AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Magdalena Buczel, 2018-06-22
Wrocław

Język polski, Konspekty

List do ludożerców

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

Czas: 45 minut

Temat: Nie bądźmy ludożercami! – liryczny apel Tadeusza Różewicza.

Cel ogólny: ukazanie negatywnych postaw społeczeństwa oraz budzenie szacunku do drugiego człowieka.

Cele szczegółowe:
Uczeń: Nauczyciel
• rozumiem przenośne i dosłowne znaczenie słowa „ludożerca”,
• poprawnie stosuję słownictwo wartościujące,
• dostrzegam potrzeby innych ludzi. • uczeń czyta ze zrozumieniem tekst poetycki i dokonuje analizy utworu pod kierunkiem nauczyciela,
• uczeń potrafi wskazać w utworze poetyckim: nadawcę, adresata, bohatera lirycznego,
• uczeń wzbogaca słownictwo wartościujące,
• uczeń nazywa cechy współczesnego ludożercy,
• uczeń odczytuje metaforyczny sens utworu i odnosi
go do rzeczywistych sytuacji,
• uczeń rozpoznaje elementy typowe dla formy listu i wskazuje je w tekście poetyckim,
• uczeń korzysta z informacji zawartych w słowniku,
• uczeń wyraża własne zdanie
na określony temat,
• uczeń dostrzega potrzeby innych ludzi,
• uczeń utrwala takie formy wypowiedzi jak: instrukcja, list, apel liryczny,
• uczeń utrwala pojęcie antonimu,
• uczeń poznaje cechy wiersza wolnego.
Metody pracy:
 skojarzenia,
 praca z tekstem,
 dyskusja w zespole
 pogadanka,
 praca ze słownikiem,
 burza mózgów,
 heureza,
 prezentacja.

Formy pracy:
 indywidualna,
 grupowa,
 zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne:
 słownik języka polskiego,
 plakat z instrukcją (drzwi),
 bileciki z poleceniami,
 płyta z nagraną recytacją wiersza,
 ilustracja „ludożercy” (plakat, ilustracja do wklejenie do zeszytu),
 koperta z wierszem „List do ludożerców” Tadeusza Różewicza,
 prezentacja multimedialna,
 ankietą ewaluacyjną,
 karteczki z różnymi częściami mowy, które określają zachowanie człowieka.

Przebieg lekcji:
1. Część wstępna

* Na drzwiach sali wisi instrukcja dla wchodzących z żądaniem opłaty za wstęp na lekcję. Uczniowie losują bileciki, na których widnieją polecenia, które mają wykonać podczas następnej przerwy. Uczniowie wypowiedzą się na temat przydzielonych im zadań po omówieniu przesłania podmiotu lirycznego.

POLECENIA NA BILECIKACH
• Podczas przerwy podaj rękę osobie stojącej najbliżej.
• Podczas przerwy uśmiechnij się do napotkanego nauczyciela.
• Podczas przerwy uśmiechnij się do dowolnego kolegi, koleżanki.
• Podczas przerwy uściskaj osobę stojącą obok ciebie.
• Podczas przerwy powiedz coś miłego wybranej osobie z naszej klasy.
• Podczas przerwy powiedz coś miłego nauczycielowi.


* Czynności organizacyjne (przywitanie, sprawdzenie obecności).

* Nauczyciel opowiada o spotkaniu z „ludożercami” a następnie prosi uczniów o podanie innych – znanych im z życia – przykładów „ludożerstwa”.

* O jakim znaczeniu „ludożercy” jest tutaj mowa. Zauważenie metaforycznego znaczenia tego słowa.

* Gdzie można sprawdzić znaczenie słowa „ludożerca”?
Praca ze słownikiem języka polskiego. Każda z grup wyszukuje hasło.

2. Część właściwa

* Nauczyciel zwraca uwagę na kopertę z „Listem do ludożerców”
Tadeusza Różewicza.
*Rozmowa o formie wypowiedzi kojarzonej z kopertą.
* Uczniowie słuchają utworu Tadeusza Różewicza „List do ludożerców”.
* Wskazanie autora, adresata i nadawcy listu.
* Podanie tematu i celów lekcji.
*Krótka informacja o poecie.

* Analiza wiersza:
Uczniowie odpowiadają na pytania:
 Które elementy mogą wskazywać, że jest to list?
 Kto jest podmiotem lirycznym wiersza?
 Jaki jest stosunek podmiotu lirycznego do adresata? Zwrócenie uwagi
na połączeni słów „Kochani ludożercy”.


* Nauczyciel prosi o scharakteryzowanie ludożercy. Uczniowie biorą pod uwagę zwroty metaforyczne zawarte w wierszu. ( karteczki z przymiotnikami, rzeczownikami). Wyniki pracy w grupach zapisujemy na rysunku ludożercy, uczniowie tworzą notatkę w zeszycie (rysunek „ludożercy”).

 W jakim celu podmiot liryczny pisze ten list? Powrót do tematu lekcji.
 Jacy powinniśmy być? Uczniowie tworzą antonimy do słownictwa opisującego ludożercę.

*Rozmowa na temat „poetyckiego przesłania”, które znajduje się w ostatniej zwrotce:

„Kochani ludożercy
nie zjadajmy się Dobrze
bo nie zmartwychwstaniemy
Naprawdę”


Zwrócenie uwagi na zmianę formy czasownika oraz na czasownik
„nie zmartwychwstaniemy”.

* Nauczyciel pyta, czym różni się „List do ludożerców” od poznanych dotychczas utworów poetyckich? Zapoznanie uczniów z wierszem wolnym, rozmowa na temat języka utworu, odnalezienie związku utworu z historią opowiedzianą na początku lekcji.

* Nauczyciel pyta uczniów, jak można przeredagować ostatnią strofę wiersza
na jednorazowe przesłanie poety do ludzi.

Część zakończeniowa
* Podanie i wytłumaczenie zadania domowego.

Zadanie domowe
Napisz list oficjalny do Tadeusza Różewicza, w którym przekonasz poetę, że nie jesteś „ludożercą”.

*Powrót do celów lekcji.
* Ankieta ewaluacyjna dla każdego ucznia.
















Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.