Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Wioleta Łyczakowska
Zawodowe, Scenariusze

Aktywne poszukiwanie pracy

- n +

AKTYWNE POSZUKIWANIE PRACY
lekcja przedsiębiorczości w liceum ogólnokształcącym

Cele:
  • zna problemy rynku pracy w warunkach wysokiego bezrobocia,
  • rozumie potrzebę przekwalifikowania się, zmiany miejsca zamieszkania,
  • potrafi wymienić umiejętności przydatne w poszukiwaniu pracy,
  • potrafi wymienić umiejętności interpersonalne i cechy charakteru przydatne w trakcie poszukiwania pracy,
  • umie radzić sobie w trudnej sytuacji - utraty pracy,
  • umie znaleźć informacje o wolnych miejscach pracy i korzystać z tych ofert.

    Metody i formy pracy:
  • burza mózgów, mapa mentalna, wykład,
  • praca indywidualna, praca w grupach,
  • praca z tekstem.

    Środki dydaktyczne:
  • praca zbiorowa "Gdzie i jak szukać pracy", Wyprawka Maturzysty (zeszyt nr 2),
  • Stańda B., Wierzbowska B. Przedsiębiorczość, Warszawa 2002, PWN,
  • arkusze szarego papieru, białe i kolorowe karteczki,
  • flamastry,
  • klej,
  • taśma samoprzylepna.

    Przebieg zajęć: (2 godziny lekcyjne)

    Uczniowie jako pracę domową mięli zapoznać się z tekstem podręcznika str. 51-52 oraz artykułem z "Wyprawki Maturzysty".

    1. Wprowadzenia do tematu dokonuje nauczyciel;
    - pojęcie bezrobocia ukrytego w nawiązaniu do sytuacji Polski sprzed 1989 r.
    - bezrobocie jako efekt transformacji społeczno-gospodarczej Polski po 1989 r.
    2. Nauczyciel wskazuje temat: Co trzeba zrobić, jakie posiadać cechy, aby zdobyć wymarzoną przez siebie pracę?
    3. Każdy uczeń otrzymuje kilka luźnych karteczek i wpisuje na nich swoje pomysły.
    4. Podział klasy na zespoły (4 osoby). Wszystkie kartki w grupie zostają wymieszane a następnie porządkowane w zbiory - poszukiwanie tego co ich łączy. Tworzenie niekonwencjonalnych nazw.
    5. Sporządzenie mapy mentalnej. Pisanie, rysowanie strzałek, linii różnej grubości, naklejanie kolorowych kartek o różnych kształtach i wielkości, itp.
    6. Powrót do małych kartek, sprawdzenie, czy coś nie zostało pominięte.
    7. Na następnej lekcji następuje prezentacja map oraz ich omówienie. Ustalenie wspólnych wniosków.
    8. Praca domowa - uczniowie na podstawie ogłoszeń w prasie, informacji w telegazecie, internecie, urzędzie pracy, itp. mają ocenić rynek pracy i określić jaki zawód jest w tej chwili najczęściej poszukiwany.

    Opracowanie: mgr Wioleta Łyczakowska
    nauczyciel geografii i przedsiębiorczości
    Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Nowowiejskiego Braniewo

  • Zgłoś błąd    Wyświetleń: 1581
     
       Komentarze
  • emilia, 2006-04-28

    czytanie zadanego tekstu w domu to nie jest metoda "praca z tekstem"!
    Temat burzy mózgów nie jest zbiezny z tematem lekcji - aktywne
    poszukiwanie pracy opiera sie o konkretne metody jej poszukiwania a
    nie o analizę cech osobowych!



  • Dodaj komentarz
      Barometr
    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 1



    Ilość głosów: 1
      Publikacje

    Nowe zasady publikacji
    Szukaj autora i tytuł
    Ostatnio dodane materiały
    Ranking publikacji 
    Najczęściej zadawane pytania
      Twoje konto
    Zaloguj się
    Załóż konto
    Zapomniałem hasła
      Forum
    Nauczyciel - awans zawodowy
    Matura
    Korepetycje
    Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


    O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

    2000-2014