Katalog

Edyta Mazurkiewicz, 2018-08-01
lubaczów

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Spotkanie z bohaterami „Plastusiowego pamiętnika”.

- n +

Konspekt do zajęć zintegrowanych
dla dzieci z klasy I


Prowadząca: E. Mazurkiewicz
Krąg tematyczny: Dużo umiem, dużo wiem.
Temat dnia: Spotkanie z bohaterami „Plastusiowego pamiętnika”.


Cele dydaktyczne:
- poznanie twórczości Marii Kownackiej,
- zapoznanie z treścią książki Marii Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”,
- bogacenie słownictwa.

Cele kształcące:
- kształcenie umiejętności wypowiadania się pełnymi zdaniami,
- kształcenie umiejętności dłuższego wypowiadania się na dany temat,
- kształcenie sprawności wyodrębniania głównej postaci książki i postaci drugoplanowych,
- kształcenie umiejętności układania i zapisywania zdań z rozsypanek wyrazowych.

Cele wychowawcze:
- wdrażanie do zgodnej współpracy w grupie,
- wdrażanie do poszanowania twórczości innych.


Metody pracy: pokaz, pogadanka, opis, praktycznego działania

Formy pracy: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: krzyżówka, kartoniki z literami, karty pracy, prezentacja multimedialna – twórczość Marii Kownackiej, lektura „Plastusiowy pamiętnik”,
koperty z rozsypanką wyrazową.


Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć - wspólne rozwiązywanie krzyżówki
Na tablicy rozwieszona jest krzyżówka. Nauczyciel czyta pytania do krzyżówki, a chętne dzieci udzielają na nie odpowiedzi.
1. Tosia pisze nim w zeszycie.
2. Na końcu pióra.
3. Służą do malowania.
4. Tosia struga nim ołówek.
5. Jest z niej zrobiony Plastuś.
6. Wycierasz nią błędy.
7. Bezludna wyspa zrobiona była z Tosinego… .
2. Zapoznanie z bohaterami i autorką lektury „Plastusiowy pamiętnik” – prezentacja multimedialna.
Maria Kownacka (1894-1982). Jest autorką książek dla dzieci i młodzieży. Treść utworów Marii Kownackiej jest bliska dzieciom dotyczy zabawek, stworków, zwierząt domowych, codziennych przedmiotów, przyrody. Do najbardziej znanych utworów należą: „Plastusiowy pamiętnik”, „Kajtkowe przygody”, „Przygody Plastusia”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, , „Szkoła nad obłokami”.
Za swoją twórczość M. Kownacka otrzymała wiele nagród i odznaczeń państwowych. Ulubionym jej odznaczenie był " Order Uśmiechu", który otrzymała dwukrotnie.
3. Odczytanie pierwszego rozdziału książki „ Dlaczego nazywam się Plastuś?”
4. Rozmowa na temat przeczytanego fragmentu lektury.
- Jak ma na imię ludzik z plasteliny?
- Jak miała na imię dziewczynka, która ulepiła Plastusia?
- Jak wyglądał Plastuś, którego ulepiła Tosia?
- Gdzie mieszkał Plastuś?
- Z kim mieszkał Plastuś?
- Jakiego koloru były majteczki Plastusia?
- Co ulepiła Bronka?
- Jaki nos miał Plastuś?
- Kim była Zosia i jak się zachowywała?
- O co pióro pokłóciło się z pędzelkiem?
- Jak wyglądała wyprawa Plastusia na bezludne wyspy?
- Czym jeździł Plastuś?
- Co robił Plastuś na choince i za kogo był przebrany?
5. Układanie zdań z rozsypani wyrazowej i zapisywanie ich w zeszycie.
Poziom I
ludek to z plasteliny. mały Plastuś
miły Jest w pracy. i pomaga Tosi
dom Jego to Tosi. piórnik
Poziom II
ludek to z plasteliny. Plastuś
w pracy. Pomaga Tosi
dom Jego to Tosi. piórnik
6. Praca domowa – Ustal kolejność wydarzeń i pokoloruj obrazki.
7. Ewaluacja:
Oceń dzisiejsze zajęcia kolorując Plastusia:
Na czerwono- zajęcia bardzo podobały mi się
Na pomarańczowo - zajęcia podobały mi się
Na brązowo - zajęcia średnio podobały mi się
Na żółto - zajęcia nie podobały mi się
8 Podziękowanie uczniom za aktywność i pracę na lekcji.



Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.