Katalog

SYLWIA BIENIEK, 2019-05-10
BYTOM

Uroczystości, Scenariusze

Scenariusz bożonarodzeniowego konkursu

- n +

Przygotowania do Świąt

-Serdecznie witamy w progach naszego gimnazjum:
P. dyr. ...................................
-oraz naszych miłych gości: uczniów ze szkoły ................................. wraz z ich opiekunami.
-Drogie koleżanki i drodzy koledzy, cieszymy się ,że przyjęliście nasze zaproszenie i pomimo zimnej , grudniowej aury, przybyliście dzisiaj do naszej szkoły.
- Chcemy, aby nasze spotkanie przebiegało zgodnie z hasłem: „przez zabawę do wiedzy”, a więc dużo dobrej zabawy, mało stresu.
-Zbliżają się wolnym krokiem Święta Bożego Narodzenia. Czas przygotowań do świąt zwany Adwentem to przede wszystkim czas oczekiwania na Wigilię- czas zadumy, postanowień, wewnętrznego wyciszenia, przebaczenia sobie i innym.
-Do tego szczególnego wydarzenia przygotowujemy nasze serca i nasze domy.
Pomagamy mamom w porządkach , rozsyłamy życzenia świąteczne do znajomych i bliskich, przygotowujemy potrawy wigilijne, prezenty , ubieramy choinkę. Potem cała rodzina zasiada do uroczystej kolacji- Wigilii, poprzedzającej dzień Narodzenia Pańskiego. Podczas wieczerzy dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, spożywamy potrawy wigilijne, których zgodnie z tradycją powinno być 13.
-Dzisiaj chcemy sprawdzić, czy Wy drogie koleżanki i koledzy potraficie sprostać wyzwaniom, które niesie przed nami okres przedświąteczny.
-Prosimy każdą ze szkół o utworzenie 5- grup- 4 osobowych.
-Prosimy opiekunów z każdej szkoły o zajęcie miejsca w jury.
-Prosimy szanowne grono jury o przedstawienie się……………………………………………

-Przygotowaliśmy dla Was kilka konkursów związanych z naszym dzisiejszym hasłem przewodnim „święta tuż, tuż……”
-Wygrywa ta szkoła, która w konkursach zdobędzie razem najwięcej punktów

Zadanie dla grupy I
Nie wyobrażamy sobie wigilii bez pięknie udekorowanej choinki. Ozdoby choinkowe należy wykonać dużo wcześniej, aby zdążyć do świąt i aby nasza choinka prezentowała się wspaniale.
Macie do dyspozycji nożyczki, klej, kolorowy papier i inne materiały. Zadanie dla grupy I polega na udekorowaniu styropianowej choinki . Ozdoby należy wykonać z otrzymanych materiałów.
Jury oceni waszą pomysłowość, staranność wykonania i efekt końcowy pracy.

Zadanie dla grupy II
Jednym z elementów dekoracji drzewka świątecznego jest papierowy łańcuch- im dłuższy, tym lepszy.
Macie do dyspozycji : papier, nożyczki i klej. Zadanie polega na zrobieniu papierowego łańcucha na choinkę- liczyć się będzie ilość oczek w łańcuchu i staranność wykonania pracy.

Zadanie dla grupy III

Na stolikach przygotowaliśmy dla Was: kartki, nożyczki, klej oraz szablon Mikołaja. Waszym zadaniem jest wycięcie elementów oraz poskładanie i sklejenie ich w taki sposób, aby powstał z nich święty Mikołaj.
Jury oceniać będzie estetykę pracy i poprawność wykonania zadania.

- Uwaga! Wszystkie grupy: 1,2,3,4 i 5 kończą wykonywanie swoich zadań w tym samym czasie!
-Zadania do wykonania dla grupy 4 i 5 są trudniejsze. Składają się one z testów, układanek, krzyżówek, a nawet sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia. Dlatego dla uczniów tworzących te grupy, za zwycięstwo, przyznana zostanie dodatkowa nagroda.

Oto pierwsze zadanie dla grupy 4 i 5
1. Przyszła pora na przetestowanie Waszej wiedzy z zakresu polskich tradycji
i zwyczajów bożonarodzeniowych. Zadanie pierwsze polega na rozwiązaniu testu, dla ułatwienia dodam, że tylko jedna z odpowiedzi podanych do każdego pytania jest prawdziwa.

Drugie zadanie dla grupy 4 i 5

2. Z okazji świąt wysyłamy życzenia do bliskich osób, które nie mogą z nami uczestniczyć w wigilijnej wieczerzy. Naszego adresata najbardziej ucieszą te życzenia, w które włożymy najwięcej serca- nie sms-y, czy rozmowy telefoniczne, ale kartki z życzeniami i najlepiej wykonane własnoręcznie. Kolejne zadanie polega na ułożeniu takich życzeń świątecznych, które będą zawierały następujące wyrazy:
wesoły, radosny, bożonarodzeniowy, spełnić się, uśmiech, choinka, zdrowie, kłopoty
Wszystkie wyrazy mogą być odmieniane w dowolnej formie.

