AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Jadwiga Kasak, 2019-07-04
KOLBUSZOWA

Język angielski, Konspekty

Guide dogs for the blind – materiał filmowy.

- n +

Klasa: II
Czas realizacji: 90 minut – dwie jednostki lekcyjne
Temat lekcji: Guide dogs for the blind – materiał filmowy.

Cele lekcji:
- zapoznanie z problemami ludzi niewidomych i niedowidzących w życiu codziennym
- zapoznanie z pracą wolontariuszy w organizacji charytatywnej the Guide dogs for the Blind Association w Wielkiej Brytanii
- wzbogacanie zasobu słownictwa związanego z tematyką materiału filmowego
- kształcenie umiejętności rozumienia słownictwa z kontekstu
- kształcenie postaw poznawczych i postaw prospołecznych
- zachęcenie uczniów do włączenia się w wolontariat i pomoc charytatywną
- rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu w trakcie projekcji materiału filmowego
- doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się w języku angielskim i wyrażania opinii

Metody pracy:
- audiowizualna
- prezentacja
- dyskusja

Formy pracy:
- praca indywidualna kierowana przez nauczyciela i samodzielna
- praca w parach
- praca z tekstem – uzupełnianie informacji na podstawie przeczytanego tekstu
- praca w grupach

Materiały:
- płyta DVD z nagraniem materiału filmowego Guide dogs for the blind
- karty pracy
- arkusze Bristolu w celu wykonania plakatu
- słowniki języka angielskiego

Przebieg lekcji:
1. Powitanie i czynności organizacyjno-porządkowe: sprawdzenie obecności oraz zapoznanie uczniów z celami lekcji
2. Rozgrzewka językowa – nauczyciel prosi uczniów o podanie pięciu zmysłów człowieka
3. Określenie i zapis tematu lekcji na tablicy: Guide dogs for the blind – materiał filmowy
4. Prezentacja nowego materiału
- nauczyciel prosi uczniów, aby w parach odpowiedzieli na trzy pytania:
1. Czy znasz osobę niewidomą/niedowidzącą?
2. Z jakimi problemami zmaga się osoba niewidoma/niedowidząca
w codziennym życiu?
3. Jakie zadania ma pies przewodnik?
- nauczyciel prosi, aby uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami i opinią na forum klasy
- nauczyciel rozdaje karty pracy i prosi, aby uczniowie zapoznali się z treścią zadania na rozumienie ze słuchu, następnie wspólnie z grupą omawia nowe słownictwo i jego znaczenie
- po projekcji nauczyciel wyznacza uczniów i prosi ich, aby wskazali poprawne odpowiedzi na pytania dotyczące materiału filmowego
- nauczyciel prosi, aby uczniowie zapoznali się z kolejnym zadaniem dotyczącym materiału filmowego, w którym muszą zdecydować, czy podane zdania są zgodne z prawdą oraz poprawili błędne informacje
- nauczyciel wyznacza uczniów, aby odczytali odpowiedzi, poprawiając niewłaściwe informacje
- nauczyciel prosi, aby uczniowie zapoznali się z dwoma kolejnymi zadaniami dotyczącymi prezentowanego materiału – dopasowali odpowiednie dane liczbowe do zdań z lukami
- wyznaczeni uczniowie kolejno podają prawidłowe odpowiedzi
4. Utrwalenie nowego materiału:
- po sprawdzeniu zadania i ewentualnej korekcie odpowiedzi uczniów nauczyciel prosi, aby uczniowie przedyskutowali w parach pytania:
1. Czy chciałbyś być wolontariuszem w organizacji charytatywnej i trenować psy, które są przewodnikami dla osób niewidomych/niedowidzących?
2. Jakie problemy mogą napotkać w swojej pracy trenerzy psów przewodników?
3. Jakie są zalety wolontariatu i trenowania psów przewodników?
4. Co zyskują ludzi niewidomi/niedowidzący w aspekcie fizycznym i emocjonalnym poprzez posiadanie psa przewodnika?
- po przedyskutowaniu odpowiedzi w parach uczniowie wyrażają swoje opinie i podają przykłady zalet wolontariatu zarówno dla wolontariuszy oraz korzyści takiej pomocy dla ludzi niewidzących/niedowidzących na forum
- nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy, rozdaje arkusze bristolu i słowniki, następnie prosi, aby uczniowie wykonali plakat zgodnie z poniższymi instrukcjami:
Wyobraźcie sobie, że chcecie założyć organizację charytatywną:
- Jaka byłaby misja i wizja Waszej organizacji charytatywnej?
- Jakiej grupie ludzi/zwierząt chcielibyście pomóc i dlaczego?
- Kto mógłby być wolontariuszem/pracownikiem Waszej organizacji charytatywnej?
- Jak pozyskalibyście fundusze na Waszą organizację charytatywną?
Uczniowie pracują w grupach i projektują plakaty. W razie potrzeby korzystają ze słowników języka angielskiego i konsultują się z nauczycielem. Wyniki pracy grupowej będą prezentowane na kolejnej lekcji.

5. Ustalenie zadania domowego
- Uczniowie wykonują dwa zadania, w których utrwalają nowe słownictwo poznane podczas projekcji filmu (dopasowują rzeczowniki i czasowniki do odpowiednich luk w zdaniach w tekście oraz określają części mowy z kontekstu)

6. Podsumowanie
- Nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się na lekcji na temat codziennego życia i funkcjonowania ludzi niewidomych i niedowidzących i prosi o krótkie podsumowanie informacji na temat materiału filmowego

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.