Katalog

DOROTA RUTKIEWICZ, 2019-03-27
Grodków

Różne, Scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU


Temat zajęć:
Ćwiczenia wzmacniające poczucie bezpieczeństwa, świadomości własnego ciała i wrażliwości słuchowej na wysyłane sygnały - program specjalny metody Knillów. Stymulacja czuciowa w oparciu o masaż, kontakt z materiałami sypkimi i ćwiczenia ruchowe.
Data: 29.05.2018 r.
Dziecko: Matylda Dziurgot, lat 7
Cele główne:
1. Nawiązanie kontaktu emocjonalnego i wzrokowego z dziewczynką, zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i zaufania.
2. Doskonalenie percepcji słuchowej, dotykowej i wzrokowej.
3. Dostarczanie różnorodnych bodźców.
4. Uwrażliwianie zmysłu dotyku na kontakt dłoni i stóp z materiałami sypkimi.
5. Ćwiczenia sprawności w obrębie motoryki małej.
6. Poznawanie schematu własnego ciała.
7. Usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, wydłużanie czasu koncentracji uwagi.
8. Kształcenie umiejętności kontrolowania ruchów głowy i ręki, rozwijanie umiejętności celowej i świadomej obserwacji, naśladownictwa ruchowego, rozwijanie zdolności manipulacyjnych.
9. Wzbudzenie zainteresowania otaczającym środowiskiem.
10. Wdrażanie do współdziałania z nauczycielem.
Cele operacyjne, dziecko:
- reaguje na zmiany stymulacji czucia powierzchniowego ,
- skupia wzrok na twarzy nauczyciela,
- czuje różnicę kształtu i wielkości poszczególnych materiałów sypkich,
- koncentruje uwagę na celowym działaniu
- potrafi naśladować i wykonać proste czynności ruchowe na miarę swoich możliwości.
Czas pracy: 1 godzina zegarowa
Forma zajęć: indywidualna
Metody: słowne, pokaz, naśladownictwa, praktycznego działania, aktywizacja, metoda Ch. Knilów, metoda F. Affolter , masaż, stymulacja dotykowa i wzrokowa.
Środki dydaktyczne: oliwka, przyrządy do masażu, kaseta z programem Knill „Świadomość ciała, kontakt i komunikacja”, magnetofon, kolorowe zabawki, przedmioty, pojemnik do puszczania baniek mydlanych, materiały sypkie (groch, piasek), kawałek materiału, tor z poręczami.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie i nawiązanie kontaktu emocjonalnego z dziewczynką. Ułożenie dziecka w wygodnej pozycji.
2. Masaż klasyczny kończyn dolnych i górnych oraz tułowia, wierszyki z masażem:
• rozpoczynamy od stopy: głaskanie całej stopy, rozcieranie stawów palców, ugniatanie , masowanie przedmiotami o różnej fakturze ,
• masaż klasyczny podudzia i uda a następnie dotykanie różnymi fakturami;
• masaż ręki; głaskanie całej ręki, rozcieranie stawów palców, ugniatanie powierzchni dłoniowej i grzbietowej ręki, głaskanie ręki różnymi przedmiotami,
• przedramię i ramię; rozcieranie stawu łokciowego, ugniatanie i głaskanie całości przedramienia, następnie ramienia;
• delikatne masowanie brzucha , klatki piersiowej i pleców.
3. Kształcenie orientacji w schemacie własnego ciała z wykorzystaniem programu Knill „ Świadomość ciała, kontakt i komunikacja”- program specjalny. Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała przed lustrem – nauczyciel mówi i pokazuje wyraźnie, co robi i jaką część ciała aktywizuje, po czym bierze ręce dziecka i jego rękoma wykonuje to samo ćwiczenie :
• kołysanie się,
• pocieranie dłoni,
• zaciskanie i otwieranie dłoni,
• klaskanie,
• poklepywanie się po policzkach,
• klepanie się po brzuchu,
• klepanie się po udach,
• poruszanie palcami u nóg,
• położenie się na plecach,
• poruszanie nogami,
• przewracanie się,
• odpoczywanie.
4. Ćwiczenia rozwijające spostrzeganie wzrokowe:
• skupianie wzroku na twarzy osoby dorosłej – zasłanianie i odsłanianie twarzy z wykorzystaniem kawałka materiału,
• kierowanie wzroku i wodzenie wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami,
• obserwowanie i szukanie ukrytych przedmiotów,
• puszczanie baniek mydlanych – obserwowanie ich przez dziecko, dotykanie.
5. Ćwiczenia rozwijające umiejętność pracy obiema rękami jednocześnie:
• klaskanie w dłonie,
• próby zakładania kółek na pal – ośmiorniczka,
• wkładanie poszczególnych rekwizytów biorących udział w zajęciach do pojemnika.
6. Ćwiczenia równowagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej i chodu:
• przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę, doskonalenie chodu przy poręczach, pokonywanie przeszkód w torze, chodzenie po dyskach sensorycznych
7. Ćwiczenia rozwijające wrażliwość dotykową:
• zanurzanie dłoni i stóp w pojemnikach z materiałami sypkimi,
• posypywanie dłoni i stóp dziecka materiałami sypkimi.
8. Czynności porządkowe.
9. Zakończenie zajęć, pożegnanie.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.