Katalog

Beata Skopek
Geografia, Scenariusze

Co należy zrobić, aby zapobiec katastrofie ekologicznej w Polsce? - scenariusz lekcji geografii w klasie II gimnazjum

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM

TEMAT: CO NALEŻY ZROBIĆ ABY ZAPOBIEC KATASTROFIE EKOLOGICZNEJ W POLSCE.

I. Cele lekcji:
- uczeń zna: pojęcia - katastrofa ekologiczna, obszar ekologicznie zagrożony,
- uczeń rozumie: znaczenie podejmowanych przez ludzi działań, które mają poprawić stan polskiego środowiska,
- uczeń potrafi: wymienić główne żródła i rodzaje zanieczyszczeń w Polsce, wymienić i wskazać na mapie obszary ekologicznie zagrożone, podać przykłady sposobów ochrony przyrody.

II. Metody i formy pracy:
- pogadanka nauczyciela połączona z prezentacją foliogramów ukazujących wielkość emisji poszczególnych zanieczyszczeń oraz stan polskiego środowiska / może być to również projekcja filmu edukacyjnego/,
- praca w grupach,
- praca z podręcznikiem,
- praca z mapami tematycznymi w atlasach,
- praca metodą metaplanu
- " burza mózgów"

III. Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze:
- foliogramy / lub film edukacyjny/,
- duże papiery pakowe,
- kolorowe, małe kartki samoprzylepne,
- podręczniki,
- atlasy.

IV. Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie - podanie tematu i objaśnienie celów lekcji.
2. Wyjaśnienie nowych pojęć : katastrofa ekologiczna, obszar ekologicznie zagrożony - metoda " burzy mózgów".
3. Pogadanka nauczyciela połączona z prezentacją foliogramów, które przedstawiają wielkość emisji zanieczyszczeń w Polsce w ujęciu przestrzennym i jakościowym oraz stan środowiska Polski / w tym czasie uczniowie wykonują notatki/.
4. Podział klasy na grupy 4-5 -osobowe - praca metodą metaplanu na temat " Co można zrobić aby zapobiec katastrofie ekologicznej w Polsce?", uczniowie zapisują pomysły na małych kolorowych karteczkach i przyklejają je na otrzymanych papierach pakowych / propozycja wypełnienia działów metaplanu/:
Jaki jest stan środowiska w Polsce?
- bardzo wysokie i wysokie zanieczyszczenie powietrza w miastach
- dominują wody III klasy i poniżej
- olbrzymie nagromadzenie odpadów
- degradacja fauny i flory
Jaki powinien być stan polskiego środowiska?
- zanieczyszczenie powietrza w miastach nie przekraczające dozwolonych norm
- wody powierzchniowe o czystości I II klasy
- zminimalizowana ilość odpadów
- fauna i flora w stanie umożliwiającym naturalną regenerację i proces samooczyszczania
- Dlaczego nie jest tak jak powinno być?
- do atmosfery emitowane są ogromne ilości dwutlenku siarki / 3 miliony ton rocznie/, dwutlenku azotu / ponad jedna tona rocznie/
- ogromna ilość emitowanych pyłów / 1,5 mln ton / oraz metali ciężkich
- spadają kwaśne deszcze
- do wód powierzchniowych odprowadzane są bardzo duże ilości ścieków przemysłowych i komunalnych
- eksploatacja surowców głównie metodą odkrywkową
- źle zabezpieczone składowiska odpadów, " dzikie " wysypiska śmieci
- z pól uprawnych spływają nawozy i środki ochrony roślin
Wnioski:
- nie wykorzystywać węgla z dużą zawartością siarki
- przejść na inne niż węgiel źródła energii / zwiększyć stosowanie opłacalnych w Polsce alternatywnych źródeł energii /
- stosować filtry i katalizatory
- wdrażać nowoczesne proekologiczne technologie
- budować liczne oczyszczalnie ścieków
- redukować ilość ścieków wprowadzanych do wody
- likwidować "dzikie" wysypiska śmieci
- ograniczać ilość odpadów przez np. kompostowanie lub eliminację z naszego życia przedmiotów jednorazowego użytku
- stosować na szerszą skalę recykling
- objąć ochroną gatunki, obszary i obiekty cenne gatunkowo

5. Omówienie wykonanych plakatów przez reprezentantów grup.

6. Ocena uczniów i podsumowanie lekcji.

Opracowanie: Beata Skopek

Wyświetleń: 4089


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.