
- A, mam cię!

STRACHLAK NAUCZYCIELSKI
- Uczeń, który boi się wszystkich nauczycieli, nawet takich, którzy muchy by nie skrzywdzili, a co dopiero takiego STRACHLAKA! Jest to ponadto typ wymagający, bo iluż nauczycieli spędziło bezsennych nocy na analizowaniu takiego przypadku.

WREDNIAK RZADKI
- O, na takiego się natknąć to jest pech! Proszę sobie wyobrazić ucznia, który nie kłania się nauczycielom - to właśnie WREDNIAK. Na szczęście RZADKI. Gdy takiego spotkamy na ulicy, bądźmy pewni - będzie udawał, że się nie znamy.

Nauczyciel idzie na wprost ucznia, a ten udaje, że go nie widzi.

ŻARŁACZ ŚNIADANIOWY
- Gatunek, który sam przyczynia się do samounicestwienia. Żyje w ciągłym stresie, gdyż boi się, że zostanie przyłapany przez nauczyciela, kiedy po kryjomu zajada śniadanie albo inną przekąskę w czasie lekcji. Skończy z wrzodami żołądka!

Uczeń szybko połyka drugie śniadanie, kryjąc się za plecami innych.

MAŚLAK ŚLIMACZNY
- Nie jest pewne, czy zdąży się tu pokazać, bo jak sama nazwa wskazuje, ma on ślimacze tempo. Ale...chyba jednak go zobaczymy. Tak, wlecze się już I niedługo tu będzie. No nie...! Niestety twój czas minął. Może innym razem...

Maślak podchodzi wprawdzie do Kolekcjonera, ten popycha go dalej.

PODPOWIADACZ ZDRADLIWY
- Kolejny typ utrudniający nauczycielom pracę. Podpowiadanie ma we krwi, nie potrafi opanować swojej skłonności i wystarczy, że nauczyciel choć przez chwilę nie patrzy na pytanego ucznia, PODPOWIADACZ od razu przystępuje do akcji.

GUMOŻUJ WYKRĘTNY
- Nieustannie żuje gumę, wykręcając przy tym buzię we wszystkie strony.

KOLEKCJONER: Czy myślicie, że to już cały atlas grzybów, przepraszam - uczniów? Na pewno nie. Niektóre typy nie doczekały się jeszcze naukowego omówienia. Wystarczy Wspomnieć chociażby o UPIORKU NAUCZYCIELSKIM,ZIEWACZU PRZECIĄGŁYM, BEKSIE UTRAPIONEJ, CHICHOTKU DWULICOWYM...itd. Ale to już osobny temat na całą encyklopedię typów uczniowskich. Ja sam nadal będę prowadził badania, a ich rezultaty poznacie niebawem.
Dziękuję za udział w prelekcji. Do widzenia.

Opracowanie: Krystyna Osińska-Francuz

Wyświetleń: 25955


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.