Katalog

Beata Mączkowska, 2019-06-18
Osie

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć - poznajemy bociana

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: „ Poznajemy bociana białego”.
Cel ogólny:
• poszerzanie dziecięcej wiedzy na temat środowiska przyrodniczego.
Cele operacyjne (dziecko):
• wie, jak wygląda bocian biały,
• potrafi określić, czym żywi się bocian,
• zna miejsca, gdzie bocian buduje gniazda,
• potrafi współpracować w grupie w celu jak najlepszego wykonanie zadania,
Umiejętności z podstawy programowej kształcone podczas zajęcia:
Dziecko:
• komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi,
• obdarza uwagą osoby dorosłe,
• rozwiązuje zagadki,
• odpowiada na pytania,
• przejawia życzliwość i troskę do zwierząt,
• współdziała z dziećmi w zabawie, biega,
• wyraża swoje rozumienie świata za pomocą ruchu, impresji plastycznych z materiału naturalnego,
• wyraża ekspresję twórczą,
• buduje wykorzystując materiał naturalny.

Metody pracy:
• słowna: pogadanka, zagadka, objaśnienia i instrukcje,
• oglądowa: pokaz,
• czynne: metoda praktycznego działania.
Forma pracy:
• praca z całą grupą
• praca w małych zespołach
Pomoce dydaktyczne:
• sylwetka bociana, zdjęcia związane z bocianem, tamburyno, siano, patyki, gałązki, film: „ klekot bocianów”.

Przebieg zajęcia:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Powitanie dzieci i wprowadzenie ich w temat zajęć. Nauczyciel proponuje dzieciom rozwiązanie zagadki, która jest tematem dzisiejszych zajęć.

„Ma dziób czerwony,
Czerwone nogi.
Żaby czym prędzej
Zmykają mu z drogi”.

Dzieci rozszyfrowują zagadkę.

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

1. Rozmowa nauczyciela z dziećmi, na podstawie ilustracji o bocianie białym:

a. Wygląd bociana,
b. Rodzaje pokarmu którym żywi się bocian,
c. Rozmowa na temat miejsc zagnieżdżania,
d. Obejrzenie krótkiego filmiku - „ klekot bocianów”.

2. Zabawa ruchowa z elementem biegu - „ Boćki na spacerze”.

Każde z dzieci – „ bociany”, gdy usłyszą dźwięk tamburyna „ latają” po całej sali, kiedy dźwięk tamburyna milknie stają na jednej nodze i klekoczą.

3. Zabawa plastyczna pt. „ Naprawiamy gniazdo bociana”.
Nauczycielka proponuje dzieciom, aby usiadły do stolików. Zapowiada, że będziemy naprawiać gniazda bocianów, które zostały zniszczone w czasie zimy, między innymi przez wiatr, śnieżyce. Rozdaję dzieciom patyki, gałęzie i sianko. Dzieci przystępują do zadania – naprawiają gniazda.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Podsumowanie
Nauczycielka pyta dzieci o czym mówiliśmy na dzisiejszych zajęciach.
Co najbardziej wam się podobało, czy łatwo było budować gniazdo.

Opracowała: Beata Mączkowska

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.