Katalog

BARBARA KIJOWSKA, 2018-09-10
Jaworzno

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Konspekt do ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci 3,4,5 – letnich.

- n +

Ćwiczenia gimnastyczne z elementami metody R. Labana – „Wiosenna wycieczka”

Konspekt do ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci 3,4,5 – letnich.
Cele:
poznawczy:
–        zapoznanie dzieci z nową formą ruchu – umiejętności wyczucia ciała i przestrzeni,
–        przyswajanie wiadomości dotyczących bezpieczeństwa podczas wykonywania zabaw i ćwiczeń
kształcący:
–        rozwijanie pomysłowości, ekspresji ruchowej,
–        kształcenie płynności ruchu i poczucia rytmu
wychowawczy:
–        wdrażanie do zdyscyplinowania, samokontroli, zaradności,
–        rozwijanie inwencji twórczej
Motoryka: poprawne wykonywanie ćwiczeń: umiejętność skoków zajęczych, cwału konia.
Umiejętności: współpraca w grupie, doskonalenie zwinności, płynności ruchów, gibkości, koordynacji ruchowej, czujności.
Wiadomości:
–        poznanie pierwszych wiosennych kwiatów (zawilec, fiołek, przebiśnieg, krokus),
–        poznanie pojęcia: szybko, wolno, lekko, ciężko.
Forma: inspiracji ruchowej wg R. Labana
Metoda: zabawowo – naśladowcza, met. R. Labana
Forma: indywidualna, frontalna, pracy we zespołach
pomoce: tamburino, kaseta, magnetofon
Przebieg zajęcia:
Lp
Zadania
Opis zabaw lub ćwiczeń
Czas
Uwagi
1.
Ćwicz. organizacyjno – porządkowe
Marsz w rytm muzyki.
Powitanie.
Podanie celu zajęć.
Dzieci wyruszają na wycieczkę w rytm wesołej muzyki.
3 min
Dzisiaj chciałabym pójść z wami na wycieczkę, aby przywitać Panią Wiosnę Jak myślicie – gdzie możemy ją spotkać? Więc choćmy na wycieczkę do lasu.
2.
Umiejętność wyczucia własnego ciała i przestrzeni.
Przechodzenie przez rzeczkę – zabawa z elementem skoku. Dzieci naśladują zdejmowanie butów, podwijanie spodni, przechodzenie po kamieniach szybko, ale ostrożnie żeby się nie zmoczyć.
2 min
powtórzyć 2 razy
3.
Wyczucie płynności ruchów.
Dzieci znajdują się na łące wśród pasących się koni. Zabawa z elementem czworakowania. naśladowanie konia grzebiącego nogą. W staniu jednonóż uderzenie palcami stopy lewej i prawej o podłogę na zmianę.
3 min
N. wyjaśnia zadanie
4.
Wyczucie ciężaru, siły, energii, czasu.
„Przeciąganie gałęzi”
Na wąskiej ścieżce leży stos gałęzi i trzeba je usunąć, aby można było iść dalej:
a)      ćwiczenie w dwójkach – jedno dziecko jest gałęzią, kładzie się tyłem na podłodze, drugie stara się je przeciągnąć parę kroków.
b)      pchanie zepsutego samochodu
2 min
zmiana ról na odgłos tamburina
5.
Kształcenie czujności, rozwijanie pomysłowości
Improwizacja ruchowa: „Skradanie się do os”
a)      Dzieci idą wąską ścieżką, zauważyły stado os. Chciały je podpatrzeć skradając się, ale osy je zauważyły i zaczęły krążyć nad ich głowami. Dzieci opędzają się przed osami w dowolny sposób.
b)      Podpatrywanie pasącej się sarenki (lub 3 sarenek).
3 min
Dz. naśladują skradanie się do os: wolno, ostrożnie i prawie w bezruchu. Potem dz. naśladują opędzanie się od os.
6.
Kształcenie płynności ruchów, wyczucie przestrzeni i czasu.
„Przedzieranie się przez gęsty las” – improwizacja.
a)      Las jest bardzo gęsty, trzeba przedzierać się przez krzaki, zarośla, odginać gałęzie, przechodzić pod nisko opuszczonymi gałęziami drzew.
b)      Wskazywanie i nazywanie pierwszych wiosennych kwiatów (fiołki, zawilce, itp.)
2
Dz. mają wymyślać i naśladować różne sposoby przedzierania się przez gęsty las.
7.
Ćwicz. oddechowe
Ptaki siedzące na gałeziach drzew przyglądają się dzieciom, fruwając z gałęzi na gałąź gubią piórka. Dz. zbierają piórka i dmuchają w górę.
2
Dz. naśladują fruwanie ptaków, potem dmuchają piórka do góry – starają się utrzymać je jak najdłużej w powietrzu.
8.
Kształcenie zwinności i sprawności.
„Zające na łące”
Idąc dz. obserwują zające jak stają słupka, nastawiają uszu, szybko uciekają.
2
Dz. poprzez gest i mimikę naśladują zachowanie się zajęcy
9.
Wyczucie świadomości własnego ciała.
„Ucieczka jeża”
Na polanie dz. spostrzegaja jeża, idą za nim. Jeż zmęczony rezygnuje z ucieczki, zwija się w kłębek, leży nieruchomo.
2
Naśladowanie zachowania się jeża.
10.
Kształcenie wyobraźni, wyczucia przestrzeni i czasu.
„Drzewa na wietrze”
a)      duże i małe: Dz. naśladują kołysanie się drzew, gałęzie uginają się – naśladowanie ruchów lekkich, elastycznych
b)      grabienie, robienie porządków
2