Trzecie zadanie dla grupy 4 i 5

3. Trzecie zadanie do wykonania dla Was – to świąteczna wykreślanka.
Należy znaleźć 11 wyrazów związanych z Bożym Narodzeniem (poziomo i pionowo).- a następnie je wykreślić. Pozostałe litery czytane po kolei dadzą rozwiązanie – tytuł kolędy. Powodzenia!
Czwarte zadanie dla grupy 4 i 5

4.Czwarte zadanie do wykonania polega na rozwiązaniu krzyżówki świątecznej. Litery znajdujące się na żółtym polu, odczytane pionowo, utworzą główne hasło, które należy podać, jako rozwiązanie krzyżówki.
Punkty otrzymujecie również za pomocnicze hasła krzyżówki.
Życzymy powodzenia!

Piąte zadanie dla grupy 4 i 5

5.W następnym zadaniu sprawdzimy Waszą spostrzegawczość. Na kartkach znajdują się dwa takie same świąteczne obrazki. Zaraz, zaraz, czy na pewno są takie same? Dobrze się przyjrzyjcie. Spróbujecie znaleźć wszystkie szczegóły, którymi różnią się przedstawione obrazki.

Szóste zadanie dla grupy 4 i 5
6. Tradycyjnie podczas wigilii wspólnie śpiewamy kolędy. Jest to jedna z nielicznych okazji, kiedy podczas rodzinnej, uroczystej wieczerzy śpiewamy pieśni religijne.
Teraz sprawdzimy Waszą znajomość polskich kolęd , Uczeń z naszego gimnazjum : Michał Klim wykona krótkie fragmenty kilku kolęd.- Wasze zadanie polega na odgadnięciu, jakie to kolędy i podaniu ich tytułu
.
Siódme zadanie dla grupy 4 i 5
7.Nie wyobrażamy sobie świąt bez tradycyjnych polskich potraw świątecznych. Mama, babcia, ciocia spędzają w kuchni długie godziny w ostatnich dniach adwentu. Dochodzą do nas wspaniałe zapachy pieczonego ciasta, smażonej ryby, kapusty z grzybami.

Na kartkach otrzymacie wskazówki dotyczące tradycyjnych potraw wigilijnych.
Wasze zadanie- to odgadnięcie o jaką potrawę chodzi?
Ósme pytanie dla grupy 4 i 5
8. Matematyka przez wielu uczniów oceniana jest w szkole jako przedmiot trudny. Tabliczka mnożenia jest prawdziwą zmorą dla niektórych z nas, i sami dobrze wiecie ile trzeba się natrudzić, aby się jej nauczyć. Zadanie ósme sprawdza znajomość matematycznych działań. Liczba, która jest wynikiem działania- odpowiada jednej z literek z alfabetu. Znalezione w ten sposób literki, utworzą szukane hasło.
Na kartkach znajdziecie działania do wykonania

-Przygotowania do świat to również porządki świąteczne. Oczyszczamy się z naszych przewinień- przystępujemy do sakramentu pokuty, ale również nie możemy zapomnieć o porządkach w naszym domu: myjemy okna, trzepiemy dywany, pralka daje z siebie wszystko, aby wyprać firanki ,narzuty, zasłony. Dlatego następne zadanie polega na pozamiataniu podłogi z papierowych kulek.
Za prawidłowe wykonanie zadania zwycięska grupa otrzymuje dodatkowo po 1 punkcie, który może zaważyć o zwycięstwie.
Zapraszamy do zabawy po 5 - iu reprezentantów z każdej szkoły. Każdy uczestnik otrzyma klamerkę do wieszania prania, którą ma za zadanie zebrać jak najwięcej kulek do worka swojej szkoły. Resztę uczniów prosimy o doping.

A teraz szanowne jury prosimy o podanie wyników zmagań uczestników naszych zadań.

zwycięska grupa to grupa nr .......... z ........................

zwyciężyli uczniowie z .................................................

Prosimy p. Dyrektor o wręczenie nagród.

Mamy nadzieję, że bawiliście się dzisiaj dobrze, a zdobytą przy okazji konkursów wiedzę
i doświadczenie wykorzystacie podczas przygotowań do świąt.

Ale, ale - to jeszcze nie wszystko. Teraz zapraszamy naszego wyjątkowego gościa. Święty Mikołaju !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Prosimy o ustawienie się w kolejce najpierw naszych gości a za nimi uczniów naszej szkoły.

-

opracowanie:
mgr Sylwia Bieniek
mgr Ewa Kolczyńska






Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.