Katalog

Beata Skopek
Geografia, Scenariusze

Czy można rozwiązać problemy rozwoju gospodarczego Sudetów i Przedgórza Sudeckiego? - scenariusz lekcji geografii w klasie II gimnazjum

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM /NA DWIE JEDNOSTKI LEKCYJNE/.

TEMAT: CZY MOŻNA ROZWIĄZAĆ PROBLEMY ROZWOJU GOSPODARCZEGO SUDETÓW I PRZEDGÓRZA SUDECKIEGO ?

I. Cele lekcji:
  • uczeń zna pojęcia: okres przemian gospodarczych, baza surowcowa, baza turystyczna, klęska ekologiczna,
  • uczeń rozumie:
    - przyczyny likwidacji kopalń oraz związane z tym problemy społeczne,
    - przyczyny silnego zanieczyszczenia środowiska naturalnego,
  • uczeń potrafi:
    - określić przejawy rozwoju gospodarczego regionu,
    - wyjaśnić przyczyny problemów społeczno - gospodarczych regionu,
  • uczeń doskonali umiejętność:
    - analizowania sytuacji
    - przewidywania oraz szukania właściwego rozwiązania problemu na podstawie własnej wiedzy o sytuacji.

    II. Metody i formy pracy:
  • praca z mapami tematycznymi,
  • praca z podręcznikiem,
  • " burza mózgów"
  • analiza informacji zawartych w filmie edukacyjnym,
  • praca w grupach - dyskusja

    III. Środki dydaktyczne.
  • podręcznik,
  • atlas geograficzny,
  • film edukacyjny "Sudety i Przedgórze Sudeckie - środowisko przyrodnicze i gospodarka".

    IV. Przebieg lekcji:
    1. Wprowadzenie - nawiązanie do tematu lekcji oraz określenie / uczniowie poprzez " burzę mózgów"/ co składa się na rozwój gospodarczy danego regionu /nauczyciel zapisuje na tablicy/; wśród zapisanych propozycji powinny się znależć takie hasła jak:
  • rozwój rolnictwa /warunki naturalne - klimat, typy i żyzność gleb ; stosowane uprawy/
  • rozwój przemysłu / wydobywane surowce mineralne oraz gałezie przemysłu przetwórczego/
  • rozwój usług / tu: głownie turystyczno - uzdrowiskowe; określenie bazy turystycznej oraz walorów turystycznych regionu/
  • stan i ochrona środowiska.

    2. Film przedstawiający gospodarkę i zagrożenia środowiska sudeckiego - uczniowie w czasie projekcji notują na kartkach informacje do wypisanych na tablicy punktów.

    3. Gromadzenie brakujących informacji - uczniowie indywidualnie szukają danych w atlasach /mapy tematyczne / oraz podręczniku.


    4. Uczniowie referują wyniki swojej pracy - nauczyciel koryguje błędy lub uzupełnia. Na tablicy dokonywany jest prawidłowy zapis dotyczący rozwoju gospodarczego regionu sudeckiego:
  • rozwój rolnictwa:
    - klimat - górski z wpływami oceanicznymi /sprzyjający w kotlinach i na przedgórzach/, ciepłe wilgotne lata, długi okres wegetacji,
    - gleby - płowe /żyzne/
    - równinność terenu
    - bardzo dobre warunki do rozwoju rolnictwa,
  • rozwój przemysłu:
    - podstawą przemysłu paliwowo - energetycznego jest węgiel /węgiel kamienny - Wałbrzych, węgiel brunatny - Turoszów/, niezwykle kosztowna eksploatacja węgla kamiennego,
    - przemysł mineralny - surowce skalne / granity, bazalty, wapienie, piaskowce - Strzegom, Strzelin, Wojcieszów/,
    - przemysł chemiczny - gipdy, baryty,
    - przemysł włókienniczy i dziewiarski / Bielawa, Kamienna Góra, Lubań/
    - przemysł elektromaszynowy / Dzierżoniów, Świdnica/
    - przemysł przetwórczy jest rozproszony i przestarzały
    - w latach 90-tych zamknięto znaczną część sudeckich kopalń węgla kamiennego ze względu na zbyt duże koszty eksploatacji
    - ogromne bezrobocie
  • baza i walory turystyczne:
    - piękne krajobrazy gór średnich
    - zdrowe powietrze
    - źródła wód mineralnych: Świeradów Zdrój, Szczawno Zdrój, Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój,
    - liczne zabytki
    - bogata baza turystyczna, wczasowa i sanatoryjna
    - ze względu na zagrożenie ekologiczne Sudety utraciły w dużej mierze te walory
  • stan i ochrona środowiska:
    - zagrożenie wywołane głównie przez gazy i pyły z elektrowni i koksowni oraz przez elektrownie cieplne Czech i Niemiec,
    - obszar klęski ekologicznej
    - wprowadzane są zalesienia gatunkami bardziej odpornymi na zatrucie atmosfery i gleb

    5. Praca w grupach - uczniowie, biorąc pod uwagę cechy rozwoju gospodarczego regionu sudeckiego, debatują jakie są możliwe rozwiązania problemów społeczno - gospodarczych tego obszaru. Wśród propozycji mogą znależć się następujące działania:
  • zwiększenie nacisku na ochronę środowiska / zawarcie umów z państwami sąsiadującymi oraz kontrola emisji gazów z elektrowni/,
  • skupienie się na surowcach skalnych - obecnie duży rynek zbytu dla materiałów budowlanych,
  • wspieranie rolnictwa - zwłaszcza ze względu na ogromne bezrobocie w tym regionie,
  • wspieranie różnych przejawów drobnej przedsiębiorczości / zmniejszanie bezrobocia/,
  • skierowanie się ku "czystym " ekologicznie formom uzyskiwania energii /elektrownie wodne, wiatrowe itd./
  • reklamowanie po wdrożeniu ochrony środowiska bardzo atrakcyjnych turystycznie obszarów górskich i uzdrowisk - źródło dochodów dla miejscowej ludności.

    6. Reprezentanci podają propozycje wypracowane przez grupy - do tablicy przyczepione zostają plansze , na których wpisywane były przez uczniów pomysły a następnie nauczyciel koryguje błędy i uzupełnia listę o własne przemyślenia.

    7. Podsumowanie lekcji i ocena pracy uczniów.

    Opracowanie: Beata Skopek

  • Wyświetleń: 2351


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.