Katalog

Anna Pawlikowska, 2019-04-25
Jedlińsk

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Malowanie na mleku - zabawa badawcza

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data: 03.04.2019r.
Grupa wiekowa: 3-latki

Temat zajęć: „Malowanie na mleku”- zabawa badawcza.
Cel ogólny:
Rozwijanie zainteresowań dzieci poprzez uczestnictwo w zabawach badawczych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• śpiewa piosenkę na rozpoczęcie zajęć;
• wypowiada się na temat ilustracji;
• rozwiązuje zagadkę słowną
• układa obrazek w całość z pociętych elementów
• uczestniczy w zabawie ruchowej
• wie, że krowa daje mleko
• wskazuje produkty, które są z mleka
• obserwuje eksperyment w wykonaniu nauczyciela z wykorzystaniem mleka
• samodzielnie wykonuje eksperyment pod okiem nauczyciela
• wspólnie z nauczycielem próbuje wyciągnąć wnioski z przeprowadzonego eksperymentu
• podejmuje próbę oceny, czy zajęcia były atrakcyjne.
Metody: oglądowe, słowne, aktywizujące
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką, ilustracja przedstawiająca krowę, pocięty obrazek dla każdego dziecka, koperty, produkty mleczne (ser, jogurt, masło), tłuste mleko, plastikowy talerzyk dla każdego dziecka, barwniki spożywcze, płyn do mycia naczyń, łyżeczki, patyczki kosmetyczne
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Zabawmy się wesoło” – powitanie przy piosence; rytmicznie porusza się przy muzyce.
2. „Krowa” – zagadka słowna; rozwiązuje zagadkę; wie, że krowa daje mleko.
3. „Co to jest?” – puzzle; układa obrazek w całość z pociętych elementów; omawia wygląd krowy.
4. „Krowa i mucha” – ćwiczenia z zakresu profilaktyki logopedycznej w oparciu o wiersz
Patrycji Siewiera – Kozłowskiej.
Była sobie krowa mała, która pożuć trawkę chciała.
Trawka świeża i zielona, Krówka jest nią zachwycona! Najpierw wącha, (wdech przez nos) Później wzdycha (wydech przez usta z głośnym westchnieniem: aaaach!)
A nad trawką mucha bzyka. (bzzzzzzzz – zęby złączone)
Żuje krówka swoją trawkę, (okrężne ruchy żuchwą)
Myśli: chyba zjem dokładkę! Lecz te myśli jej przerywa Mucha, która ciągle bzyka. (bzzzzzz – zęby złączone, wargi rozciągnięte)
Krowa – pac – ogonem muchę, (klaśnięcie i wymówienie słowa pac)
Mucha–brzęczy wciąż nad uchem! (bzzzzzz - zęby złączone, wargi rozciągnięte)
Tak dzień cały się bawiły, Aż opadły całkiem z siły!
5. „Krówki do zagrody” – zabawa ruchowa z elementem orientacyjno – porządkowym.
6. „Krówka mu” – słuchanie piosenki; wskazuje produkty, które są z mleka.
7. „Malowanie na mleku” – zabawa badawcza; obserwuje nauczyciela, następnie samodzielnie wykonuje eksperyment z wykorzystaniem mleka, barwników spożywczych i płynu do mycia naczyń; wie, że płyn do mycia naczyń rozpuszcza tłuszcz i dzięki temu na mleku powstają piękne „obrazy”.
8. Ewaluacja- jeżeli zajęcie się podobało dziecko wkłada słomkę do szklanki z uśmiechniętą buzią, jeżeli się nie podobało do szklanki ze smutna buzią.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.