KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: "Cały świat jest ogrodem" - F. Burnett "Tajemniczy ogród"
Cele operacyjne
Uczeń potrafi:
- wypowiadać się na temat utworu,
- wypowiadać się na zadany temat,
- uzasadnić swoje zdanie,
- zabrać głos w dyskusji,
- dostrzec podobieństwa między utworem a rzeczywistością.
Metody
- słowna - pogadanka dyskusja,
- praktycznego działania.
Formy
- zbiorowa,
- indywidualna.
Tok lekcji
1) Nauczyciel zapisuje na tablicy cytat pochodzący z filmu na podstawie powieści "Tajemniczy ogród".
"Tajemniczy ogród (...), przebudził się do życia. Jeżeli umiecie patrzeć, zobaczycie, żecały świat jest ogrodem."
(Zwrócenie uwagi na znaki interpunkcyjne użyte w cytacie)
2) Interpretacja cytatu. Uczniowie szukają podobieństw między ogrodem a światem rzeczywistym, który ich otacza. Starają się uzasadnić swoje zdanie.
- świat jest piękny, barwny i różnorodny jak ogród (kwiaty, drzewa, zwierzęta),
- 4 pory w życiu człowieka i ogrodu,
- ogród pełen tajemniczych zakątków i życie pełne tajemnic,
- nieustanna walka życia ze śmiercią.
3) Uczniowie na podstawie utworu "Tajemniczy ogród" przytaczają przykłady sytuacji, w których nastąpiło "przebudzenie" bohaterów do życia, do działania.
- przebudzenie wrażliwości u Mary,
- rozkwitła miłość lorda do syna,
- pojawienie się chęci do życia u Colina,
- rozwija się prawdziwa przyjaźń między bohaterami
4) Uczniowie otrzymują kartki z odkserowanym kwiatem. Taki sam kwiat znajduje się na tablicy.
W każdy z liści uczniowie wpisują swoje spostrzeżenia.
Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność ortograficzną przy zapisie.
5) Podsumowanie lekcji.
Nauczyciel zwraca uwagę na wrażliwość uczniów, umiejętność patrzenia na świat. Ocenia pracę uczniów.
Opracowanie: Danuta Stremlau
Zespół Szkół w Debrznie