Katalog

Joanna Mucha, 2019-03-27
Nysa

Język niemiecki, Scenariusze

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO Z WYKORZYSTANIEM TIK

- n +

Scenariusz lekcji otwartej z języka niemieckiego



Temat: Deutsch ist fun- czyli gramatyka i leksyka dla TIK – lajka
Lekcja podsumowująca treści nauczania z 1 semestru.


Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:

Uczniowie w ramach zadania domowego stworzyli prezentacje oraz quizy w aplikacjach internetowych takich jak: Powtoon, Kahoot, Quizizz, Laerningsapps
do lekcji podsumowującej treści nauczania z 1 semestru.

Cel ogólny lekcji : uczniowie w poprawny gramatycznie sposób posługują się bardzo podstawowym zasobem środków językowych

Cele lekcji Uczniowie :

● znają zasady odmiany podstawowych czasowników
● utrwalą podstawowe słownictwo: przedstawianie siebie i uzyskiwanie informacji o rozmówcy, liczby, godziny, dni tygodnia i pory dnia, przybory szkolne
● są wdrażani do samodzielności w procesie uczenia się języka obcego;
● wykorzystują pozyskaną wiedzę i umiejętności w praktyce;
● doskonalą umiejętność sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi poprzez posługiwanie się nowoczesnymi aplikacjami internetowymi wspierającymi proces uczenia się.

Cele lekcji sformułowane w języku ucznia:

● utrwalisz podstawowe słownictwo z zakresu : przedstawiania siebie i uzyskiwania informacji o rozmówcy, liczb, godzin, dni tygodnia i pór dnia, przyborów szkolnych
● powtórzysz zasady odmiany podstawowych czasowników
● potrafisz posługiwać się nowoczesnymi aplikacjami internetowymi tworząc prezentacje i quizy językowe

NaCoBeZu – kryteria oceniania Po lekcji uczeń będzie potrafił:

● odmienić podstawowe czasowniki
● posługiwać się słownictwem z zakresu: przedstawianie siebie i uzyskiwania informacji o rozmówcy, liczb od 0 -100, czasu zegarowego, dni tygodnia i pór dnia oraz przyborów szkolnych
● sprawnie posługiwać się nowoczesnymi aplikacjami internetowymi do tworzenia prezentacji i quizów językowych oraz nauki słownictwa i gramatyki: Powtoon, Kahoot Quizizz, Quizlet, Learningsapps



Metody pracy:

● metody aktywizujące: multimedialne ćwiczenia i prezentacje za pomocą różnych aplikacji internetowych


Formy pracy:

● praca w parach/grupach 3-4 osobowych
● plenum
● praca indywidualna

Środki dydaktyczne:
● tablica interaktywna
● aplikacje internetowe Powtoon, Learningapps, Kahoot, Quizlet, Padlet, Quizizz
● smartfony
Lp. Przebieg lekcji Forma socjalna Materiały
1. Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności, podanie celów i NaCoBeZu plenum Aplikacja Padlet
2. Prezentacja 1 : Prezentacja uczennic pt: Beste Freunde - za pomocą aplikacji Powtoon -przedstawianie siebie, uzyskiwanie informacji o rozmówcy plenum
Aplikacja do tworzenia prezentacji
Powtoon
3. Aplikacja Quizziz - quiz stworzony przez parę uczniów : Verben- odmiana czasowników.
Uczniowie w parach lub samodzielnie rozwiązują quizy przy użyciu smartfonów – zasady odmiany podstawowych czasowników
praca w parach lub indywidualna
Aplikacja Quizizz

4 Quiz z aplikacją Kahoot stworzony przez parę uczniów: Schulsachen – przybory szkolne.
Test wyboru- uczniowie wybierają prawidłową odpowiedź za pomocą smart fonów z zakresu słownictwa: szkoła. praca w parach lub indywidualna
aplikacja
Kahoot
5. Powtórzenie dni tygodnia i pór dnia za pomocą aplikacji Learningsapps- mini gra w milionerów utworzona przez parę uczniów .
Powtórzenie liczb do 100 za pomocą aplikacji Learningsapps- gra wisielec utworzona przez parę uczniów (Jakub Borcz i Toamsz Gniewczyński)
plenum
aplikacja
Learningsapps
6. Prezentacja 2 : prezentacja uczniów pt: Uhrzeit -czas zegarowy -za pomoc aplikacji Powtoon na temat zasad tworzenia godzin w języku niemieckim praca w parach
Aplikacja do tworzenia prezentacji
Powtoon
7. Quiz z aplikacja Kahoot stworzony przez parę uczennic : Uhrzeit -czas zegarowy : test wyboru- uczniowie wybierają prawidłowa za pomocą smartfonów.
praca w parach
lub indywidualna
aplikacja
Kahoot
8. Na zakończenie lekcji nauczyciel prosi uczniów o dokończenie zdań podsumowujących, zaczynających się od słów:
umiem już …………..
muszę jeszcze ………….
podobało mi się………
plenum

9. Zadanie domowe:
Uczniowie maja do wykonania 2 testy/quizy za pomocą aplikacji Quizizz w określonym przez nauczyciela terminie i podanym przez niego kodem do testu
*Zadanie domowe dla chętnych: stworzenie własnego quizu za pomocą aplikacji Quizlet na temat czynności dnia codziennego plenum aplikacja Quizizz




aplikacja
Quizlet


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.