11.
Ćwiczenie uspokajające
Zmęczone wędrówką dz. siadają na pniach drzew, trawie. Po krótkim odpoczynku dz. wracają z wycieczki.
2
Dz. w dowolny sposób odpoczywają, kładą się na podłodze w różnych pozycjach.
12.
Ćwicz. org. – porządkowe
Zbiórka, podsumowanie zajęć.




Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą Rudolfa Labana

Wyczucie własnego ciała
• „Po głębokim śniegu”. Chód ciężki, dzieci z trudem podnoszą nogi, które zapadają się
w głębokim śniegu.
• „Po gładkiej drodze”. Chód lekki, sprężysty, swobodny.
Wyczucie siły
• „Łyżwiarze”. Naśladowanie ruchów łyżwiarza, który mknie po lodzie. Wykonywanie obrotów,
piruetów, podskoków.
• „Ciągniemy sanki”. Naśladowanie ciągnięcia sanek, na których siedzi kolega. Dzieci ciągną
ciężkie sanki pod górę, po głębokim śniegu, po zmarzniętej ziemi.
Wyczucie przestrzeni
• „Zaczarowane sopelki”. Dzieci stoją przyklejone do podłogi, nie mogą się oderwać. Starają
się dotknąć kogoś, kto stoi z boku, z tyłu, z przodu. Wyciągają rękę jak najdalej, aby
dotknąć jak najwięcej kolegów.
• „Wirujące śnieżynki”. Wiatr wieje, śnieżynki wirują wokół własnej osi coraz niżej, niżej
i niżej.
Rozwijanie wyczucia płynności ruchów i ciężaru ciała
• „Spacer podczas śnieżnej zawiei”. Dzieci idą pod wiatr, poruszają się do przodu z trudem.
Wiatr wieje z tyłu, dzieci idą swobodnie.
• „Mróz i kropelki wody”. Dzieci poruszają się swobodnie, luźno potrząsają ramionami.
Na hasło: Mróz! nieruchomieją w dowolnej pozycji.
Współdziałanie z grupą
• Dzieci naśladują ruchy i gesty N.: zabawa śnieżkami, lepienie bałwana. Idą po śladach N.
Na koniec maszerują parami, klaszcząc.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.