Katalog

ewa trzeszan, 2018-10-24
gdynia

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Czy to Mikołaj?– ćwiczenia kształtujące motorykę małą, percepcję wzrokową i orientację przestrzenną.

- n +



grupa wiekowa: 5,6- latki
Cel główny:
• zapewnienie dzieciom równych szans uczestnictwa w zabawach i zajęciach, nabywanie wiary we własne możliwości i znajdywanie przyjemności w przezwyciężaniu chwilowych kłopotów i trudności
• kształtowanie motoryki małej

Cele szczegółowe:
• wzbogacanie czynnego słownika
• ćwiczenie orientacji przestrzennej
• kształtowanie stronności ciała, osi ciała
• doskonalenie percepcji wzrokowej,
• kształtowanie pojęć matematycznych(utrwalenie przeliczania w zakresie sześciu elementów oraz aspektu kardynalnego liczby 6)
• ćwiczenie koncentracji uwagi
• ćwiczenie koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej
• doskonalenie motoryki małej
• kształtowanie estetyki
• kształtowanie zdolności relaksacji


Przebieg zajęć:

1.Spotkanie Mikołaja z dziećmi - swobodne i kierowane wypowiadanie się na temat obrazka.

CEL: wzbogacanie czynnego słownika, ćwiczenie orientacji przestrzennej, doskonalenie percepcji wzrokowej, utrwalenie przeliczania w zakresie 6-i.

PRZEBIEG: rozmowa na temat obrazka - wyodrębnianie położenia elementów względem siebie, wskazywanie położenia elementów na obrazku:, przed, obok, za, między; przeliczanie takich samych elementów: dzieci, prezentów(praca grupowa),opowiadanie jak wyglądało spotkanie Mikołaja z dziećmi.

POMOCE: karta pracy

2. Mikołaj-układanie podanego schematu
CEL: ćwiczenie wzrokowej pamięci sekwencyjnej i koordynacji wzrokowej.

PRZEBIEG: układanie sylwety Mikołaja wg wzoru puzzle 6-elementowe

POMOCE: duża kartka z ilustracją Mikołaja, puzzle 6-elementowe odpowiadające ilustracji Mikołaja

3.Gimnastyka Aniołka”(KE)- zabawa ruchowa

CEL: ćwiczenie koncentracji uwagi i koordynacji ruchowo-słuchowej, orientacji przestrzennej, kształtowanie stronności ciała, osi ciała, relaksacja przy muzyce

PRZEBIEG: pokazuję ilustracje aniołka, przedzielonego wzdłuż osi ciała(prawa i lewa strona) wykonywanie ruchów jednostronnych, skrzyżowanych

POMOCE: ilustracja Aniołka, płyta CD

4. Magiczny Anioł- wycinanie

CEL: ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, doskonalenie motoryki małej, kształtowanie estetyki, ćwiczenie orientacji przestrzennej.

PRZEBIEG: wycinanie podanego wzoru
POMOCE: karta pracy z narysowanym Aniołem, nożyczki
5.Nagroda(nalepka)
6.Praca domowa
Dzieci otrzymują kartę pracy z poleceniem wykorzystania rozpoczętych różnego rodzaju linii do wykonania rysunków.
Dodatkowe zabawy:
• Śniegowa gwiazdka
CEL: kształtowanie elementów zbioru(4,6 –elementowego) i aspektu kardynalnego liczby, cyfra 4,6

PRZEBIEG: pokazuję plastikowe gwiazdy, proszę o ich przeliczenie
POMOCE: plastikowe gwiazdy, plansza z cyfrą
• Mandale- indyjskie gwiazdki

CEL: kształtowanie grafomotoryki, utrwalanie pojęcia figur geometrycznych



PRZEBIEG: pokazuję wzory mandali, proszę o wyszukanie ukrytych figur geometrycznych(kwadrat, koło, trójkąt, prostokąt)
• POMOCE: wzory kart z mandalami


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.